Siden er sidst opdateret 12. maj 2018 - kl. 11:23

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 6. maj 2018 kl. 13.30

"70. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 13.30 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet løbes på flade ruter, dog er halvmarathon lidt kuperet

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 5/5 kl. 15)

- se også maj18 - sep17 - maj17 - sep16 - maj16 - sep15 - maj15 - sep14 - maj14 - sep13 - maj13

21,1k
9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

4,4k

0,42k børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 0,42 km børneløb - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pla K. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 304 Liana Jepsen   K 1 Pige 1 0.03.09 Hurtigste pige
2 305 Vitus Hytting   M 1 Dreng 1 0.03.13 Hurtigste dreng
3 302 Victor Nielsen   M 2 Dreng 2 0.03.15  
4 303 Sørensen Magne Lausten   M 3 Dreng 3 0.03.16  
5 300 Gro Westergaard   K 2 Pige 2 0.04.58  

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pla K. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 60 Mathias Petersen Rødekro Tri & Motion M 1 Mand 1 0.17.20 Hurtigste mand
2 61 Iben Juul (Tønder) K 1 Pige 1 0.23.11 Hurtigste pige
3 65 Gustav Karstensen (Højer) M 2 Dreng 1 0.23.15 Hurtigste dreng
4 85 Henning Nielsen (Højer) M 3 Mand 2 0.24.00  
5 86 Heidi Jepsen (Petesbüll) K 2 Kvinde 1 0.26.19 Hurtigste kvinde
6 78 Jacob Møller (Tønder) M 4 Dreng 2 0.27.16  
7 80 Jan Møller (Tønder) M 5 Mand 3 0.29.24  
8 79 Betina Møller (Tønder) K 3 Kvinde 2 0.32.24  
9 70 Anne Ohlsen (Højer) K 4 Pige 2 0.32.35  
10 74 Anita Kræmer (Højer) K 5 Kvinde 3 0.33.57  
11 64 Luna Karstensen (Højer) K 6 Pige 3 0.35.57  
12 66 Jan Karstensen (Højer) M 6 Mand 4 0.36.00  
13 63 Ulla Kier Frisk (6280 Højer) K 7 Kvinde 4 0.36.12  
14 71 Ida Ohlsen (Højer) K 8 Pige 4 0.37.08  
15 72 Jesper Teglskov (Højer) M 7 Mand 5 0.37.09  
16 68 Johan Overgaard (Højer) M 8 Dreng 3 0.41.30  
17 77 Leander Kræmer (Højer) M 9 Dreng 4 0.41.31  
18 73 Lars Detleffsen (Højer) M 10 Mand 6 0.41.34  
19 67 Anne Marie Overgaard (Højer) K 9 Kvinde 5 0.41.40  
20 69 Signe Ohlsen (Højer) K 10 Pige 5 0.44.44  
21 62 Smilla Karstensen (Højer) K 11 Pige 6 0.44.51  
22 83 Emelie Jessen JCH Ernæring og Træning K 12 Pige 7 0.53.53  
23 82 Pia Jessen JCH Ernæring og Træning K 13 Kvinde 6 0.55.46  
24 84 Aiden Jessen JCH Ernæring og Træning M 11 Dreng 5 1.03.54  
25 81 Tommy Brodersen JCH Ernæring og Træning M 12 Mand 7 1.03.54  

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pla K. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 194 Claus Beck Schmidt (Skærbæk) M 1 Mand 1 0.38.25 Hurtigste mand
2 164 Sarah Smalbro Bjergby Runners K 1 Kvinde 1 0.39.03 Hurtigste kvinde
3 173 Godtfred Degn kloster løbemotion M 2 Mand 2 0.39.54  
4 174 Kenneth Hoeg Hansen (Visby) M 3 Mand 3 0.42.15  
5 191 Patrick Thomas (Süderlügum) M 4 Mand 4 0.42.54  
6 167 Jane Skov Ørestad if K 2 Kvinde 2 0.43.06  
7 171 Simon Juul ECCO Running M 5 Mand 5 0.44.06  
8 188 Per Reifling Tønder Løbeklub M 6 Mand 6 0.44.39  
9 178 Erik Kristensen (Tønder) M 7 Mand 7 0.45.25  
10 179 Lina Engelmanaite Agermose (Tønder) K 3 Kvinde 3 0.46.20  
11 172 Freja Degn kloster løbemotion K 4 Pige 1 0.47.57 Hurtigste pige
12 195 Bjarne Outzen (Tønder) M 8 Mand 8 0.49.00  
13 169 Mogens Sylvester AAIG AABENRAA M 9 Mand 9 0.49.56  
14 176 Jannick Borum (Tønder) M 10 Mand 10 0.50.26  
15 193 Chresten Petersen Løgumkloster Løbemotion M 11 Mand 11 0.50.50  
16 182 Frank Clausen (Tønder) M 12 Mand 12 0.50.51  
17 163 Flemming Hansen Tønder Løbeklub M 13 Mand 13 0.50.52  
18 189 Merethe Reifling Tønder Løbeklub K 5 Kvinde 4 0.51.19  
19 166 Jørn Nissen Petersen Ingen klub M 14 Mand 14 0.52.02  
20 192 Jens Jensen Tønder Løbeklub M 15 Mand 15 0.53.02  
21 168 Michael Jessen Ribe Trim M 16 Mand 16 0.54.57  
22 180 Andreas Møller AAIG AABENRAA M 17 Mand 17 0.55.08  
23 181 Povl Erik Sørensen AAIG AABENRAA M 18 Mand 18 0.55.09  
24 190 Maria Jepsen TSV Ladelund K 6 Kvinde 5 0.55.23  
25 185 Sofia Iwersen Team Tynne K 7 Kvinde 6 0.55.34  
26 170 Aksel Jensen Tønder Løbeklub M 19 Mand 19 1.00.34  
27 186 Volker Heesch Ruderverein Hoyer M 20 Mand 20 1.01.05  
28 158 John Køhler (Aulum) M 21 Mand 21 1.02.26  
29 159 Magnus Køhler (Aulum) M 22 Dreng 1 1.02.26 Hurtigste dreng
30 165 Jørgen Skovgaard Bundes Ingen klub M 23 Mand 22 1.03.07  
31 177 Pia Møller (Sønderborg) K 8 Kvinde 7 1.03.23  
32 162 Jytte Callesen Ingen klub K 9 Kvinde 8 1.05.32  
33 175 Gunner Holm Digeløberne M 24 Mand 23 1.05.52  
34 184 Olivia Gade (Tønder) K 10 Kvinde 9 1.06.22  
35 187 Lis Thomsen (Tønder) K 11 Kvinde 10 1.07.17  
36 183 Birthe Nielsen Tønder Løbeklub K 12 Kvinde 11 1.07.17  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pla K. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pla K. Tid Bemærkning
1 245 Bjarne Langsig (Varde) M 1 Mand 1 1.20.30 Hurtigste mand
2 258 Flemming Oltmann Løgumkloster Løbemotion M 2 Mand 2 1.34.33  
3 251 Peter Bonnichsen Løgumkloster Løbemotion M 3 Mand 3 1.38.42  
4 249 Heidi Johansen Team Charlie K 1 Kvinde 1 1.38.57 Hurtigste kvinde
5 259 Teiken Vendelbo Fysstoregade.dk M 4 Mand 4 1.40.17  
6 250 Jesper Nørgaard Andersen Team Charlie M 5 Mand 5 1.40.56  
7 254 Sønnich Sønnichsen Tønder Løbeklub M 6 Mand 6 1.47.48  
8 243 Johnny Raun Taulon Motion M 7 Mand 7 1.51.04  
9 253 Heike Schäfer (Aabenraa) K 2 Kvinde 2 1.52.03  
10 256 Thomas Christensen Tønder Løbeklub M 8 Mand 8 1.52.30  
11 255 Kerrin Carstensen (Niebüll) K 3 Kvinde 3 1.52.41  
12 247 Giorgio Lanzani Tønder Løbeklub M 9 Mand 9 1.54.47  
13 257 Solvej Oltmann Løgumkloster Løbemotion K 4 Kvinde 4 1.56.05  
14 234 Morten Westergaard Ingen klub M 10 Mand 10 1.56.46  
15 239 Lars Rytter (Tønder) M 11 Mand 11 1.59.03  
16 232 Lars Allan Haakonsen Bjergby Runners M 12 Mand 12 2.01.56  
17 242 Karen Gad Svendsen (Møgeltønder) K 5 Kvinde 5 2.03.13  
18 240 Charlotte Locht Team Parkinson K 6 Kvinde 6 2.06.19  
19 246 Ulla Due Lange IVG / DHK K 7 Kvinde 7 2.07.25  
20 252 Claus Ankerstjerne (Tønder) M 13 Mand 13 2.09.31  
21 233 Søren Gudiksen Johansen Bjergby Runners M 14 Mand 14 2.16.45  
22 248 Jens S. Christensen kloster løbemotion M 15 Mand 15 2.25.17  
23 241 Esben Dige Team Parkinson M 16 Mand 16 2.25.17  
24 236 Peter Helbo (Herning) M 17 Mand 17 2.45.40  
25 237 Maja Helbo (Herning) K 8 Kvinde 8 2.45.41  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

08-05-16

Digeløbet

Højer

Facebook - Inga Lykke

9

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen