Siden er sidst opdateret 20. januar 2020 - kl. 16:58

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Nytårsløbet i Kolding - tirsdag d. 31. december 2019 - kl. 10.00

"Nytårsløbet i Kolding #4"

Nytårsløbet Kolding - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 09.00 fra adressen: Koldingegnens Idrætsefterskole, Drejensvej 100, 6000 Kolding

 

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 30/12)

- se også: 2017 - 2018 - 2019

Afvikles som rundeløb (10,55k)

- med velforsynet depot samt vædske depot halvvejs

Halvmarathon
5k og 10,55k
5k walk og 10,55k walk

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 600 Asger Dahl   M 1 0.19.05 0.19.11 Hurtigste mand
2 177 Oliver Maarup Jørgensen UNBOUNDED RUNNING M 2 0.19.13 0.19.19  
3 577 Peter Uhrbrand   M 3 0.19.51 0.19.58  
4 216 Søren Kjergaard Alfa Laval Kolding M 4 0.20.04 0.20.11  
5 5 Søren H. Mikkelsen Seriøs og Specifik Træning M 5 0.20.22 0.20.29  
6 263 Martin Asmussen   M 6 0.20.36 0.20.45  
7 394 Sebastian Linde Kolding Realskole M 7 0.20.56 0.21.06  
8 12 michael nygaard RoadKill M 8 0.21.23 0.21.31  
9 49 Martin Bonde Petersen AGF Atletik / LIFE M 9 0.21.26 0.21.34  
10 288 Torben Damgaard Puls 6091 M 10 0.22.33 0.22.43  
11 504 Aleksandar Pesic   M 11 0.22.36 0.22.46  
12 354 Mick RosQuist Hansen   M 12 0.22.39 0.22.46  
13 436 Esther Knudsen   K 1 0.22.44 0.22.52 Hurtigste kvinde
14 396 Nicholai Linde   M 13 0.22.57 0.23.07  
15 517 Anonym Deltager   M 14 0.23.11 0.23.19  
16 435 Thomas Dittmann   M 15 0.23.47 0.23.56  
17 232 Dorte Guldborg Jensen   K 2 0.24.21 0.24.28  
18 410 Klara Sofia Bothmann Især Grafisk Design K 3 0.23.57 0.24.37  
19 411 Kristian Houbak   M 16 0.23.58 0.24.37  
20 90 Britt Kjærgaard Callesen De hurtigste på Møllegærdet K 4 0.24.28 0.24.42  
21 537 Christopher Holm Andersen   M 17 0.24.15 0.24.43  
22 64 Vivian Letholm Haderslev Politi IF K 5 0.25.17 0.25.28  
23 516 Amanda Paaske Frederiksen Kolding KFUM Atletik & Motion K 6 0.25.33 0.25.42  
24 165 Thea Søgård Nissen   K 7 0.25.33 0.25.42  
25 538 Charlotte Halby Petersen Team Piledamsvej K 8 0.25.32 0.26.02  
26 521 Marco Mønsted   M 18 0.25.37 0.26.21  
27 369 August Christiansen   M 19 0.26.16 0.26.24  
28 597 Jakob Birk   M 20 0.26.06 0.26.30  
29 596 Trine Birk   K 9 0.26.07 0.26.31  
30 404 Julie Høegholm Kann Kolding Realskole K 10 0.26.17 0.26.32  
31 92 Amalie Callesen De hurtigste på Møllegærdet K 11 0.26.17 0.26.32  
32 557 Bo Andersen Crossfit Dome M 21 0.26.34 0.26.42  
33 555 Anne Mia Storm Pedersen Andst UI K 12 0.26.07 0.26.56  
34 164 Ann Søgård   K 13 0.26.30 0.26.57  
35 51 Cathrine Dahlmann Brandt   K 14 0.26.48 0.26.58  
36 6 Else-Marie Jørgensen Seriøs og Specifik Træning K 15 0.26.50 0.26.59  
37 1 Brian "Beast" Jønsson OCR Beast Family M 22 0.26.51 0.27.00  
38 221 Oliver Skov   M 23 0.26.15 0.27.06  
39 391 Nellie E H Rasmussen 1977 K 16 0.26.42 0.27.15  
40 475 Kim Rasmussen   M 24 0.27.03 0.27.24  
41 468 Hugo Linde   M 25 0.27.15 0.27.27  
42 11 Magnus Krogh   M 26 0.27.19 0.27.27  
43 295 Katja Lyngs   K 17 0.27.40 0.27.40  
44 317 Marcus Ølholm Petersen FIT-trailrun M 27 0.27.26 0.27.47  
45 130 Jeannett kathrine Hyldahl   K 18 0.27.39 0.27.49  
46 260 Winnie Bjergaard   K 19 0.28.04 0.28.16  
47
258 Charlotte Ahrenkiel Kolding motion K 20 0.28.13 0.28.25  
48 259 Heidi Them Hansen   K 21 0.28.12 0.28.26  
49 91 Alexander Callesen De hurtigste på Møllegærdet M 28 0.28.26 0.28.34  
50 254 Herdis Adda Laumark-Møller   K 22 0.28.11 0.28.40  
51 356 Jens Sillesen   M 29 0.28.04 0.28.40  
52 166 Trine Nissen   K 23 0.28.20 0.28.47  
53 498 Marlene Knutz   K 24 0.28.16 0.28.51  
54 534 Lone Linde   K 25 0.28.18 0.28.51  
55 20 Louise Jensen   K 26 0.28.44 0.28.58  
56 19 Henning Jensen   M 30 0.28.44 0.28.58  
57 86 Anonym Deltager   K 27 0.28.47 0.29.00  
58 220 Dennis Stein   M 31 0.28.11 0.29.03  
59 273 Sahra Nielsen   K 28 0.28.37 0.29.07  
60 274 James March   M 32 0.28.37 0.29.07  
61 515 Siff Wang Mølund   K 29 0.28.57 0.29.16  
62 154 Lone Jespersen   K 30 0.29.04 0.29.19  
63 155 Peter Jespersen   M 33 0.29.04 0.29.19  
64 10 Sara Haugaard Fitness1 K 31 0.29.10 0.29.25  
65 513 Fie Grønborg Løb med AVGIF K 32 0.29.16 0.29.35  
66 3 Aja Christensen - K 33 0.29.26 0.29.37  
67 4 Liv Christensen - K 34 0.29.26 0.29.37  
68 99 Jasmin Høegh   K 35 0.29.11 0.29.40  
69 72 Sarah Myrtue   K 36 0.29.24 0.29.41  
70 306 Edith Sandholt   K 37 0.29.44 0.29.44  
71 463 Mille Bergholz FiT-Trailrun K 38 0.29.29 0.29.48  
72 462 Mia Bergholz FiT-Trailrun K 39 0.29.29 0.29.48  
73 370 Trine Villumsen   K 40 0.29.23 0.29.50  
74 139 Lea Dahl Aunsbjerg   K 41 0.29.23 0.29.57  
75 338 Nathalia Johanne Outsen   K 42 0.29.57 0.30.08  
76 135 Lone Kiel   K 43 0.29.33 0.30.11  
77 136 Jette Palmelund Samsøe Lunderskov Motionsboksning K 44 0.29.34 0.30.12  
78 484 Michael Pedersen Easyfood M 34 0.30.01 0.30.13  
79 485 Niclas Loch-Schmidt   M 35 0.30.02 0.30.13  
80 432 Emma Due Kronborg   K 45 0.29.42 0.30.17  
81 346 Bettina Rytter Aggesen   K 46 0.29.51 0.30.17  
82 98 Line Høegh   K 47 0.29.47 0.30.19  
83 267 May Birkeland   K 48 0.29.48 0.30.20  
84 140 Rikke Hegner Hansen   K 49 0.29.46 0.30.21  
85 266 Gro Birkeland   K 50 0.29.48 0.30.21  
86 508 Silje Falk Frandsen 1970 K 51 0.29.55 0.30.21  
87 298 Marie Krog Sørensen   K 52 0.29.47 0.30.22  
88 509 Jesper Frandsen 1970 M 36 0.29.58 0.30.25  
89 279 Kim Pauly   M 37 0.30.10 0.30.25  
90 160 Connie H. Philipsen Lunderskov Nybyg A/S K 53 0.29.53 0.30.30  
91 42 Jane Margrethe Philipsen   K 54 0.29.54 0.30.30  
92 296 Line Rand   K 55 0.30.00 0.30.33  
93 198 Marion Falkenberg Tøserne K 56 0.30.32 0.30.43  
94 138 Anita Bjærre   K 57 0.30.12 0.30.46  
95 71 Karina Myrtue   K 58 0.30.33 0.30.51  
96 442 Jeanet Simon   K 59 0.30.50 0.31.06  
97 278 Mia Dahl Bruun Haderslev PI K 60 0.30.43 0.31.08  
98 212 René Sønderskov Sørensen   M 38 0.29.48 0.31.08  
99 363 Louise Moos   K 61 0.30.44 0.31.13  
100 199 Linda Lehmann Tøserne K 62 0.31.04 0.31.17  
101 381 Mette Kramer   K 63 0.31.06 0.31.18  
102 476 Michael Thomsen   M 39 0.30.57 0.31.18  
103 316 Anja ravnskjær   K 64 0.31.03 0.31.19  
104 297 Mette Karlskov Jensen   K 65 0.30.48 0.31.21  
105
241 Noah Lindved Team Lindved M 40 0.30.56 0.31.22  
106 202 Jeppe Looft Team Jepsig M 41 0.31.15 0.31.29  
107 397 Louise Kahr   K 66 0.30.59 0.31.46  
108 189 Mette Studsgaard Hawaleschka FAGI K 67 0.31.26 0.31.47  
109 132 Margrethe Boesen FAGI K 68 0.31.27 0.31.47  
110 398 Jess Lund Sørensen   M 42 0.31.00 0.31.47  
111 441 Vickie Tarp   K 69 0.31.39 0.32.00  
112 552 Sebastian Matz   M 43 0.31.20 0.32.03  
113 353 Trine Fuglsang   K 70 0.31.49 0.32.04  
114 161 Anne Fremlev   K 71 0.31.50 0.32.04  
115 26 Karsten Larsen 1983 M 44 0.31.55 0.32.08  
116 551 Poul Kock Sørensen   M 45 0.31.30 0.32.15  
117 554 Susanne Pedersen Andst UI K 72 0.31.27 0.32.16  
118 433 Sofie Bidstrup Jakobsen Fit&Sund Horsens K 73 0.31.43 0.32.20  
119 467 Mira lundgren Hansen Dalby Skole K 74 0.32.22 0.32.45  
120 203 Signe Looft Team Jepsig K 75 0.32.31 0.32.45  
121 471 Anne Cathrine Søsted TEAM KOLLEMORTENVEJ K 76 0.32.18 0.32.46  
122 201 Jannie Vognsen Team Jepsig K 77 0.32.32 0.32.46  
123 472 Asger Ravn TEAM KOLLEMORTENVEJ M 46 0.32.17 0.32.46  
124 134 Tenna Hansen   K 78 0.32.27 0.32.49  
125 80 heidi Oksbøl friskole Jøegensen   K 79 0.32.43 0.32.58  
126 226 Oscar Oksbøl friskole Jørgensen Oksbøl friskole M 47 0.32.42 0.32.58  
127 173 Thomas Sandholdt   M 48 0.32.33 0.33.00  
128 149 Annemette Kollemorten   K 80 0.32.39 0.33.07  
129 157 Kenneth Steiner   M 49 0.32.41 0.33.07  
130 262 Mike Kok Benson   M 50 0.32.38 0.33.08  
131 493 Ditte Kaehne Schmidt Easyfood K 81 0.32.47 0.33.18  
132 43 Martin Wilchen   M 51 0.32.35 0.33.18  
133 236 Isabella Eggert Christensen Gauerslund løbeklub K 82 0.33.01 0.33.20  
134 393 Tristan Linde Harte skole M 52 0.33.02 0.33.22  
135 325 Janine Pries Asmussen Munkensdam Gymnasium K 83 0.33.00 0.33.27  
136 395 Tina Linde   K 84 0.33.12 0.33.32  
137 29 Janni Hell Alfa Laval Kolding K 85 0.32.57 0.33.38  
138 311 Fie Jørgensen   K 86 0.33.19 0.33.44  
139 494 Khaled Sadia Easyfood M 53 0.33.18 0.33.50  
140 25 Tina Ravndal Distance Running K 87 0.33.48 0.34.02  
141 406 Noah Damgaard Frederiksen   M 54 0.33.54 0.34.10  
142 39 Sanne Ø Kristensen Sanne PT K 88 0.33.30 0.34.13  
143 38 Nanna Ø Kristensen Sanne PT K 89 0.33.31 0.34.13  
144 373 Sander Larsen   M 55 0.33.57 0.34.13  
145 119 Rikke Tinggaard   K 90 0.33.55 0.34.14  
146 117 Victor Tinggaard   M 56 0.33.56 0.34.14  
147 242 Lucas Lindved Team Lindved M 57 0.33.53 0.34.18  
148
320 Alice Nielsen Rødekro Tri & Motion K 91 0.33.59 0.34.20  
149 392 Henrik Willi Völcker   M 58 0.33.51 0.34.23  
150 351 Charlotte Colding   K 92 0.33.59 0.34.24  
151 527 Magnus Vang Thomsen   M 59 0.33.41 0.34.30  
152 239 Christina Nygaard Lindved Team Lindved K 93 0.34.12 0.34.36  
153 464 Mads Bergholtz FiT-Trailrun M 60 0.34.15 0.34.37  
154 193 Pernille Sejr rohrberg   K 94 0.34.15 0.34.39  
155 512 Anja Schrøder Trelle   K 95 0.34.33 0.34.45  
156 511 Karina Hansen   K 96 0.34.34 0.34.46  
157 386 Jette Lykke   K 97 0.34.30 0.34.48  
158 385 Annemette Lilholm   K 98 0.34.30 0.34.48  
159 272 Emily Pauly   K 99 0.34.34 0.34.49  
160 528 Henriette Vang Thomsen   K 100 0.34.09 0.34.56  
161 529 Jacob Vang Thomsen Aarhus Motion M 61 0.34.56 0.34.56  
162 545 Marie-Louise Beck Wethje-Raabe   K 101 0.35.05 0.35.05  
163 558 Marchelle Betak   K 102 0.34.37 0.35.11  
164 491 Louise Rixen   K 103 0.34.49 0.35.11  
165 492 Mette Marie Knudsen   K 104 0.34.49 0.35.12  
166 544 Anita Laustsen   K 105 0.35.28 0.35.28  
167 63 Magnus Baden-Terp   M 62 0.35.10 0.35.28  
168 439 Vickie Husted Larsen   K 106 0.35.07 0.35.29  
169 345 Lucas Christensen   M 63 0.35.15 0.35.30  
170 344 Karina Frederikke Christensen   K 107 0.35.16 0.35.31  
171 218 Bjørn Petterson   M 64 0.35.31 0.35.31  
172 131 Simone Kuhlmann   K 108 0.35.31 0.35.42  
173 30 Birgitte Blomstergren Alfa Laval Kolding K 109 0.35.14 0.35.55  
174 209 Ida Højsager   K 110 0.35.54 0.36.08  
175 323 Lene Petersen Bov IF K 111 0.35.44 0.36.13  
176 94 Tina Gamst Juhl   K 112 0.36.09 0.36.40  
177 112 Mette Helbæk Jensen HelbækSøby K 113 0.36.15 0.36.53  
178 444 Freja Hansen   K 114 0.36.16 0.36.59  
179 443 Cindie Hansen Ilg hansen K 115 0.36.17 0.36.59  
180 445 Steven Hansen Ilg Hansen M 65 0.36.18 0.36.59  
181 340 Helle Samuelsen Nordborg Løbeklub K 116 0.36.49 0.37.06  
182 62 Mette Baden   K 117 0.36.48 0.37.07  
183 360 Stig Jacob   M 66 0.36.06 0.37.07  
184 37 Marianne Von Sicard Filtenborg   K 118 0.36.18 0.37.08  
185 457 Tammes Thomsen   M 67 0.36.12 0.37.14  
186 66 Maja Valentin Dencker   K 119 0.36.53 0.37.16  
187 67 Melanie Dencker   K 120 0.36.52 0.37.17  
188 324 Finn Christiansen   M 68 0.37.14 0.37.45  
189 364 Camilla Christophani   K 121 0.37.23 0.38.05  
190 168 marianne schmidt   K 122 0.38.20 0.38.48  
191 384 Camilla Avlbjerg Christiansen   K 123 0.38.50 0.39.27  
192 382 Dicte Schou Christiansen   K 124 0.38.50 0.39.28  
193 383 Morten Christensen   M 69 0.38.50 0.39.28  
194 82 Anette Wedege Kolding Motion K 125 0.39.01 0.39.47  
195 503 Nickie Jacobsen   K 126 0.39.43 0.40.14  
196 291 Marianne Egeris Multiatleterne K 127 0.39.35 0.40.20  
197 582 Michael Bock   M 70 0.39.58 0.40.24  
198 336 Sanne Tækker   K 128 0.39.52 0.40.36  
199 453 monika Damsgaard 1975 K 129 0.40.13 0.40.36  
200 9 Inge Christine Bonefeld Nielsen Fitness 1 K 130 0.39.46 0.40.38  
201 505 Isabella Steenbock   K 131 0.40.14 0.40.45  
202 276 Millle Carlsen   K 132 0.40.03 0.40.53  
203
34 Marianne Flink Refsing   K 133 0.40.05 0.40.53  
204 430 Magnus Aunsbjerg   M 71 0.40.37 0.41.12  
205 429 Lone Maria Rasmussen   K 134 0.40.40 0.41.14  
206 244 Pia Andersen 1963 K 135 0.40.37 0.41.24  
207 116 René Doctor   M 72 0.41.27 0.41.44  
208 118 Caroline Tinggaard   K 136 0.41.26 0.41.45  
209 448 Sandra Dahl Nissen   K 137 0.41.30 0.41.46  
210 446 Anita Worm Jensen   K 138 0.41.30 0.41.46  
211 158 Frederikke Spøer FiT-Trailrun K 139 0.41.37 0.42.09  
212 543 Ukendt Deltager   ? - 0.41.15 0.42.14  
213 329 Ella Bøgh Lind Knudsen Runners dk Middelfart K 140 0.41.26 0.42.16  
214 328 Asta Bøgh Lind Knudsen Runners dk Middelfart K 141 0.41.27 0.42.17  
215 327 Brian Bøgh Lind Knudsen Runners.DK Middelfart M 73 0.41.26 0.42.17  
216 74 Emma Sørensen   K 142 0.42.19 0.42.32  
217 408 Frederik Elnis Dahm Eriksen   M 74 0.41.48 0.42.33  
218 183 Christian Bjergbæk IVG M 75 0.42.08 0.42.37  
219 73 Helle Sørensen Billund K 143 0.42.31 0.42.43  
220 182 Susan Bjergbæk IVG K 144 0.42.16 0.42.45  
221 181 Mette Richter Efterretningsregimentet K 145 0.42.16 0.42.45  
222 409 Mathilde Dahm Eriksen   K 146 0.42.16 0.43.01  
223 407 Lisbeth Nielsen   K 147 0.42.16 0.43.01  
224 100 Noah Høegh   M 76 0.42.56 0.43.04  
225 541 Ukendt Deltager   ? - 0.42.11 0.43.10  
226 542 Ukendt Deltager   ? - 0.42.11 0.43.10  
227 109 Else Kildevang Madsen Kolding Motion K 148 0.43.01 0.43.47  
