Siden er sidst opdateret 27. august 2019 - kl. 17:06

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Nytårsløbet i Kolding - søndag d. 31. december 2017 - kl. 09.00

"Nytårsløbet i Kolding #2"

Nytårsløbet Kolding - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 09.00 fra adressen: Koldingegnens Idrætsefterskole, Drejensvej 100, 6000 Kolding

 

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 29/12)

- se også: 2017 - 2018 - 2019

Marathon
Halvmarathon
5k og 10,55k
5k walk og 10,55k walk

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også 42,2 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

1 5086 Cecilie Marcimak Rødekro Tri & Motion Rødekro K 1 0.18.42 0.18.43 Hurtigste kvinde
1
5085 Kasper Rhinstrøm-Schmidt Fredericia Triathlon Team Aabenraa M
1
0.18.42 0.18.43 Hurtigste mand
3 3039 Sebastian Alring   København M 2 0.21.10 0.21.20  
4 5080 Jan Skov Team Skov Kolding M 3 0.21.27 0.21.30  
5 5081 Casper Appel Slice City Aarhus C M 4 0.21.31 0.21.41  
6 5008 michael nygaard RoadKill kolding M 5 0.22.13 0.22.15  
7 5079 Leandro Costa   Kolding M 6 0.22.29 0.22.50  
8 5035 Jochen Branzka Gauerslund løbeklub Børkop M 7 0.23.20 0.23.26  
9 5074 Emilie Kirk Langschwager Kolding Triathlon Klub Kolding K 2 0.23.44 0.23.46  
10 5022 Simon Stenderup   Fredericia M 8 0.24.12 0.24.15  
11 5065 Mads Bronée De Øl Tørstige Bjert M 9 0.24.16 0.24.20  
12 5087 Mille Stubager Knudsen Ktri ungdom Kolding K 3 0.24.19 0.24.21  
13 5052 Jacob Kann   Kolding M 10 0.24.20 0.24.27  
14 5012 Britt Kjærgaard Callesen Bramdrup skole, 6000 Kolding Kolding K 4 0.24.29 0.24.32  
15 5034 Rasmus Rosgård Nissen   Fredericia M 11 0.24.47 0.24.52  
16 5082 Marie Kjær Andreassen   Aarhus N K 5 0.24.52 0.25.03  
17 5070 Morten Hedevang   Kolding M 12 0.25.05 0.25.08  
18 5056 Lone Jensen   Kolding K 6 0.25.13 0.25.19  
19 5057 Torben Jensen   Kolding M 13 0.25.13 0.25.20  
20 5073 Bettina Kirk Øgendahl   Kolding K 7 0.25.20 0.25.23  
21 5071 Jakob juhl Petersen     M 14 0.26.13 0.26.17  
22 5048 Charlotte Jessen   Haderslev K 8 0.26.53 0.27.01  
23 5049 Jens Jürgensen Juhl   Haderslev M 15 0.26.53 0.27.01  
24 5084 Vilhelm Sandholt     M 16 0.27.15 0.27.20  
25 5078 Emily Dannevang   Kolding K 10 0.27.43 0.27.46  
26 5014 Alexander Callesen Dalby skole, 6000 Kolding Kolding M 17 0.27.48 0.27.50  
27 5075 Dicte Neigaard     K 9 0.27.38 0.27.51  
28 5054 Julie Kann   Kolding K 11 0.27.49 0.27.54  
29 5044 Siff Mølund   Kolding K 12 0.28.07 0.28.16  
30 5045 Marcus Ølholm Petersen Hjarup trailrunners Vamdrup M 18 0.28.52 0.29.07  
31 5068 Anne-Mette Pedersen   Korsør K 13 0.29.24 0.29.31  
32 10066 Marius Birk     M 19 0.29.28 0.29.48  
33 5076 Naja Seidelin     K 14 0.29.49 0.30.03  
34 3038 Ida Averhoff   Sdr. Bjert K 15 0.30.12 0.30.22  
35 5007 Kamilla Krogh RoadKill Kolding K 16 0.30.14 0.30.25  
36 3037 Freja Buck Nielsen   Sdr. Bjert K 17 0.30.16 0.30.26  
37 5005 Liv Christensen - Haderslev K 19 0.30.36 0.30.40  
38 5029 Stefanie Haunstrup   Kolding K 18 0.30.30 0.30.48  
39 5072 Gitte Anderson Kolding Motion Kolding K 20 0.30.50 0.31.01  
40 5047 Belinda Lund   Vejle K 21 0.31.05 0.31.14  
41 5013 Amalie Callesen Dalby skole, 6000 Kolding Kolding K 22 0.31.21 0.31.25  
42 5030 Nicolai Berg Christensen   Kolding M 20 0.31.12 0.31.29  
43 5046 Ambrosia Hansen ÅIF Kolding K 23 0.31.23 0.31.36  
44 5067 Hugo Knudsen   Kolding M 21 0.31.23 0.31.36  
45 5028 Lars Holm Nielsen 1970 Kolding M 22 0.31.48 0.32.00  
46 5061 Clara Veien   Kolding K 24 0.31.59 0.32.01  
47 5004 Aja Christensen - Haderslev K 25 0.32.01 0.32.06  
48 3020 Bruno Christiansen Kolding Motion Kolding M 23 0.31.59 0.32.10  
49 3021 Amalie Tange Veien   Nr. Bjert K 26 0.32.11 0.32.14  
50 5062 Karsten Veien   Kolding M 24 0.32.10 0.32.14  
51 5040 Knud Erik Madsen Kolding Motion   M 25 0.32.14 0.32.22  
52 5036 Lotte Rosgård   Børkop K 27 0.32.21 0.32.28  
53 5055 Sofie Kann   Kolding K 28 0.32.23 0.32.29  
54 5053 Sigrun Høegholm Kann År Kolding K 30 0.32.24 0.32.29  
55 5051 Birthe Søgaard Min egen Kolding K 29 0.32.24 0.32.38  
56 3031 Gitte Schache Kolding Motion Kolding K 32 0.32.53 0.33.02  
57 5001 Iben Rigenstrup Schorling Business Kolding Kolding K 31 0.32.52 0.33.06  
58 5021 Søren Damgaard   Kolding M 26 0.33.08 0.33.20  
59 5002 Tenna Hansen   Kolding K 33 0.33.18 0.33.29  
60 5025 Tina Kærulff Taun   Tørring K 34 0.33.22 0.33.32  
61 5059 Cathrine Michulec Nørup   Vamdrup K 37 0.33.31 0.33.39  
62 3035 Heidi Løvig   Vejle K 35 0.33.25 0.33.47  
63 3033 Victoria Løvig   Vejle K 36 0.33.26 0.33.47  
64 5037 Vagn Tonsberg     M 27 0.33.39 0.33.48  
65 5060 Nadia Farrugia     K 38 0.33.56 0.34.04  
66 5039 William Kempel   Koldinng M 28 0.34.03 0.34.13  
67 5050 Jan Walz   Kolding M 29 0.34.56 0.35.12  
68 5043 Connie Kirkeby   Kolding K 39 0.34.57 0.35.14  
69 3004 Pia Møller Laz   Kolding K 40 0.35.06 0.35.19  
70 5006 Hanne Bertelsen   Kolding K 41 0.35.31 0.35.41  
71 5069 Hanne Haagen Kolding Motion Kolding K 42 0.35.38 0.35.47  
72 5032 Jacob Hansen   Kolding M 30 0.35.46 0.36.01  
73 5031 Trine Ommen   Kolding K 43 0.36.20 0.36.35  
74 3032 Phillip Løvig   Vejle M 31 0.36.30 0.36.52  
75 3034 Anders Løvig   Vejle M 32 0.36.30 0.36.52  
76 5016 Patrick Orluff Porsborg   Lunderskov M 33 0.36.40 0.36.55  
77 5015 Pia Orluff Porsborg   Lunderskov K 44 0.36.42 0.36.56  
78 3029 Helle Christensen Kolding Motion Fredericia K 45 0.37.14 0.37.27  
79 5026 Jannie Jørgensen   Vonge K 46 0.37.18 0.37.33  
80 5027 Maja Kristiansen   Fredericia K 47 0.37.19 0.37.33  
81 21039 Mogens Hinrichsen Kolding Motion   M 36 0.37.52 0.38.00  
82 5077 Bertram Neigaard     M 34 0.37.40 0.38.01  
83 3036 Jeppe Birk   KIE M 35 0.37.48 0.38.10  
84 5058 Vibeke Holm   Middelfart K 48 0.38.13 0.38.29  
85 5038 Henriette Kempel   Kolding K 49 0.39.55 0.40.05  
86 10032 Kim Reimers Theisen Kolding Motion Kolding M 37 0.39.55 0.40.05  
87 10030 Jette Bertelsen   Kolding K 50 0.39.57 0.40.06  
88 5041 Vibeke Mortensen Kolding Motion   K 51 0.40.20 0.40.33  
89 5019 Charlotte Buhl Andersen   Kolding K 52 0.40.26 0.40.34  
90 5011 Kirsten Buhl kolding motion Kolding K 53 0.40.27 0.40.35  
91 5023 Tina Ravndal   Kolding K 54 0.42.38 0.42.52  
92 5024 Charlotte Larsen   Grindsted K 55 0.42.38 0.42.52  
93 5064 Mathilde Kortegaard     K 56 0.47.10 0.47.32  
94 5063 Bo Kortegaard     M 38 0.47.14 0.47.33  
95 5066 Henrik Jensen   Aarup M 39 1.11.30 1.11.30  

 

tilbage til toppen

Resultater 10,55 km - se også 5 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også 42,2 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot.
Startnr. Navn Klub/Team By  Køn
Pl. M/K
Netto Brutto Bemærkning
1
3005 Carsten Nørregaard Ktrik Kolding M
1
0.39.32 0.39.34 Hurtigste kvinde
2 3022 Mads Knudsgaard   Vejle M 2 0.40.23 0.40.26  
3 10119 Rasmus Haahr Johnsen Team Piledamsvej Kolding M 3 0.41.22 0.41.26  
4 10106 Allan Jakobsen Team Bodyzen Tri Kolding M 4 0.43.04 0.43.06  
5
3008 Christina Fuglsbjerg Kolding Motion Kolding K
1
0.43.20 0.43.20 Hurtigste kvinde
6 10014 Christian Kjærgaard Callesen DONG Energy Kolding M 5 0.44.29 0.44.32  
7 3050 Steen Reinholdt Rasmussen INTERCAMP A/S Lunderskov M 6 0.45.03 0.45.07  
8 10003 Siamak Glaring   Kolding M 7 0.45.04 0.45.07  
9 10105 Per Magnussen   Kolding M 8 0.47.19 0.47.22  
10 3017 Søren Gotfredsen   Kolding M 9 0.47.38 0.47.40  
11 10110 Martin Kristensen   Kolding M 10 0.48.17 0.48.21  
12 10035 Søren Grønborg Løb med AVGIF Almind M 11 0.48.41 0.48.45  
13 10004 Tanja Vinther-Bjerg Fredericia Triathlon Team Børkop K 2 0.48.43 0.48.48  
14 10086 Martin Thomsen     M 12 0.49.08 0.49.26  
15 10021 Mads Bruun Ingstrup   Kolding M 13 0.50.28 0.50.28  
16 10019 Johnny Skoven HAGI Haderslev M 14 0.51.25 0.51.34  
17 10087 Jesper Buk Larsen   Kolding M 15 0.51.58 0.52.03  
18 3015 Laura Domino   Kolding K 3 0.52.00 0.52.09  
19 10018 Preben Ellehede HAGI Kolding M 16 0.52.08 0.52.19  
20 10074 Mogens Ølholm Petersen Hjarup trailrunners Vamdrup M 18 0.52.33 0.52.38  
21 3025 Dennis Bronee   Kolding M 17 0.52.22 0.52.44  
22 10099 Jørgen Albrechtsen   Almind M 19 0.53.27 0.53.34  
23 3027 Peter Bro Kolding Tri Kolding M 20 0.53.41 0.53.45  
24 10080 Frederik Gram RIbe Klatreklub Esbjerg M 21 0.53.49 0.53.54  
25 10079 Henrik Thomassen   Christiansfeld M 22 0.54.37 0.54.52  
26 3002 Ronnie Joergensen   Taps M 23 0.54.59 0.55.14  
27 10091 Jan Lundsgaard Kolding Motion Egtved M 24 0.55.23 0.55.28  
28 10076 Didde Hauge   Sjølund K 4 0.55.37 0.55.41  
29 10084 Lars Pedersen   Korsør M 25 0.55.39 0.55.56  
30 10033 Gitte Damgaard   Kolding K 6 0.56.07 0.56.11  
31 3014 Joe Domino   kolding M 26 0.56.02 0.56.11  
32 10005 Marie Odgaard   Børkop K 5 0.56.07 0.56.12  
33 10034 Peter Damgaard   6000 M 27 0.56.07 0.56.12  
34 10049 Pernille Stampe   Kolding K 7 0.56.50 0.57.08  
35 10041 Camilla Kongsted   Kolding K 8 0.56.52 0.57.11  
36 10094 Karina Løbner   Nørre Aaby K 9 0.56.53 0.57.12  
37 10104 Martin Poder   Kolding M 28 0.57.11 0.57.25  
38 3016 Eva Bach   Vamdrup K 10 0.57.54 0.57.59  
39 10017 Tanja Lund   Lunderskov K 11 0.58.16 0.58.22  
40 10107 Kirstine Svenningsen Kolding motion Kolding K 12 0.58.47 0.59.06  
41 10058 Hanne Dyrby Henneberg Kolding Motion   K 13 0.59.03 0.59.12  
42 10022 Børge Aagaard ECCO Running Kolding M 29 0.59.05 0.59.15  
43 10027 Ole Jensen Vejle IF Triathlon Vejle M 30 0.59.11 0.59.25  
44 10118 Charlotte Halby Petersen Team Piledamsvej Kolding K 14 0.59.17 0.59.30  
45 10077 Simon Nitz   6100 M 31 0.59.35 0.59.40  
46 42001 Thomas Heinmann Sanderum dagpleje Odense C M 32 0.59.58 1.00.05  
47 10020 Joan A. Jensen   Vamdrup K 15 1.00.05 1.00.11  
48 3001 Regitta Lehmann Mountainbike Club Vejle Vejle K 16 1.00.28 1.00.35  
49 3026 Thomas Johansen   Esbjerg M 33 1.00.50 1.01.04  
50 10025 Theresa Christensen   Vejen K 17 1.00.48 1.01.10  
51 10053 Benjamin Kempel   Kolding M 34 1.01.06 1.01.14  
52 10054 Claus Markmann   Kolding M 35 1.01.07 1.01.14  
53 10029 Michael Baumgarten Finn Thomsen Trail Running Kolding M 36 1.01.46 1.01.53  
54 10092 Sine Holm Jensen   Kolding K 18 1.02.17 1.02.28  
55 10013 werner buhl kolding motion 6000 kolding M 39 1.02.57 1.03.03  
56 10012 Susanne wrang Andersen   Kolding K 19 1.02.48 1.03.08  
57 10011 christian holm andersen   6000 M 38 1.02.48 1.03.08  
58 10046 Tanja Andersen   Fredericia K 20 1.03.03 1.03.18  
59 10047 Ricki Heiden   Fredericia M 40 1.03.05 1.03.20  
60 10112 Gitte Larsen   Kolding K 22 1.03.04 1.03.21  
61 10113 Lotte Poulsen   Kolding K 21 1.03.04 1.03.22  
62 10040 Mikkel Kristensen ArmyGrunts Horsens M 41 1.03.08 1.03.26  
63 10039 Emil Jensen ArmyGrunts Horsens M 42 1.03.11 1.03.30  
64 10082 Jette Palmelund Samsøe Lunderskov Motionsboksning Lunderskov K 23 1.04.01 1.04.18  
65 10052 Martin Rasmussen Hjarup Trail Runners Kolding M 37 1.02.18 1.04.22  
66 3030 Patrick Mikkelsen   Kolding M 43 1.05.06 1.05.08  
67 10109 Mads Stokholm     M 44 1.05.07 1.05.09  
68 10115 Agnes Musse Familien Musse Kolding K 24 1.05.07 1.05.27  
69 3018 Camilla Dittmann Kolding Motion Viuf K 25 1.05.26 1.05.34  
70 10095 Rene Løbner   Middelfart M 45 1.05.15 1.05.34  
71 10044 Majbritt Lykke Sørensen Business Kolding Kolding K 26 1.05.32 1.05.44  
72 10116 Heidi Guldahl Kolding motion Kolding K 27 1.05.46 1.05.54  
73 10117 Christina Poulsen Kolding motion Kolding K 28 1.05.57 1.06.06  
74 10051 Ditte Leu Johannessen   Kolding K 29 1.07.00 1.07.20  
75 10036 Fie Grønborg Løb med AVGIF Kolding K 30 1.07.34 1.07.55  
76 10026 Ulla Pedersen   Vejle K 31 1.07.51 1.08.07  
77 10028 Helene Jensen   Vejle K 32 1.07.51 1.08.07  
78 10114 Anders Musse Familien Musse Kolding M 46 1.08.09 1.08.30  
79 10048 Huguetta Jensen   Kolding K 33 1.09.29 1.09.42  
80 10071 Erik L Hansen Kolding Motion Kolding M 47 1.10.41 1.10.46  
81 10097 Karina Brøndum   Kolding K 34 1.09.45 1.11.15  
82 10096 Annette Houmann CIF løbeklub Kolding K 35 1.09.46 1.11.16  
83 10085 Anni Holst Lunderskov Motionsboksning Lunderskov K 36 1.11.00 1.11.16  
84 10090 Palle Plougholt andersen Kolding motion Almind M 48 1.11.15 1.11.26  
85 10098 Lene Christensen Kolding Motion Kolding K 37 1.11.40 1.11.50  
86 10093 Jenny Kjær Kolding motion Almind K 38 1.11.41 1.11.50  
87 10057 Lisbeth Saxtorph Kolding Motion   K 40 1.12.04 1.12.14  
88 10055 Jette Meiling Kolding motion Kolding K 41 1.12.06 1.12.14  
89 10008 Tove Söholt Larsen Kolding Motion Vamdrup K 39 1.12.04 1.12.15  
90 10103 Marianne Rødtnes Kolding Motion Kolding K 42 1.12.26 1.12.35  
91 10067 Johnnie Bramsen Kolding Motion   K 43 1.12.27 1.12.35  
92 10070 Claus Holmegaard Jensen Kolding Motion Kolding M 49 1.12.24 1.12.35  
93 10059 Lene Skolander Fischlein Kolding Motion   K 44 1.12.36 1.12.48  
94 10060 Annette Petersen Kolding Motion   K 45 1.12.36 1.12.48  
95 10073 Ingrid Johansen   Almind K 46 1.12.59 1.13.10  
96 10023 Karina Lykke Kaack Kolding Motion Kolding K 47 1.13.00 1.13.15  
97 10024 Frank Winther Kolding Motion Kolding M 50 1.13.01 1.13.16  
98 10101 Lars Bruun Kolding Motion Kolding M 51 1.13.45 1.13.56  
99 10038 Majbrith Søholt Drescher Kolding Motion Kolding K 48 1.14.01 1.14.13  
100 10062 Anita lykke Poulsen Kolding Motion   K 49 1.14.09 1.14.19  
101 10072 Anne Kierkegaard Kolding Motion Kolding K 50 1.14.09 1.14.19  
102 10042 Lene Hedegaard   Kolding K 51 1.14.16 1.14.35  
103 10043 Caroline Hedegaard   Kolding K 52 1.14.17 1.14.35  
104 10045 Vera Hauge Mortensen   Agerbæk K 53 1.14.45 1.15.01  
105 10108 Mette Kruse   Kolding K 54 1.15.37 1.15.53  
106 10081 Christina Albrechtsen Brændkjærskolen Kolding K 55 1.15.38 1.15.53  
107 10061 Joan Olesen Kolding Motion   K 56 1.15.53 1.16.03  
108 5083 Lotte Schrøder Kolding Motion Kolding K 57 1.16.12 1.16.29  
109 10089 Jette Smed Pedersen Kolding motion Almind K 58 1.16.44 1.16.58  
110 10069 Flemming Stougaard Kolding Motion   M 52 1.16.50 1.17.06  
111 10078 Jette Roost   Kolding K 59 1.18.07 1.18.23  
112 10050 Carina Skovbo   Kolding K 60 1.18.08 1.18.24  
113 10111 Esben Christensen   Billund M 53 1.19.22 1.19.29  
114 10063 Malene Nystrup Kolding Motion   K 61 1.21.03 1.21.24  
115 10037 Jette Møller kolding motion 6000 M 54 1.21.03 1.21.24  
116 10031 Anita Reimers Theisen Kolding motion Kolding K 62 1.21.17 1.21.35  
117 10075 Linda Rubinke Kolding Motion Kolding K 63 1.22.33 1.22.46  
118 10088 HC Jørgensen Kolding Motion Kolding M 55 1.22.33 1.22.46  
119 10068 Mona Gravers Jensen kolding motion Kolding K 64 1.23.10 1.23.28  
120 10083 Jesper Pedersen   Fredericia M 56 1.24.40 1.24.56  
121 10100 Charlotte Bruun Kolding Motion Kolding K 65 1.26.18 1.26.31  
122 10102 Lene Højholdt Krogh Kolding Motion Kolding K 66 1.26.18 1.26.31  
123 10064 Lone Dansbo Kolding Motion   K 67 1.27.49 1.28.12  
124 10065 Jens Rye Kolding Motion   M 57 1.27.49 1.28.12  
125 10001 Martin Berg Hansen   Vamdrup M 58 1.36.40 1.37.05  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 5 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også 42,2 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot.
Startnr. Navn Klub/Team By  Køn
Pl. M/K
Netto Brutto Bemærkning
1
3010 Brian Strandby Kolding Tri   M
1
1.19.46 1.19.47 Hurtigste mand
2 21051 Asbjørn Krog Pedersen   Barrit M 2 1.26.01 1.26.08  
3 21066 Kim Hjuler   Toftlund M 3 1.29.47 1.29.49  
4 21048 Dariusz Borko   Esbjerg M 4 1.31.08 1.31.11  
5 21064 Christian Maretti Nicolaisen Kolding Motion Kolding M 5 1.31.32 1.31.34  
6 21002 Michael Hartmann Brørup Løbeklub Brørup M 6 1.32.27 1.32.31  
7 21033 Erik Jørgensen   Randers SØ M 7 1.33.56 1.34.01  
8
21052 Anne Sophie Krog Pedersen CBS løb Barrit K
1
1.34.23 1.34.30 Hurtigste kvinde
9 21037 Helle Borup Jehs Nissen     K 2 1.37.00 1.37.03  
10 21030 Dan Wassmann   København NV M 8 1.37.35 1.37.38  
11 21049 Anders Boysen   Christiansfeld M 9 1.38.00 1.38.06  
12 21047 Mats Rudklint   Ribe M 10 1.39.40 1.39.43  
13 21010 Carsten Drangsfeldt Jensen   Agerbæk M 11 1.42.18 1.42.22  
14 21058 Peter Sandholt   Horsens M 12 1.42.43 1.42.56  
15 3019 Michalla Hertel-Jørgensen Kolding Motion Kolding K 3 1.43.55 1.44.00  
16 21013 Karsten Nielsen   Hedensted M 14 1.44.07 1.44.09  
17 21056 Morten Mosevang Pedersen Brørup Løbeklub Vejen M 15 1.44.11 1.44.14  
18 21021 Lasse Lind   Tørring M 13 1.44.02 1.44.17  
19 21022 Thomas Egeskov Christiansen   Vejle M 16 1.44.19 1.44.33  
20 21063 Christian Métais Kolding Motion Kolding M 17 1.45.24 1.45.26  
21 21062 Christian Christensen   Kolding M