Siden er sidst opdateret 06. maj 2019 - kl. 09:10

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 5. maj 2019 kl. 10.30

"72. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10.30 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet løbes på flade ruter, dog er halvmarathon lidt kuperet

- den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 4/5 kl. 15)

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

21,1k
9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

4,4k

0,42k børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 0,42 km børneløb - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 352 Lilliana   K 1 Pige 1 0.03.25 Hurtigste pige
2 353 Hannah Tygesen   K 2 Pige 2 0.03.41  
3 354 Camille Petersen   K 3 Pige 3 0.05.40  

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 6 Jacob Koch-Hansen (Middelfart) M 1 Mand 1 0.16.58 Hurtigste mand
2 78 Claus Christensen   M 2 Mand 2 0.17.37  
3 79 Arne Christensen   M 3 Mand 3 0.22.37  
4 82 Uwe Iwersen   M 4 Mand 4 0.22.58  
5 3 Jens Jensen Øster lindet Idrætsforening M 5 Mand 5 0.23.51  
6 85 Merethe Reifling   K 1 Kvinde 1 0.24.18 Hurtigste kvinde
7 5 Jørgen Skovgaard Bundes (Padborg) M 6 Mand 6 0.24.23  
8 83 Freja Degn   K 2 Kvinde 2 0.25.58  
9 84 Andreas Degn   M 7 Dreng 1 0.25.58 Hurtigste dreng
10 66 Anne-Marie Salby   K 3 Kvinde 3 0.26.25  
11 4 Sofus Ravnkilde Bloch Jensen Øster lindet Idrætsforening M 8 Mand 7 0.27.14  
12 72 Signe Juul   K 4 Pige 1 0.27.31 Hurtigste pige
13 71 Søren Juul   M 9 Dreng 2 0.27.33  
14 74 Simon Juul   M 10 Mand 8 0.27.34  
15 73 Dorte Juul   K 5 Kvinde 4 0.27.34  
16 8 Annika Siebert (Kopenhagen) K 6 Kvinde 5 0.29.32  
17 65 Kim Salby   M 11 Mand 9 0.29.43  
18 1 Sandra Bucka (Løgumkloster) K 7 Kvinde 6 0.33.40  
19 81 Liam Tygesen   M 12 Dreng 3 0.34.22  
20 69 Anne Ohlsen   K 8 Pige 2 0.34.26  
21 70 Ohlsen Ida   K 9 Pige 3 0.34.27  
22 77 Jesper Teglskov   M 13 Mand 10 0.34.27  
23 2 Finn Jensen (Løgumkloster) M 14 Dreng 4 0.36.23  
24 100 Birgit Nielsen Løgumkloster Løbemotion K 10 Kvinde 7 0.41.23  
25 67 Vivi-Ann Clausen   K 11 Kvinde 8 0.48.42  
26 86 Cæcilie Tygesen   K 12 Kvinde 9 1.10.10  
27 68 Christa Thude   K 13 Kvinde 10 1.10.10  

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 134 Jesper Petersen   M 1 Mand 1 0.37.41 Hurtigste mand
2 113 Claus Beck Schmidt Kærbølling M 2 Mand 2 0.38.13  
3 123 Patrick Thomas   M 3 Mand 3 0.38.25  
4 114 Torben Koch-Hansen (Middelfart) M 4 Mand 4 0.38.55  
5 130 Erik Lorenzen   M 5 Mand 5 0.40.00  
6 136 Gootfred Degn   M 6 Mand 6 0.41.27  
7 133 Bjarne Kristensen   M 7 Mand 7 0.42.13  
8 125 Eike Runge   M 8 Mand 8 0.44.28  
9 137 Per Reifling   M 9 Mand 9 0.45.33  
10 110 Per Nissen (Jernvedlund) M 10 Mand 10 0.49.06  
11 132 Chresten Petersen   M 11 Mand 11 0.50.13  
12 121 Frank Clausen   M 12 Mand 12 0.52.35  
13 131 Connie Runge   K 1 Kvinde 1 0.52.58 Hurtigste kvinde
14 119 Christine Sandberg   K 2 Kvinde 2 0.54.40  
15 103 Kirsten Pedersen GoRun K 3 Kvinde 3 0.56.02  
16 101 Jørn Petersen GoRun M 13 Mand 13 0.56.10  
17 127 Andreas Møller   M 14 Mand 14 0.56.20  
18 138 Jens Jensen   M 15 Mand 15 0.57.22  
19 106 Karen Lund (Løgumkloster) K 4 Kvinde 4 0.58.08  
20 104 Poul Erik Hansen Tønder Løbeklub M 16 Mand 16 1.01.34  
21 111 Feliza Dauberg -6270 K 5 Kvinde 5 1.05.22  
22 124 Solvej Zeerow   K 6 Kvinde 6 1.06.33  
23 108 Sebastian Bøgvad (Løgumkloster) M 17 Mand 17 1.09.46  
24 105 Sille Jensen (Løgumkloster) K 7 Kvinde 7 1.10.00  
25 117 Caroline Nielsen (Løgumkloster) K 8 Kvinde 8 1.10.23  
26 128 Erling Larsen   M 18 Mand 18 1.14.12  
27 129 Gunner Holm   M 19 Mand 19 1.14.12  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 206 Lars Henningsen (Toftlund) M 1 Mand 1 1.24.17 Hurtigste mand
2 235 Teiken Vendelbo   M 2 Mand 2 1.36.38  
3 203 Peter Bonnichsen Løgumkloster Løbemotion M 3 Mand 3 1.36.39  
4 202 Janne Lykou (Tønder) K 1 Kvinde 1 1.48.13 Hurtigste kvinde
5 234 Kerrin Carstensen   K 2 Kvinde 2 1.50.54  
6 233 Tim Jannichsen   M 4 Mand 4 1.53.05  
7 232 Ole Ottosen   M 5 Mand 5 1.53.16  
8 204 Peter Helbo (Lind) M 6 Mand 6 1.57.57  
9 231 Christian Wiege   M 7 Mand 7 2.06.28  
10 205 Thomas Willert (Sønderborg) M 8 Mand 8 2.25.14  
11 200 Jytte Callesen Seniorløbere K 3 Kvinde 3 2.34.09  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf (kommer)

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

08-05-16

Digeløbet

Højer

Facebook - Inga Lykke

9

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen