Siden er sidst opdateret 03. januar 2019 - kl. 13:35

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Champagne Galoppen i Rødekro - mandag d. 31. december 2018 - kl. 9

"Champagne Galoppen #6"

Champagne Galoppen Marathon Rødekro

Løbsinfo

My Race Result

 

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 9.00 fra adressen: Fladhøjskolen, Skovbrynet 2, 6230 Rødekro

- marathon starter kl. 9 (+ tidlig start kl. 8) og ½mar og rundeløb starter kl. 11 - der løbes på en 4,2k rundstrækning (se rute) - maks. 5 timer for marathon (ellers tidlig start, meddeles ved tilmelding)

- se Info samt tilmelding My Race Result (billigt til og med d. 30/11)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles som cannonball marathon Afvikles som rundeløb (4,2k)

- med velforsynet depot

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (4,2k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 118 Lars Rossen Hansen   M 1 10 42,20 2.51.45 Hurtigste mand
2 115 Daniel Rühmann Bov IF Løb & Motion M 2 10 42,20 2.57.29  
3 128 Ulrik Pihl Klub 100 Marathon dk - www.Løbeshop.dk M 3 10 42,20 3.09.51  
4 125 Bjarne Østergaard thonimara.dk / Nordborg Løbeklub M 4 10 42,20 3.18.30  
5 120 Henrik Jessen Siemens Healthcare M 5 10 42,20 3.22.45  
6 127 Katja Bjerre   K 1 10 42,20 3.25.27 Hurtigste kvinde
7 126 Preben Skovmand Guderup løbeklub M 6 10 42,20 3.26.35  
8 114 Marianne Schøler Nielsen Rødekro Tri & Motion K 2 10 42,20 3.33.19  
9 117 Steen Christesen, Åbenrå   M 7 10 42,20 3.34.03  
10 112 Lars Viereck Rødekro Tri & Motion M 8 10 42,20 3.37.35  
11 130 Steen Christiansen Klub 100 Marathon M 9 10 42,20 3.54.42  
12 121 Jesper Duus AAIG Aabenraa M 10 10 42,20 3.57.15  
13 110 Lars Dyg Koch Danfoss Marathon Club M 11 10 42,20 3.58.41  
14 113 Lars Sørensen Haderslev IF M 12 10 42,20 4.00.03  
15 124 Susanne Gravesen   K 3 10 42,20 4.03.43  
16 129 Peter Schou Løbetosserne M 13 10 42,20 4.11.28  
17 123 Andreas Aupke BUI-motion M 14 10 42,20 4.15.30  
18 111 Aksel Skibsted Bov IF Løb & Motion M 15 10 42,20 4.29.31  
19 119 Ulrich Heitfeldt 100 Marathon Club M 16 10 42,20 4.48.54  

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 435 Jesper Meins TeamMeinsRunning M 1 5 21,10 1.21.35 Hurtigste mand
2 462 Torben Køhling AAIG M 2 5 21,10 1.23.11  
3 438 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa M 3 5 21,10 1.23.38  
4 464 Lasse Beining Rødekro Tri & Motion M 4 5 21,10 1.25.38  
5 456 Allan Andersen Rødekro Tri & Motion M 5 5 21,10 1.25.53  
6 425 Claus Christensen Dansk Halvmarathon Klub M 6 5 21,10 1.26.25  
7 454 Lasse Therkildsen Sätila Team Trailboys 2018 M 7 5 21,10 1.26.41  
8 429 Søren Schleidt Sätila Team Trailboys 2018 M 8 5 21,10 1.26.41  
9 443 Danni Møller   M 9 5 21,10 1.26.52  
10 416 Morten Wolff TeamMeinsRunning/Haderslev IF M 10 5 21,10 1.26.54  
11 430 Morten Riis Sätila Team Trailboys 2018 M 11 5 21,10 1.27.13  
12 455 Victor Borella Jessen Rødekro Tri & Motion M 12 5 21,10 1.27.47  
13 419 Begitte Hansen Rødekro Tri & Motion/ Simon Skov ApS K 1 5 21,10 1.27.57 Hurtigste kvinde
14 459 Henrik Christensen Aaig M 13 5 21,10 1.28.14  
15 457 Lars Thomsen Rødekro Tri & Motion M 14 5 21,10 1.30.23  
16 437 Ditte Bang Mouritsen   K 2 5 21,10 1.32.15  
17 403 Bo Holm Rødekro Tri og Motion M 15 5 21,10 1.34.24  
18 434 Morten Allerelli Bov IF Løb&Motion M 16 5 21,10 1.34.31  
19 415 Kim Lorenzen DHK M 17 5 21,10 1.35.42  
20 411 Kim Pedersen Bov IF Løb & Motion M 18 5 21,10 1.39.05  
21 460 Andreas Festersen TeamMeinsRunning / Fredericia Triathlon Team M 19 5 21,10 1.39.33  
22 426 Thue Nieæsen Aaig M 20 5 21,10 1.40.55  
23 461 Bo Thomsen Bov IF Løb & Motion M 21 5 21,10 1.42.47  
24 433 Lene Falk Bov if K 3 5 21,10 1.45.54  
25 431 Andreas Rönnau Bov IF Løb & Motion M 22 5 21,10 1.47.55  
26 413 Poul Snabe bolderslev løb og motion M 23 5 21,10 1.48.11  
27 436 Tine Mærsk Brodersen AAIG Aabenraa K 4 5 21,10 1.49.56  
28 418 Paul Alstrup KLOMK M 24 5 21,10 1.51.33  
29 423 Janne Petersen   K 5 5 21,10 1.51.47  
30 410 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 6 5 21,10 1.54.21  
31 407 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 7 5 21,10 1.55.49  
32 406 Dorit Høgh   K 8 5 21,10 2.00.43  
33 463 Louise Vonsild   K 9 5 21,10 2.02.17  
34 441 Ulrik Jepsen Bov if M 25 5 21,10 2.03.29  
35 458 Camilla Pedersen Sønderborg Runners K 10 5 21,10 2.03.47  
36 446 Michael Kuno Buch Jacobsen TMG M 26 5 21,10 2.04.47  
37 445 Anne Pors Christensen Vidar K 11 5 21,10 2.05.58  
38 422 Conni Rygaard-Wiwe Rødekro Tri & Motion K 12 5 21,10 2.06.51  
39 453 Dorthe Ludvigsen RIF K 13 5 21,10 2.08.20  
40 439 Niels Sehested Vidar Motion Sønderborg M 27 5 21,10 2.08.20  
41 404 Maria Boy Birck Bevæg dig for livet RUNNERS K 14 5 21,10 2.15.12  
42 432 Jørgen Skovgaard Bundes AAIG Aabenraa M 28 5 21,10 2.15.12  
43 451 Jytte Jacobsen Bevæg dig for livet RUNNERS K 15 5 21,10 2.15.20  
44 450 Finn Jacobsen Bevæg dig for livet RUNNERS M 29 5 21,10 2.15.20  
45 417 Tina Alstrup KLOMK K 16 5 21,10 2.15.25  
46 424 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 17 5 21,10 2.15.25  
47 428 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa K 18 5 21,10 2.22.57  
48 427 Karen Jessen Olsen. Åig Aabenraa K 19 5 21,10 2.33.27  
49 405 Elisabeth Skibsted Bov IF Løb & Motion/Bjergladies K 20 5 21,10 2.54.59  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
- 725 Monica Hesse (Padborg) K - 5 21,10 1.48.43  
- 727 Gitte Lyndrup Rødekro Tri & Motion K - 5 21,10 1.55.49  
- 724 John Lorenzen Rødekro Tri & Motion M - 4 16,88 1.17.05  
- 710 Jonny Hilgenfeld (Haderslev) M - 4 16,88 1.37.46  
- 705 Pia Pedersen Bov IF Løb & Motion K - 4 16,88 1.45.20  
- 719 John Greve Schultz Iversen Rødekro Tri og Motion M - 3 12,66 0.51.23  
- 721 Morten Hansen Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 0.52.38  
- 720 Tommy Clausen (Rødekro) M - 3 12,66 1.15.24  
- 713 Jesper Ludvigsen RIF M - 3 12,66 1.25.21  
- 420 Christine Clausen Rødekro Tri og Motion K - 2 8,44 0.41.04  
- 726 Sisse Berner (Aabenraa) K - 2 8,44 0.44.21  
- 421 Dorte Clausen Rødekro tri & motion K - 2 8,44 0.44.21  
- 703 Allan Hauerberg Rødekro Tri & Motion M - 2 8,44 0.45.44  
- 715 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K - 2 8,44 0.50.22  
- 722 Betina Hansen Rødekro Tri & Motion K - 2 8,44 0.50.22  
- 714 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa K - 2 8,44 0.57.34  
- 701 Tina Callø Hansen Rødekro Tri og Motion K - 2 8,44 1.08.09  
- 723 Kim Hansen Rødekro tri & motion M - 2 8,44 1.17.03  
- 706 Vibeke Olsen (Aarhus) K - 1 4,22 0.20.18  
- 702 Nikoline Callø Hansen Rødekro Tri og Motion K - 1 4,22 0.33.15  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri -

14

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri - Bjarne V.S.

169

31-12-14

Champagne Galoppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

34

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen