Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 15:53

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 12. maj 2013 kl. 14

"60. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

 

Kort beskrivelse: - Digeløbet, der afholdes 2 gange årligt kan nu fejre sit løb nr. 60 - årets nyhed er at der her i forårsudgaven i stedet for den hidtil længste rute på 13,3k for første gang arrangeres et halvmarathon.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb.

 

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

4,4k

9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Klub/ Team Resultat Distance
1 36 Johannes Peter Jepsen M 1 Mand 1 Højer IF 0.16.33 4,4
2 42 Erik Matthiesen M 2 Mand 2 Løgumkloster Løbemotion 0.16.38 4,4
3 26 Claus S Q Christensen M 3 Mand 3   0.17.28 4,4
4 35 Philip Bjarnt M 4 Mand 4   0.17.39 4,4
5 39 Kim Thomsen M 5 Mand 5   0.19.11 4,4
6 43 Bent Vang M 6 Mand 6   0.19.41 4,4
7 47 Keen Simonsen M 7 Mand 7 Skærbæk 0.20.20 4,4
8 53 Jesper Lindholm M 8 Mand 8   0.22.38 4,4
9 31 Malene Tønder Hansen K 1 Kvinde 1   0.23.16 4,4
10 46 Arne Lund M 10 Mand 9   0.23.58 4,4
11 55 Noah Wendicke M 9 Dreng 1   0.24.02 4,4
12 50 Ole Pedersen M 11 Dreng 2   0.24.07 4,4
13 48 Malene Stokbæk K 2 Pige 1   0.24.14 4,4
14 54 Vicki Rasmussen K 3 Kvinde 2   0.24.23 4,4
15 10 Mette Jørgensen K 4 Pige 2 Løgumkloster Løbemotion 0.25.03 4,4
16 25 Charlotte S Q Christensen K 5 Kvinde 3   0.25.05 4,4
17 38 Sally Hansen K 7 Kvinde 4   0.25.09 4,4
18 37 Amalie Sif Thomsen K 6 Kvinde 5   0.25.17 4,4
19 52 Hella Thyssen K 8 Kvinde 6   0.25.29 4,4
20 34 Birthe Nielsen K 9 Kvinde 7 Tønder Løbeklub 0.26.11 4,4
21 8 Jan Hansen M 13 Mand 10   0.26.43 4,4
22 28 Peter Christensen M 12 Mand 11   0.26.59 4,4
23 24 Carina S Q Christensen K 10 Kvinde 8   0.27.11 4,4
24 32 Jes P Christensen M 14 Mand 12 Bolderslev Løb Motion 0.27.23 4,4
25 6 Jan Gram M 15 Mand 13   0.27.33 4,4
26 33 Karen Andresen K 11 Kvinde 9 Fitnez Bredebro 0.27.44 4,4
27 5 Birgitte Andersen K 13 Kvinde 10   0.28.50 4,4
28 16 Olivia Gade K 12 Kvinde 11 Tønder Løbeklub 0.28.55 4,4
29 12 Birthe Kolbeck Marcussen K 14 Kvinde 12 ECCO Running 0.29.07 4,4
30 9 Pia Schmidt K 15 Kvinde 13   0.29.38 4,4
31 45 Jan Andersen M 16 Mand 14   0.29.52 4,4
32 44 Laura Andersen K 16 Pige 3   0.29.53 4,4
33 17 Linda Lindholm K 19 Kvinde 14 Ballum IF 0.29.54 4,4
34 1 Anke Schenker K 20 Kvinde 15   0.29.55 4,4
35 40 Gitte Heldt K 17 Kvinde 16   0.29.59 4,4
36 15 Inge Heede K 18 Kvinde 17 Tønder Løbeklub 0.30.08 4,4
37 57 Carl Albers M 17 Mand 15   0.30.48 4,4
38 30 Karl Riisberg M 18 Mand 16   0.31.30 4,4
39 49 Hanne C Pedersen K 21 Kvinde 18   0.31.33 4,4
40 19 Birgitte Simonsen K 22 Kvinde 19 Ballum IF 0.32.03 4,4
41 18 Conny Veens K 23 Kvinde 20 Ballum IF 0.32.38 4,4
42 21 Anne Mette Christiansen K 25 Kvinde 21   0.33.04 4,4
43 7 Heidi Gram K 26 Kvinde 22   0.33.05 4,4
44 41 Helga Nicolaisen K 24 Kvinde 23 Rødding Løbeklub 0.33.16 4,4
45 22 Åse Fey K 27 Kvinde 24   0.33.20 4,4
46 51 Eva Nielsen K 28 Kvinde 25   0.34.44 4,4
47 27 Isabella Mejstrup K 29 Pige 4   0.35.07 4,4
48 29 Helle Christensen K 30 Kvinde 26   0.35.07 4,4
49 59 Ditte Gad Svendsen K 31 Pige 5   0.36.09 4,4
50 58 Flemming Svendsen M 19 Mand 17   0.36.11 4,4
51 56 Vibeke Knudsen K 32 Kvinde 27 JCH Ernæring og Træning 0.36.12 4,4
52 23 Tina Quist Christensen K 33 Kvinde 28   0.39.50 4,4
53 14 Merethe Reifling K 34 Kvinde 29 Tønder Løbeklub 0.40.27 4,4
54 13 Stine Reifling K 35 Pige 6 Tønder Løbeklub 0.40.27 4,4
55 11 Christel Nielsen K 36 Kvinde 30   0.45.37 4,4

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 21,1 km

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Klub/ Team Resultat Distance
1 266 Stephan Hansen M 1 Mand 1 Trivelos 0.37.00 9,3
2 213 Kim Petersen M 2 Mand 2 Vidar Motion 0.38.27 9,3
3 240 Sanne Tygesen K 1 Kvinde 1   0.41.13 9,3
4 259 Britt Janni Hansen K 2 Kvinde 2 Multiatleterne 0.41.38 9,3
5 223 Lars Helt Høyer M 3 Mand 3 Tønder Løbeklub 0.41.52 9,3
6 280 Anders Blok M 4 Mand 4   0.41.58 9,3
7 270 Mikael Lassen M 5 Mand 5 AAIE AAbenraa / klub100dk 0.42.09 9,3
8 267 Steen Nicolaisen M 6 Mand 6 Rødding Løbeklub 0.43.12 9,3
9 224 Ove Schneider M 7 Mand 7 AAIG Aabenraa 0.43.18 9,3
10 241 Morten Rebo Mejlstrup M 8 Mand 8   0.43.58 9,3
11 243 Peter Larsen M 10 Mand 10   0.44.15 9,3
12 225 Henning Marcussen M 9 Mand 9 Tønder Løbeklub 0.44.16 9,3
13 222 Simon Juul M 11 Mand 11 ECCO Running 0.44.43 9,3
14 235 Gytis P M 12 Mand 12   0.44.45 9,3
15 268 Uwe Iwersen M 13 Mand 13   0.45.53 9,3
16 245 Christian Bank M 14 Mand 14 Skanderborg-Løbeklub 0.46.35 9,3
17 258 Arne Svenstrup M 15 Mand 15 Multiatleterne 0.46.46 9,3
18 275 Per Reifling M 16 Mand 16   0.46.51 9,3
19 251 Kasper Andersen M 17 Mand 17 Dusyisme Pingvin 0.47.10 9,3
20 210 Mie Jensen K 3 Kvinde 3   0.47.18 9,3
21 239 Mogens Sylvester M 18 Mand 18 AAIG Aabenraa 0.47.22 9,3
22 231 Britta Martha Timmerby K 4 Kvinde 4   0.47.42 9,3
23 230 Janne Timmerby K 5 Kvinde 5   0.47.54 9,3
24 220 Poul Erik Sørensen M 19 Mand 19 aaig aabenraa 0.47.57 9,3
25 236 Laurids Rudebeck M 20 Mand 20   0.48.19 9,3
26 212 Heidi Johnsen K 6 Kvinde 6 SSK-løb 0.48.34 9,3
27 209 Lise Hornung K 7 Kvinde 7   0.48.34 9,3
28 269 Henning Kühl M 21 Mand 21   0.48.34 9,3
29 238 Arne Skjold Christensen M 23 Mand 23   0.48.45 9,3
30 232 John Nissen M 22 Mand 22   0.48.50 9,3
31 254 Jørgen Konstmann M 24 Mand 24   0.48.59 9,3
32 244 Anette Larsen K 8 Kvinde 8 Skanderborg-Løbeklub 0.49.14 9,3
33 272 Rolf Lund M 25 Mand 25   0.50.04 9,3
34 250 Richard Sørensen M 26 Mand 26   0.50.21 9,3
35 228 Maibritt Andresen K 9 Kvinde 9 Ballum IF 0.50.38 9,3
36 271 Betina Mensel Møller K 10 Kvinde 10   0.50.41 9,3
37 273 Per Buhl M 27 Mand 27   0.50.59 9,3
38 263 Stefan Brag M 28 Mand 28 Tønder Løbeklub 0.51.26 9,3
39 207 Nete Hornung K 11 Kvinde 11   0.51.34 9,3
