Siden er sidst opdateret 20. januar 2020 - kl. 16:57

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Champagne Galoppen i Rødekro - tirsdag d. 31. december 2019 - kl. 9

"Champagne Galoppen #7"

Champagne Galoppen Marathon Rødekro

Løbsinfo

My Race Result

 

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 9.00 fra adressen: Fladhøjskolen, Skovbrynet 2, 6230 Rødekro

- marathon starter kl. 9 (+ tidlig start kl. 8) og ½mar og rundeløb starter kl. 11 - der løbes på en 4,2k rundstrækning (se rute) - maks. 5 timer for marathon (ellers tidlig start)

- se Info samt tilmelding My Race Result (online tilmelding senest d. 30/12)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

Afvikles som cannonball marathon Afvikles som rundeløb (4,2k)

- med velforsynet depot

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (4,2k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 110 Daniel Rühmann   M 1 10 42,20 3.03.29 Hurtigste mand
2 126 Ulrik Pihl Klub 100 Marathon dk - www.Løbeshop.dk M 2 10 42,20 3.11.40  
3 119 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion M 3 10 42,20 3.28.03  
4 120 Marianne Schøler Nielsen Rødekro Tri & Motion K 1 10 42,20 3.42.17 Hurtigste kvinde
5 111 Steen Christesen, Aabenraa   M 4 10 42,20 3.45.19  
6 118 Lars Sørensen Haderslev IF M 5 10 42,20 3.46.54  
7 125 Bo Thomsen Bov IF Løb og Motion M 6 10 42,20 3.47.56  
8 124 Susanne Gravesen   K 2 10 42,20 3.52.52  
9 128 Ole Toft FunkyMaraton.com M 7 10 42,20 3.53.48  
10 113 Ulrik Jepsen Bov if M 8 10 42,20 4.03.57  
11 115 Lars Dyg Koch Danfoss Marathon Club M 9 10 42,20 4.12.35  
12 121 Flemming Oltmann Team Meins Running M 10 10 42,20 4.17.13  
13 123 Karen Gad   K 3 10 42,20 4.17.14  
14 112 Camilla Pedersen Augustenborg løbeklub K 4 10 42,20 4.19.30  
15 117 Rune Sostack Clausen Fredericia Løbeklub M 11 10 42,20 4.22.48  
16 114 Aksel Skibsted Bov IF Løb og Motion M 12 10 42,20 4.26.34  