228 550 Yvonn Matz   K 149 0.43.20 0.44.03  
229 553 Oliver Matz   M 77 0.43.20 0.44.03  
230 449 Sara Dahl Nissen   K 150 0.43.51 0.44.08  
231 447 Jimmy Dahl Nissen   M 78 0.43.50 0.44.08  
232 428 Nicolai Espenhein   M 79 0.44.35 0.45.08  
233 427 Gitte Espenhein   K 151 0.44.33 0.45.09  
234 217 Anna Petterson   K 152 0.44.27 0.45.12  
235 219 Nanette Petterson   K 153 0.44.29 0.45.12  
236 275 Christina Carlsen   K 154 0.44.28 0.45.17  
237 330 Andrea Thinggaard Munk   K 155 0.46.25 0.47.05  
238 331 Anders Munk   M 80 0.46.24 0.47.05  
239 333 Sebastian Thinggaard Munk   M 81 0.46.24 0.47.05  
240 28 Samuel Bang Varde Løbemotion M 82 0.46.25 0.47.05  
241 334 Sylvester Henrik Nedergaard Munk   M 83 0.46.25 0.47.05  
242 332 Alexander Thinggaard Bang   M 84 0.46.26 0.47.05  
243 294 Vicky Nedergaard Andersen 1990 K 156 0.47.31 0.48.11  
244 224 Felix Oksbøl friskole Jørgensen   M 85 0.47.30 0.48.11  
245 290 Hanne Egeris Multiatleterne K 157 0.48.22 0.49.07  
246 459 Mynte Wittrup Lassen   K 158 0.49.09 0.49.49  
247 458 Kim Lassen   M 86 0.49.13 0.49.52  
248 227 William Oksbøl friskole Jørgensen   M 87 0.49.33 0.50.15  
249 225 Michael Oksbøl friskole Seehagen   M 88 0.49.33 0.50.15  
250 33 Ida-Mai Flink Refsing   K 159 0.50.57 0.51.45  
251 283 Kim Larsen VikingsXL M 89 0.52.07 0.52.42  
252 284 Karin Larsen VikingsXL K 160 0.52.08 0.52.43  
253 380 Marie Kramer   K 161 0.52.57 0.53.09  
254 349 Ditte Møller Frey Koldingegnes Idrætsefterskole K 162 0.53.19 0.53.38  
255 350 Mathias Møller Frey   M 90 0.53.17 0.53.38  
256 347 Magne Møller Frey   M 91 0.58.22 0.58.43  
257 348 Anders Møller Frey Ahrentzen   M 92 0.58.27 0.58.43  
258 235 Jannick Eggert Christensen Gauerslund løbeklub M 93 1.19.19 1.20.17  
259 249 Morgan Sejr Lindum   M 94 1.21.59 1.22.59  
260 250 Karin Henneberg   K 163 1.22.02 1.23.01  

 

tilbage til toppen

Resultater 10,55 km - se også 5 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1
490 Carsten Nørregaard Team Meins RUNning M 1 0.38.38 0.38.40 Hurtigste mand
2 473 Heino Aalling Brørup Løbeklub M 2 0.40.45 0.40.47  
3 500 Michael Gabelgaard Schjøtt OCR Training Schjott M 3 0.41.55 0.41.58  
4 87 Morten Bo Sørensen Kolding Motion M 4 0.43.08 0.43.12  
5 501 Nicolai Schjøtt Team Meins Running M 5 0.43.13 0.43.18  
6 595 Michael Møller Andersen   M 6 0.43.37 0.43.40  
7 486 Kenneth Jørgensen   M 7 0.46.31 0.46.36  
8 169 Erik Jørgensen   M 8 0.47.03 0.47.09  
9 93 Christian Kjærgaard Callesen De hurtigste på Møllegærdet M 9 0.47.10 0.47.14  
10 104 Thomas Christian Rasmussen TIF Triathlon M 10 0.47.15 0.47.24