40 227 Niels Jørn Thyssen M 29 Mand 29 Tønder Løbeklub 0.51.38 9,3
41 216 Birgit Nielsen K 12 Kvinde 12 Løgumkloster Løbemotion 0.51.51 9,3
42 257 Uffe Raan M 30 Mand 30 Løgumkloster Løbemotion 0.51.59 9,3
43 264 Helle Brade K 13 Kvinde 13 Bredebro Fitnez 0.52.22 9,3
44 281 Jens Johannsen M 31 Mand 31   0.52.34 9,3
45 256 Michael Jessen M 33 Mand 33   0.52.35 9,3
46 246 Arne Christensen M 32 Mand 32   0.52.36 9,3
47 226 Flemming Hansen M 34 Mand 34 Tønder Løbeklub 0.52.40 9,3
48 284 Randi Eskildsen K 15 Kvinde 15   0.53.17 9,3
49 279 Eva Wendicke K 14 Kvinde 14   0.53.20 9,3
50 203 Michael Schmidt M 35 Mand 35   0.54.24 9,3
51 278 Henning Hougaard M 36 Mand 36   0.54.28 9,3
52 262 Heidi Jepsen K 16 Kvinde 16 Højer IF 0.54.41 9,3
53 248 Henning Nielsen M 37 Mand 37 Digeløberne 0.54.48 9,3
54 247 Tove Mathiesen K 17 Kvinde 17 Digeløberne 0.54.49 9,3
55 229 Maria Sønnichsen K 18 Kvinde 18 Ballum IF 0.55.03 9,3
56 249 Christian Hansen M 39 Mand 39   0.55.13 9,3
57 252 Benny Grøn M 38 Mand 38 Fitnez Bredebro 0.55.18 9,3
58 265 Anne-Mia Als-Helstam K 19 Kvinde 19   0.55.37 9,3
59 218 Lone M . Hansen K 20 Kvinde 20 Løgumkloster Løbemotion 0.56.57 9,3
60 217 Homel David M 40 Mand 40   0.57.05 9,3
61 260 Vagn Olesen M 42 Mand 42   0.57.06 9,3
62 261 Volker Heesch M 41 Mand 41 RV Højer 0.57.14 9,3
63 214 Rolf Kullsen M 43 Mand 43   0.57.15 9,3
64 283 Karen Gad Svendsen K 21 Kvinde 21   0.57.19 9,3
65 202 Solvej Zeerow K 22 Kvinde 22 Brøns Løbeklub 0.57.30 9,3
66 206 Nadine Boye Jensen K 23 Kvinde 23   0.57.52 9,3
67 221 Silvia Sørensen K 24 Kvinde 24 aaig aabenraa 0.57.53 9,3
68 20 Annemette Nielsen K 26 Kvinde 26 Ballum IF 0.57.59 9,3
69 234 Jannie Nissen K 25 Kvinde 25 Hif 0.58.03 9,3
70 208 Søren Bank M 44 Mand 44   0.58.29 9,3
71 242 Gunnar Holm M 46 Mand 46   0.58.46 9,3
72 282 Finn Hedegaard M 45 Mand 45   0.58.48 9,3
73 211 Benno Heinigh M 47 Mand 47   0.59.18 9,3
74 255 Anna Sandersen K 27 Kvinde 27   1.00.39 9,3
75 277 Charlotte Gubi K 28 Kvinde 28   1.00.44 9,3
76 276 Jan Nielsen M 48 Mand 48   1.00.44 9,3
77 233 Aase Nissen K 29 Kvinde 29 Hif 1.01.04 9,3
78 215 Benthe Christensen K 30 Kvinde 30 aaig aabenraa 1.02.09 9,3
79 253 Casper Waje M 49 Mand 49   1.08.11 9,3
80 205 Fritz Müller M 50 Mand 50   1.12.25 9,3

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Klub/ Team Resultat Distance
1 404 Tim-Ole Petersen M 1 Mand 1 Zippels's Läuferteam e.V. 1.27.09 21,1
2 428 Kristian Madsen M 2 Mand 2 fitnessworld AAbenraa 1.28.09 21,1
3 401 Ole Leonard M 3 Mand 3 Løgumkloster Løbemotion 1.29.09 21,1
4 423 Flemming Oltmann M 4 Mand 4 Løgumkloster Løbemotion 1.31.43 21,1
5 421 Mikael Petersen M 5 Mand 5   1.33.39 21,1
6 432 Niels Ole Nissen M 6 Mand 6 Ballum IF 1.40.10 21,1
7 420 Signe Wiberg K 1 Kvinde 1 Tønder Løbeklub 1.40.42 21,1
8 438 Henrik Mortensen M 7 Mand 7 Danfoss Marathon Club 1.41.36 21,1
9 433 Torben Severinsen M 9 Mand 9 Løgumkloster Løbemotion 1.44.42 21,1
10 410 Klaus Nissen-Hünding M 8 Mand 8 Humptrup Bulls 1.44.52 21,1
11 439 Jeppe Guld M 10 Mand 10 GTC 1.45.03 21,1
12 424 Solvej Oltmann K 2 Kvinde 2 Løgumkloster Løbemotion 1.45.50 21,1
13 400 Henrik Dupont M 11 Mand 11 SGI 1.46.03 21,1
14 422 Jeppe Tygesen M 12 Mand 12   1.47.52 21,1
15 406 Jakob Marcussen M 13 Mand 13 Ecco Running 1.49.01 21,1
16 274 Søren Stokbæk M 14 Mand 14   1.49.14 21,1
17 416 Frank Clausen M 16 Mand 16 Tønder Løbeklub 1.49.52 21,1
18 441 Carsten Nissen M 15 Mand 15 ICH Ernæring og træning 1.49.58 21,1
19 425 Mette Bank Larsen K 3 Kvinde 3 Skanderborg-Løbeklub 1.49.58 21,1
20 429 Tommy Nielsen M 17 Mand 17   1.51.17 21,1
21 409 Mette Pedersen K 4 Kvinde 4 Digeløberne Højer 1.51.31 21,1
22 407 Jesper Kiholm M 18 Mand 18 Tønder Løbeklub 1.51.44 21,1
23 403 Danny Nielsen M 19 Mand 19   1.52.41 21,1
24 440 Marie Jung K 5 Kvinde 5 Tønder Løbeklub 1.53.11 21,1
25 434 Morten Nielsen M 20 Mand 20   1.53.39 21,1
26 415 Claus Ravn M 21 Mand 21 ECCO Running 1.54.46 21,1
27 427 Ove Eldrup Nielsen M 22 Mand 22   1.55.46 21,1
28 436 Gerhard Gehrt M 23 Mand 23 BOG 1.59.01 21,1
29 430 Mogens Nielsen M 24 Mand 24 AAIG Aabenraa 2.01.20 21,1
30 437 Charlotte Astrid Gehrt K 6 Kvinde 6   2.02.27 21,1
31 435 Sun Brodersen K 7 Kvinde 7   2.03.23 21,1
32 419 Aksel Jensen M 26 Mand 26 Tønder Løbeklub 2.04.13 21,1
33 443 Horst Fries M 25 Mand 25   2.04.13 21,1
34 414 Helmuth Nielsen M 27 Mand 27 Esbjerg Atletik og Motion 2.08.46 21,1
35 431 Kirsten Nielsen K 8 Kvinde 8   2.11.47 21,1
36 413 Ole Olesen M 28 Mand 28 SSK-løb 2.14.32 21,1
37 442 Tommy Nahne Brodersen M 29 Mand 29 ICH Ernæring og træning 2.17.29 21,1
38 411 Anja Linnet K 9 Kvinde 9   2.17.41 21,1
39 426 Gammelgaard Hanne K 10 Kvinde 10   2.21.04 21,1
40 402 Susanne Petz K 11 Kvinde 11   2.21.20 21,1
41 408 Britta Kiholm K 12 Kvinde 12 Tønder Løbeklub 2.24.23 21,1
42 417 Grethe Krog K 13 Kvinde 13 Digeløberne Højer 2.33.02 21,1
43 418 Jonna Nielsen K 14 Kvinde 14 Digeløberne 2.33.03 21,1

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage - til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage - til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage - til toppen