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 432 Jens Carl Haderslev IF M 1 5 21,10 1.15.24 Hurtigste mand
2 443 Lasse Beining Rødekro Tri & Motion M 2 5 21,10 1.24.21  
3 462 Torben Køhling Aaig M 3 5 21,10 1.25.23  
4 438 Allan Andersen Rødekro Tri & Motion M 4 5 21,10 1.25.41  
5 458 Steffen Thomsen Team Meins RUNning / Bov IF Løb & Motion M 5 5 21,10 1.28.45  
6 449 Anne-Mette Grevsen Team Meins RUNning K 1 5 21,10 1.34.03 Hurtigste kvinde
7 479 Flemming Kjems   M 6 5 21,10 1.35.18  
8 454 Morten Wolff Team Meins RUNning M 7 5 21,10 1.38.32  
9 406 Lars Skov   M 8 5 21,10 1.38.33  
10 453 Morten Beck Team Meins Running M 9 5 21,10 1.38.33  
11 444 Victor Borella Jessen Rødekro Tri & Motion M 10 5 21,10 1.39.33  
12 442 Lars Thomsen Rødekro Tri & motion M 11 5 21,10 1.39.35  
13 480 Nicolai Schultz Rødekro Tri & Motion M 12 5 21,10 1.40.26  
14 423 Kim Lorenzen Aaig/DHK/Sønderborg runners M 13 5 21,10 1.40.57  
15 411 Kevin Holm-Jensen Aaig M 14 5 21,10 1.44.26  
16 477 Kamilla Skare Team Meins RUNning K 2 5 21,10 1.44.59  
17 433 Søren Schleidt Haderslev IF M 15 5 21,10 1.45.02  
18 451 Monica Hesse Team Meins RUNning K 3 5 21,10 1.46.06  
19 424 Lene Falk Bov if K 4 5 21,10 1.46.51  
20 460 Jesper Meins TeamMeinsRunning M 16 5 21,10 1.46.54  
21 457 Vivi Sandberg Team Meins Running K 5 5 21,10 1.47.05  
22 405 Janni Holst Jespersen   K 6 5 21,10 1.47.40  
23 445 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 7 5 21,10 1.48.25  
24 481 Gitte Lyndrup Rødekro Tri & Motion K 8 5 21,10 1.48.26  
25 471 Jens Ole Olesen Team Meins RUNning M 17 5 21,10 1.48.26  
26 482 Palle Kjær Rødekro Tri & Motion M 18 5 21,10 1.48.27  
27 450 Claus Maimburg Team Meins RUNning M 19 5 21,10 1.48.45  
28 469 Lars Peter Færge Rødekro Tri &Motion M 20 5 21,10 1.49.06  
29 436 Tanja Herum Nordborg løbeklub K 9 5 21,10 1.49.30  
30 464 Holger Hansen AAIG Aabenraa M 21 5 21,10 1.49.35  
31 421 Thomas Hunderup AAIG Aabenraa M 22 5 21,10 1.51.20  
32 422 Thue Nielsen AAIG Aabenraa M 23 5 21,10 1.51.20  
33 459 Torben Dall Hansen Team MeinsRunNing M 24 5 21,10 1.51.54  
34 467 Martin Windfeld-Hansen   M 25 5 21,10 1.52.01  
35 465 Michael Ljungberg Bov if M 26 5 21,10 1.52.09  
36 427 Kim Pedersen Bov IF Løb og Motion M 27 5 21,10 1.53.03  
37 463 Helle Kliver Team Meins RUNning K 10 5 21,10 1.54.00  
38 429 Joe Domino DHK M 28 5 21,10 1.54.37  
39 439 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 11 5 21,10 1.55.17  
40 428 Heidi Sonne Domino DHK K 12 5 21,10 1.55.48  
41 448 Jochen Giebelmann Team Erdinger Alkoholfrei M 29 5 21,10 2.01.08  
42 404 Dorit Høgh   K 13 5 21,10 2.02.25  
43 447 Jytte Arildsen Pedersen Sønderborg Runners K 14 5 21,10 2.02.25  
44 416 Kirsten Toft Nielsen AAIG Aabenraa K 15 5 21,10 2.02.30  
45 408 Susanne Løsche   K 16 5 21,10 2.02.46  
46 456 Solvej Oltmann Team Meins Running K 17 5 21,10 2.02.50  
47 407 Marlene Dissing   K 18 5 21,10 2.03.32  
48 413 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 19 5 21,10 2.04.09  
49 461 Kuno Jacobsen TMG M 30 5 21,10 2.05.18  
50 475 Bent Thomsen AAIG Aabenraa/www.oveschneider.dk M 31 5 21,10 2.06.27  
51 437 Dorthe Ludvigsen RIF K 20 5 21,10 2.06.47  
52 425 Morten Falk Nielsen Bov if M 32 5 21,10 2.07.18  
53 410 Vanessa Petersen   K 21 5 21,10 2.08.43  
54 420 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa K 22 5 21,10 2.09.58  
55 466 Jette Tønder AAIG Aabenraa K 23 5 21,10 2.09.59  
56 474 Carina Scheel   K 24 5 21,10 2.10.05  
57 435 Mona Stigsen Madsen Løgumkloster løbemotion K 25 5 21,10 2.11.33  
58 434 Heine Dransfeldt Løgumkloster løbemotion M 33 5 21,10 2.11.33  
59 478 Ina Schmidt Sørensen Rødekro Tri & Motion K 26 5 21,10 2.14.08  
60 403 Anita Thiemer   K 27 5 21,10 2.14.09  
61 430 Jørgen Skovgaard Bundes DHK / Bov IF løb og motion M 34 5 21,10 2.14.33  
62 418 Mathias Blaavand Aaig Aabenraa M 35 5 21,10 2.20.25  
63 468 Line Jørgensen AAIG K 28 5 21,10 2.22.23  
64 431 Lene Callesen DHK/Nordborg løbeklub K 29 5 21,10 2.22.24  
65 476 Mariea Meyhoff   K 30 5 21,10 2.22.32  
66 415 Karen Jessen Olsen Aaig Aabenraa K 31 5 21,10 2.31.54  
67 417 Lone Beeck Aaig Aabenraa K 32 5 21,10 2.36.20  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
- 749 Søren Pedersen (Kollund) M - 5 21,10 1.30.53  
- 748 Morten Hansen Rødekro tri og motion M - 5 21,10 1.33.40  
- 705 Morten Jacobsen (Aabenraa) M - 5 21,10 1.33.55  
- 752 Begitte Hansen Rødekro Tri & Motion/ Team MeinsRunning K - 5 21,10 1.38.32  
- 758 Kasper Mikkelsen Rødekro Tri & Motion M - 5 21,10 1.38.36  
- 761 Ronni Schmidt   M - 5 21,10 1.39.33  
- 760 Linette Stave Giebel Rødekro Tri & Motion K - 5 21,10 1.39.34  
- 711 Andreas Rönnau Bov IF Løb & Motion M - 5 21,10 1.46.21  
- 719 Nathalie Eichner Løgumkloster Løbemotion K - 5 21,10 2.02.47  
- 716 Anita Paysen Kloster motion K - 5 21,10 2.02.47  
- 753 Michael Hald Bov IF M - 5 21,10 2.07.18  
- 759 Lasse Therkildsen Team Meins RUNning M - 4 16,88 1.22.37  
- 747 Anders Koch-Hørlyck Teamrunningscouts KFUM spejder Røderkro M - 4 16,88 1.29.51  
- 733 Helle Jessen Team Erdinger Alkoholfrei K - 4 16,88 1.39.06  
- 713 Inga Becke Bov IF Løb & Motion K - 4 16,88 1.44.16  
- 710 Birte Debel Thomsen BOV IF K - 4 16,88 1.44.17  
- 709 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa K - 4 16,88 2.04.34  
- 726 John Greve Schultz Iversen Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 0.54.22  
- 727 John Hansen Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 0.58.17  
- 745 Bo Holm Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 1.01.05  
- 742 Tommy Kudsk Team Meins RUNning M - 3 12,66 1.03.17  
- 744 Frits Detlefsen Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 1.03.30  
- 763 Aviaaja Pregaard Rødekro Tri & Motion K - 3 12,66 1.07.05  
- 746 Iben Koch-Hørlyck Teamrunningscouts KFUM spejder Røderkro K - 3 12,66 1.09.00  
- 723 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K - 3 12,66 1.09.05  
- 739 Sisse Berner Team Meins Running K - 3 12,66 1.09.06  
- 731 Catarina Sørensen Rødekro Tri &Motion K - 3 12,66 1.12.42  
- 732 Trine Beining Rødekro Tri &Motion K - 3 12,66 1.12.50  
- 755 Jerker Bruun Bov IF Løb & Motion M - 3 12,66 1.17.47  
- 720 Per Juhl nordborg løbeklub M - 3 12,66 1.22.27  
- 740 Ulla Lillebæk Team MeinsRunNing K - 3 12,66 1.24.58  
- 724 Heidi Borella Rødekro Tri & Motion K - 3 12,66 1.25.55  
- 721 Jesper Ludvigsen RIF M - 3 12,66 1.25.55  
- 706 Sandie Calender (Aabenraa) K - 3 12,66 1.26.55  
- 738 Nadine Møller Team Meins RUNning K - 3 12,66 1.27.16  
- 778 Marvin van Zon   M - 3 12,66 1.53.31  
- 779 Jan van Zon Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 1.53.33  
- 729 Michael Jepsen-Jacob Rødekro Tri & Motion M - 2 8,44 0.41.46  
- 725 Jesper Nielsen Rødekro tri & motion M - 2 8,44 0.43.52  
- 730 Tina Wolgast Rødekro tri & motion K - 2 8,44 0.47.30  
- 722 Betina Hansen Rødekro Tri & Motion K - 2 8,44 0.52.03  
- 702 Harley Lund (Haderslev) M - 2 8,44 0.55.16  
- 741 Angela Reinicke Team Meins RUNning K - 2 8,44 0.56.54  
- 734 Henning Meins Team Meins RUNning M - 2 8,44 0.59.09  
- 701 Anna Micski (Aabenraa) K - 2 8,44 1.00.46  
- 757 Topper Thomsen AAIG Aabenraa M - 2 8,44 1.05.06  
- 756 Sanne Thomsen AAIG Aabenraa K - 2 8,44 1.05.07  
- 717 Lisa Christensen Kloster motion K - 2 8,44 1.05.40  
- 777 Ilse van Zon   K - 2 8,44 1.27.07  
- 714 Yvonne Thomsen Bov IF Løb & Motion K - 2 8,44 1.34.32  
- 715 Elisabeth Skibsted Bov IF Løb og Motion K - 2 8,44 1.34.33  
- 762 Frede Jespersen   M - 1 4,22 0.27.26  
- 735 Kasper Mortensen Team Meins RUNning M - 1 4,22 0.27.54  
- 767 Kim Hansen   M - 1 4,22 0.38.11  
- 751 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K - 1 4,22 0.41.58  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri -

14

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri - Bjarne V.S.

169

31-12-14

Champagne Galoppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

34

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen