Siden er sidst opdateret 05. februar 2020 - kl. 08:10

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Sønderborg Natløb - fredag d. 20. august 2010 - kl. 22.45

"Sønderborg Natløb #13"

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 22.45 fra adressen: Sønderbro 3, 6400 Sønderborg

- der er i år start ved Ringridderstatuen på Sønderbro og mål på Slotsbakken.

 

- yderligere info samt tilmelding Sportstiming.dk (sidste tilmelding 12/8 kl. 12)

- se også: 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

6k

 
 
 

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km top 100 - se alle resultater kvinder mænd - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller se hele resultatlisten her pdf

Pl. tot.
Startnr. Navn Klub/Team By  Køn Pl. M/K AK Pl. AK Netto Brutto Bemærkning
1 868 Mads Vestergaard Madsen Århus 1900   M 1 M 31-50 1 0.18.49 0.18.49 Vinder M 31-50
2 43 Lars Mikkelsen Vidar Motion Sønderborg M 2 M 31-50 2 0.20.23 0.20.25  
3 396 Jan Wrang Nydamskolen Vester Sottrup M 3 M 31-50 3 0.20.25 0.20.26  
4 1379 Peter Sønderlyng VUC Sønderjylland Sønderborg M 4 M 31-50 4 0.20.43 0.20.44  
5 867 Mads Timm SGI   M 5 M 31-50 5 0.20.43 0.20.50  
6 1604 Simon Larsen Sønderborg Statsskole   M 6 M 15-30 1 0.20.52 0.20.54 Vinder M 15-30
7 238 Peter Fedders Av-connection a/s   M 7 M 15-30 2 0.21.14 0.21.16  
8 1495 Morten Hugener Nielsen AGS   M 8 M 15-30 3 0.21.19 0.21.19  
9 77 Jonas Christensen GIG Løb & Motion   M 9 M 15-30 4 0.21.33 0.21.37  
10 1486 Anders Nielsen AGS   M 10 M 15-30 5 0.21.38 0.21.44  
11 1541 Espen Rudjord Sønderborg Statsskole   M 11 M 31-50 6 0.21.49 0.22.00  
12 99 Jesper Kjær Jensen Cimber Sterling høruphav M 12 M 31-50 7 0.22.04 0.22.06  
13 34 Søren Thomsen Advokaterne Kongevej 64 Sønderborg M 13 M 31-50 8 0.22.34 0.22.42  
14 1186 Lars Breinholt Søndergaard Sønderskov Skolen   M 14 M 31-50 9 0.22.33 0.22.44  
15 840 Hans Chr Møller Danfoss Marathon Club Augustenborg M 15 M 51+ 1 0.22.42 0.22.44 Vinder-51+
16 1639 Henrik Kolmos BCSyd   M 16 M 15-30 6 0.22.33 0.22.46  
17 1821 Kim Paulsen AV-connection a/s   M 17 M 31-50 10 0.22.46 0.22.47  
18 272 Allan Jensen Frøs Herreds Sparekasse   M 18 M 31-50 11 0.22.46 0.22.47  
19 1522 Kristian Boesen AGS   M 19 M 15-30 7 0.22.46 0.22.48  
20 1989 Søren Emil Christensen     M 20 M 15-30 8 0.22.46 0.22.49  
21 1491 Kasper Kececi AGS   M 21 M 15-30 9 0.22.49 0.22.49  
22 1528 Morten Knudsen Sønderborg Statsskole   M 22 M 31-50 12 0.23.00 0.23.05  
23 1507 Jakob Plum Philipsen AGS   M 23 M 15-30 10 0.23.00 0.23.23  
24 853 Patrick Poetzsch     M 24 M 31-50 13 0.23.29 0.23.32  
25 1903 Henning Brock     M 25 M 31-50 14 0.23.31 0.23.35  
26 1481 Andreas Carl AGS   M 26 M 15-30 11 0.23.43 0.23.43  
27 1829 Kristine Ewers     K 1 K 15-30 1 0.23.31 0.23.44 Vinder K 15-30
28 109 Thomas Teglgård Andersen Vidar Motion Sønderborg M 27 M 31-50 15 0.23.50 0.23.53  
29 1256 Jens Bonefeld Møller Gråsten Landbrugsskole Gråsten M 28 M 15-30 12 0.23.42 0.23.55  
30 849 Niels Christian Schjøth Sønderjyllands Revision Sønderb. Høruphav M 29 M 31-50 16 0.23.49 0.23.55  
31 1670 Julian Brandt BCSyd   M 30 M 15-30 13 0.23.47 0.23.59  
32 496 Markus Rahr Byens Pejse Sønderborg M 31 M 09-14 1 0.23.39 0.24.04 Vinder M 09-14
33 1775 Mads Lintrup Andersen     M 32 M 15-30 14 0.23.52 0.24.05  
34 671 Jens Lyhne Højberg Frontløberne Ulkebøl Skole M 33 M 15-30 15 0.23.54 0.24.06  
35 125 Kennet Jacobsen Maack IT ApS Aabenraa M 34 M 15-30 16 0.23.38 0.24.07  
36 1820 Kristoffer Lund Larsen     M 35 M 09-14 2 0.23.55 0.24.09  
37 260 Niels Sehested AV Connection A/S   M 36 M 31-50 17 0.24.14 0.24.14  
38 822 Karl-Chr. Huldgaard Christensen Danfoss marathon club Sønderborg M 37 M 31-50 18 0.24.18 0.24.18  
39 1977 Anders Iskov     M 38 M 15-30 17 0.24.06 0.24.21  
40 571 Kurt Frost Davidsen Tømmerhandel Høruphav M 39 M 31-50 19 0.24.15 0.24.21  
41 1323 Rasmus Boe Sportmaster Sønderborg Sønderborg M 40 M 15-30 18 0.24.15 0.24.23  
42 1246 Nicolai Emil Christensen Gråsten Landbrugsskole Gråsten M 41 M 15-30 19 0.24.03 0.24.26  
43 1859 Hjalte Dahl     M 42 M 09-14 3 0.24.29 0.24.29  
44 1322 Henrik Gregers Hansen Sportmaster Sønderborg / Buddy . Sønderborg M 43 M 15-30 20 0.24.27 0.24.33  
45 861 Asger S. Jacobsen Team Klinteskoven Tovrup M 44 M 31-50 20 0.24.11 0.24.39  
46 1960 Kenneth Philipsen     M 45 M 31-50 21 0.24.28 0.24.39  
47 1378 Jens Christian Sønderlyng VUC Sønderjylland Sønderborg M 46 M 31-50 22 0.24.39 0.24.41  
48 127 Henning Skov www.ravlygte.dk Augustenborg M 47 M 31-50 23 0.24.40 0.24.41  
49 48 Thomas Biering-Nielsen Danfoss Marathon Club Sønderborg M 48 M 15-30 21 0.24.39 0.24.42  
50 1692 Klaus Thomsen Syddansk Universitet Sønderborg M 49 M 31-50 24 0.24.39 0.24.44  
51 1716 Jens Degn Syddansk Universitet Sønderborg M 50 M 31-50 25 0.24.20 0.24.45  
52 1335 Mike Pedersen Nydamskolen Sønderborg M 51 M 15-30 22 0.24.17 0.24.47  
53 1635 David Ssempebura BCSyd   M 52 M 15-30 23 0.24.37 0.24.49  
54 1089 Christian Bock Efterskolen Strand   M 53 M 31-50 26 0.24.40 0.24.49  
55 1305 Lars Dyhr Kock Dybbøl Løbeklub   M 54 M 31-50 27 0.24.39 0.24.56  
56 158 Nikolaj Quitzau   Århus M 55 M 15-30 24 0.24.46 0.24.57  
57 864 Martin Paustian Pitter Dybbøl IU   M 56 M 09-14 4 0.24.54 0.24.58  
58 1527 Rasmus Lamberts Sønderborg Statsskole   M 57 M 31-50 28 0.24.51 0.24.58  
59 1259 Niels Christian Nørregaard Gråsten Landbrugsskole Gråsten M 58 M 15-30 25 0.24.40 0.25.01  
60 1329 Jesper Dominick Nydamskolen Sønderborg M 59 M 31-50 29 0.24.57 0.25.02  
61 1525 Hans Erik Ehlers-Kock Sønderborg Statsskole   M 60 M 31-50 30 0.25.02 0.25.09  
62 278 Anders Soo Munkebo Petersen     M 61 M 15-30 26 0.25.15 0.25.15  
63 636 Jesper Hinst Frontløberne Ulkebøl Skole M 62 M 09-14 5 0.24.50 0.25.18  
64 1969 Jørg Ulrik Hansen     M 63 M 31-50 31 0.24.55 0.25.18  
65 96 Simon Schultz   Sønderborg M 64 M 09-14 6 0.24.16 0.25.19  
66 1324 Kristian Skov Overgaard Sportmaster Sønderborg Sønderborg M 65 M 15-30 27 0.25.11 0.25.19  
67 950 Kim Hannemann Hannemann Engineering   M 66 M 31-50 32 0.25.21 0.25.24  
68 1570 Jan Nissen Augustenborg Løbeklub / DMC Augustenborg M 67 M 31-50 33 0.25.00 0.25.25  
69 1475 Christian Lindekrans AGS   M 68 M 31-50 34 0.25.23 0.25.25  
70 1488 Simon Glansager-Schmidt AGS   M 69 M 15-30 28 0.23.02 0.25.27  
71 872 Karsten Skøtt     M 70 M 15-30 29 0.25.26 0.25.30  
72 1896 Allan Norn     M 71 M 31-50 35 0.25.28 0.25.30  
73 57 Oliver Rewitz TeleBilling A/S   M 72 M 09-14 7 0.25.21 0.25.32  
74 1137 Søren Byllemos Syd Energi Sønderborg M 73 M 15-30 30 0.25.03 0.25.33  
75 1320 Mikkel Christensen Lachenmeier ApS Dybbøl M 74 M 15-30 31 0.25.06 0.25.35  
76 942 Gunnar D. Jensen     M 75 M 51+ 2 0.25.33 0.25.35  
77 1683 Rune Zubech BCSyd   M 76 M 15-30 32 0.23.49 0.25.36  
78 1526 Niels Høgh Sønderborg Statsskole   M 77 M 31-50 36 0.25.28 0.25.36  
79 854 Martin Bae Christiansen     M 78 M 15-30 33 0.25.06 0.25.37  
80 359 Karsten Grau Rasmussen Nydamskolen Vester Sottrup M 79 M 31-50 37 0.24.47 0.25.38  
81 1714 Janus Wemmelund Syddansk Universitet Sønderborg M 80 M 15-30 34 0.25.29 0.25.39  
82 286 Jens Ebsen STARK Sønderborg M 81 M 31-50 38 0.25.28 0.25.40  
83 2 Christian Larsen Slagelsetri Gråsten M 82 M 31-50 39 0.25.10 0.25.41  
84 1158 Thorbjørn Bruhn KPMG   M 83 M 31-50 40 0.25.37 0.25.42  
85 1656 Palle Mørkøre BCSyd   M 84 M 31-50 41 0.25.16 0.25.43  
86 1938 Benny Gjelstrup     M 85 M 31-50 42 0.25.41 0.25.43  
87 1786 Henrik Paulsen     M 86 M 31-50 43 0.25.35 0.25.44  
88 1939 Bo Poulsen     M 87 M 31-50 44 0.25.42 0.25.46  
89 755 Jens Christian Christensen Frontløberne Ulkebøl Skole M 88 M 31-50 45 0.25.29 0.25.52  
90 1201 Alexander Buchard     M 89 M 09-14 8 0.25.12 0.25.53  
91 613 Nicolai Østergaard Frontløberne Ulkebøl Skole M 90 M 09-14 9 0.25.34 0.25.53  
92 615 Nikolaj S. Hansen Frontløberne Ulkebøl Skole M 91 M 09-14 10 0.25.35 0.25.53  
93 1533 Jens Lei Sønderborg Statsskole   M 92 M 31-50 46 0.25.47 0.25.54  
94 1754 Per Falk     M 93 M 31-50 47 0.25.53 0.25.56  
95 203 Jakob Møller Løbeklubben Tempo Sønderborg M 94 M 51+ 3 0.25.39 0.25.56  
96 1420 Patrick Wildenradt Dansk Revision Sønderborg Sønderborg M 95 M 09-14 11 0.25.53 0.25.57  
97 814 Per Desler   Sønderborg M 96 M 31-50 48 0.26.00 0.26.00  
98 299 Christian Petersen TDC CCE A/S Sønderborg M 97 M 15-30 35 0.25.16 0.26.03  
99 1534 Lars Kristensen Sønderborg Statsskole   M 98 M 31-50 49 0.24.40 0.26.06  
100 384 Hans Christian Lei Nydamskolen Vester Sottrup M 99 M 31-50 50 0.26.02 0.26.07  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller se hele resultatlisten her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen