Siden er sidst opdateret 07. juni 2021 - kl. 17:30

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Æ Quernstensløb i Øster Vedsted - torsdag d. 5. september 2019 - kl. 18.30

"Æ Quernstensløb #?"

Klosterløbet - gå til hjemmeside

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 18.30 fra adressen: Nør-Eng 6, 6760 Ribe (Øster Vedsted)

- tidtagning med chip

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (forhåndstilmelding senest d. 5/9 kl. 10 - eftertilmelding på dagen +20 kr.)

- se også: 2019 - 2020 - 2020

9,6k

5,1k
2,5k familieløb
 

 

tilbage til toppen

Resultater 2,5 km familieløb - se også 2,5 km - se også 5,1 km - se også 9,6 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 414 Anne-Sofie Straadt Christensen - K 1 0.11.55 0.11.55 Hurtigste pige
2 445 Fuglsang 445   M 1 0.12.53 0.12.53 Hurtigste mand
3 415 Emil Kellemann Lustrup/Damhus M 2 0.12.53 0.12.53 Hurtigste dreng
4 418 Benjamin Hjarnø Lustrup-Damhus M 3 0.12.53 0.12.53  
5 440 Lars Østergaard   M 4 0.13.26 0.13.26  
6 443 Tobias Østergaard   M 5 0.13.26 0.13.26  
7 404 Le Christensen (Øster Vedsted) K 2 0.13.36 0.13.36  
8 407 Martin Christensen (Øster Vedsted) M 6 0.13.40 0.13.40  
9 406 Marcus Damborg (Varde) M 7 0.14.31 0.14.31  
10 408 Nicolaj Sørensen (Ribe) M 8 0.14.42 0.14.43  
11 409 Sebastian Wollesen Sørensen (Ribe) M 9 0.14.43 0.14.43  
12 431 Tina Aschov Sørensen SALON M:K K 3 0.14.43 0.14.45  
13 430 Abel Sandfeld SALON M:K M 10 0.14.44 0.14.45  
14 429 Astrid Brandt Ribe Motion K 4 0.15.12 0.15.12  
15 444 Celina Fuglsang   K 5 0.15.29 0.15.29  
16 427 Anna Olesen Enevoldsen ØVIF Motion K 6 0.15.32 0.15.32  
17 423 Naja Kjær NØRGAARD ANLÆG K 7 0.15.40 0.15.40  
18 441 Ida Østergaard   K 8 0.16.14 0.16.14  
19 442 Joan Østergard   M 11 0.16.14 0.16.14  
20 437 Lærke Hansen   K 9 0.16.36 0.16.38  
21 435 Lars Hansen   M 12 0.16.44 0.16.47  
22 436 Mette Hansen   K 10 0.16.46 0.16.49  
23 433 Isabella Samsing   K 11 0.17.32 0.17.32  
24 413 William Langmach (Ribe) M 13 0.17.40 0.17.40  
25 419 Isabella Q. Tang Lustrup-Damhus K 12 0.18.05 0.18.05  
26 417 Silje Kellemann Lustrup/Damhus K 13 0.18.05 0.18.05  
27 420 Louise Q. Tang Lustrup-Damhus K 14 0.18.06 0.18.06  
28 416 Klaus Kellemann Lustrup/Damhus M 14 0.18.14 0.18.14  
29 434 Louise Andersen   K 15 0.19.08 0.19.08  
30 428 Mads Olesen Enevoldsen ØVIF Motion M 15 0.19.08 0.19.08  
31 446 Agnes Jensine Toft Højrup   K 16 0.19.25 0.19.25  
32 447 Martin Højrup   M 16 0.19.26 0.19.26  
33 422 Malene Kjær NØRGAARD ANLÆG K 17 0.20.27 0.20.30  
34 424 Pia Eriksen NØRGAARD ANLÆG K 18 0.20.27 0.20.30  
35 425 Rune Kjær NØRGAARD ANLÆG M 17 0.21.02 0.21.04  
36 421 Dennis Kjær NØRGAARD ANLÆG M 18 0.21.04 0.21.05  
37 410 Theo Hjortlund Wollesen (Ribe) M 19 0.21.25 0.21.30  
38 402 Anders Wollesen (Ribe) M 20 0.21.27 0.21.30  
39 401 Alfred Damborg (Varde) M 21 0.26.03 0.26.03  
40 403 Dorthe Damborg (Varde) K 19 0.26.04 0.26.05  
41 405 Liva Fuglsang-Gram (Ribe) K 20 0.29.39 0.29.44  
42 412 Tina Fuglsang-Gram (Ribe) K 21 0.29.40 0.29.45  
43 438 Agard Nina   K 22 0.30.08 0.30.11  
44 432 Leif Beck   M 22 0.32.19 0.32.20  

 

tilbage til toppen

Resultater 5,1 km - se også 2,5 km - se også 5,1 km - se også 9,6 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 279 John Kristensen   M 1 0.21.22 0.21.32 Hurtigste mand
2 224 Lennart Jepsen L&M M 2 0.21.56 0.22.01  
3 237 John Thomsen ØVIF Motion M 3 0.22.28 0.22.31  
4 246 Bent Hansen Ribe Motion M 4 0.22.34 0.22.37  
5 248 Britt Mouritzen Ribe Motion K 1 0.22.54 0.22.58 Hurtigste kvinde
6 280 Hjalte Høy   M 5 0.23.58 0.24.02  
7 236 Jens Enevoldsen ØVIF Motion M 6 0.24.02 0.24.09  
8 231 Arne Skjold Christensen Øster Lindet idrætsforening M 7 0.24.31 0.24.36  
9 239 Linda de-la-Motte ØVIF Motion K 2 0.24.35 0.24.40  
10 271 Ulrik Bertram Pedersen   M 8 0.24.36 0.24.40  
11 266 Steen Nicolaisen Rødding løbeklub M 9 0.24.40 0.24.44  
12 273 Søren Andersen   M 10 0.25.18 0.25.26  
13 220 Martin Mærsk 1980 M 11 0.25.14 0.25.33  
14 260 Sara L. Brandt Ribe Motion K 3 0.25.51 0.26.01  
15 232 Jens Bloch Jensen Øster Lindet Idrætsforening M 12 0.26.03 0.26.09  
16 272 John Nielsen   M 13 0.27.25 0.27.34  
17 214 Nynke Van der Sluis (Høm) K 4 0.27.30 0.27.35  
18 229 Mogens P. Tang Lustrup-Damhus M 14 0.27.51 0.28.00  
19 203 Anna Marie Lauridsen (Ribe) K 5 0.28.07 0.28.10  
20 227 Helen Q. Madsen Lustrup-Damhus K 6 0.28.09 0.28.14  
21 226 Ida Krogh Andersen Lustrup/Damhus K 7 0.28.05 0.28.15  
22 228 Lulu Hjarnø Lustrup-Damhus K 8 0.28.12 0.28.17  
23 225 Maria Rudolph L&M K 9 0.28.15 0.28.21  
24 202 Anna Laura Høj Bendixen (Farup) K 10 0.28.16 0.28.23  
25 241 Per Vesterby Hansen ØVIF Motion M 15 0.28.20 0.28.28  
26 238 Klaus Snede Pedersen ØVIF Motion M 16 0.28.25 0.28.41  
27 218 Vibeke Bjørnskov (Ribe) K 11 0.28.34 0.28.45  
28 268 Johanne Bjørnskov SALON M:K K 12 0.28.34 0.28.45  
29 270 Simon Kühl Tønder Løbeklub M 17 0.28.42 0.28.49  
30 233 Ane Mette Dam ØVIF Motion K 13 0.28.56 0.29.01  
31 275 Anette Enevoldsen   K 14 0.29.21 0.29.29  
32 213 Michael Filbert (Ribe) M 18 0.29.34 0.29.43  
33 274 Arne Sandberg   M 19 0.29.37 0.29.49  
34 267 Betina Kargo Vase SALON M:K K 15 0.29.50 0.29.56  
35 240 Natasja Thomsen ØVIF Motion K 16 0.30.15 0.30.22  
36 278 Ole Sørdal Sønderskov   M 20 0.30.21 0.30.26  
37 211 Linda Christensen (Ribe) K 17 0.30.33 0.30.50  
38 235 Cecilie Thomsen ØVIF Motion K 18 0.30.42 0.30.50  
39 234 Birgit Thomsen ØVIF Motion K 19 0.30.46 0.30.54  
40 277 Tobias Bevensee Team Bevensee M 21 0.31.05 0.31.11  
41 251 Grethe K. Kjær Ribe Motion K 20 0.31.01 0.31.15  
42 265 Mette Vejrup Ribe Trim K 21 0.30.58 0.31.16  
43 243 Tommy Vonsild ØVIF Motion M 22 0.31.11 0.31.21  
44 269 Silje Kühl Tønder Løbeklub K 22 0.31.41 0.31.47  
45 276 Flemming Bevensee Team Bevensee M 23 0.31.51 0.31.57  
46 207 Frederikke Langmach (Ribe) K 23 0.32.06 0.32.09  
47 250 Christoffer Brandt Ribe Motion M 24 0.31.57 0.32.10  
48 230 Bente Madsen NRUI K 24 0.32.02 0.32.12  
49 258 Merethe Hansen Ribe Motion K 25 0.32.05 0.32.20  
50 261 Suanne Larsen Ribe Motion K 26 0.32.22 0.32.36  
51 223 Lena Alsted Jensen Esbjerg Atletik og Motion K 27 0.32.40 0.32.56  
52 253 Jette Dose Ribe Motion K 28 0.33.06 0.33.22  
53 255 Kirsten Munck Ribe Motion K 29 0.33.16 0.33.30  
54 245 Anne Sørensen Ribe Motion K 30 0.33.17 0.33.35  
55 208 Lærke Kvist Bjerregaard   K 31 0.34.02 0.34.04  
56 209 Lærke Bjerregaard (Ribe) K 32 0.34.03 0.34.04  
57 244 Johannes Siebenthal Portvinsklubben M 25 0.35.01 0.35.10  
58 254 Kamilla K. Kjærgaard Ribe Motion K 33 0.35.31 0.35.46  
59 252 Helle Bolding Ribe Motion K 34 0.35.49 0.36.04  
60 256 Lis Ingemann Ribe Motion K 35 0.35.47 0.36.05  
61 262 Susanne Pedersen Ribe Motion K 36 0.35.59 0.36.15  
62 257 Martha Friis Ribe Motion K 37 0.36.47 0.37.02  
63 249 Christian Jespersen Ribe Motion M 26 0.37.06 0.37.18  
64 204 Anne Vesterby Hansen (Farup) K 38 0.37.19 0.37.26  
65 242 Rikke Vesterby Hansen ØVIF Motion K 39 0.37.19 0.37.26  
66 219 Claus Bevensee - M 27 0.37.16 0.37.33  
67 217 Torben Kraft (Brøns) M 28 0.38.07 0.38.22  
68 201 Alfred Hjortlund Wollesen (Ribe) M 29 0.39.52 0.40.10  
69 216 Tina Hjortlund (Ribe) K 40 0.39.53 0.40.12  
70 215 Susan Hansen (Ribe) K 41 0.40.32 0.40.47  
71 263 Betty Hansen Ribe Trim K 42 0.40.38 0.40.55  
72 222 Mathias Blaavand BDFL RUNNERS M 30 0.41.54 0.42.08  
73 221 Finn Jacobsen BDFL RUNNERS M 31 0.41.56 0.42.11  

 

tilbage til toppen

Resultater 9,6 km - se også 2,5 km - se også 5,1 km - se også 9,6 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 16 Rasmus Mouridsen Esbjerg Atletik og Motion M 1 0.35.24 0.35.27 Hurtigste mand
2 28 Lars Nielsen OK Esbjerg M 2 0.35.39 0.35.41  
3 17 Simon Bertram Esbjerg Atletik og Motion M 3 0.36.25 0.36.28  
4 22 Ole Witt Lustrup/Damhus M 4 0.37.03 0.37.06  
5 66 Gotfred Degn   M 5 0.38.03 0.38.15  
6 6 Martin Grimshaw (Varde) M 6 0.39.00 0.39.03  
7 60 Michael Vorbeck   M 7 0.39.38 0.39.42  
8 53 Rasmus Hedegård SGI Løb / Distance running M 8 0.39.58 0.40.02  
9 48 Morten Jepsen Ribe Motion M 9 0.40.08 0.40.14  
10 15 Martin Pedersen Esbjeg Atletik og Motion M 10 0.40.32 0.40.35  
11 57 Bente Hagsten Esbjerg Atletik og Motion K 1 0.40.55 0.41.00 Hurtigste kvinde
12 32 Tom Meyer Andreasen ØVIF Motion M 11 0.41.13 0.41.17  
13 59 Kim Lassen   M 12 0.41.12 0.41.19  
14 33 Aage Baun Portvinsklubben M 13 0.41.38 0.41.42  
15 56 Bjarne Kristensen   M 14 0.41.38 0.41.44  
16 50 Thomas Nissen Ribe Motion M 15 0.41.48 0.42.00  
17 63 Lars Peter Oksen   M 16 0.43.51 0.44.03  
18 18 Sanne Brink Rasmussen Holsted Extreme Runners K 2 0.43.55 0.44.03  
19 1 Archie Grimshaw (Varde) M 17 0.44.18 0.44.21  
20 61 Kent Rygaard Ribe Motion M 18 0.44.19 0.44.26  
21 52 Karsten Høy SALON M:K M 19 0.44.25 0.44.30  
22 67 Peter Bonnichsen   M 20 0.44.31 0.44.44  
23 65 Arne Lund   M 21 0.44.32 0.44.45  
24 64 Hans Tobiasen Ribe Motion M 22 0.45.11 0.45.17  
25 24 Bjarne Hansen NRUI M 23 0.45.14 0.45.22  
26 12 Betina Larsen Byparken Brørup K 3 0.45.19 0.45.27  
27 41 Jens Chr. Sørensen Ribe Motion M 24 0.46.06 0.46.16  
28 11 Victoria Damborg (Varde) K 4 0.46.21 0.46.23  
29 30 Leif Jensen ØVIF Motion M 25 0.47.05 0.47.18  
30 20 Annemette Witt Lustrup/Damhus K 5 0.47.20 0.47.24  
31 47 Michael Hammerstrøm Ribe Motion M 26 0.47.35 0.47.44  
32 13 Rikke Ruby Byparken Brørup K 6 0.47.46 0.47.54  
33 54 Henning Kühl Tønder Løbeklub M 27 0.47.54 0.48.00  
34 45 Lisa Jacobsen Ribe Motion K 7 0.48.00 0.48.09  
35 23 Claus Pedersen Lustrup-Damhus M 28 0.48.05 0.48.10  
36 7 Per Nissen (Jernvedlund) M 29 0.48.28 0.48.34  
37 29 Erik Christiansen ØVIF Motion M 30 0.48.41 0.48.45  
38 35 Søren Konradsen Portvinsklubben M 31 0.48.35 0.48.52  
39 21 Lise Bank Dahlgaard Lustrup/Damhus K 8 0.49.21 0.49.30  
40 2 Brian Lukassen (Ribe) M 32 0.49.20 0.49.40  
41 8 Thomas Hansen (Ribe) M 33 0.49.20 0.49.40  
42 58 Michael Nørby-Lassem   M 34 0.50.18 0.50.25  
43 40 Inga Nielsen Ribe Motion K 9 0.50.56 0.51.00  
44 5 Marco Pedersen (Esbjerg) M 35 0.50.40 0.51.01  
45 37 Bettina Pins Ribe Motion K 10 0.51.38 0.51.42  
46 49 Niels Grimstrup Ribe Motion M 36 0.51.34 0.51.46  
47 26 Jens Astrup NRUI M 37 0.52.05 0.52.15  
48 55 Per Daugaard Varde Løbemotion M 38 0.52.06 0.52.22  
49 68 Erik Post   M 39 0.52.18 0.52.27  
50 27 Lise Bomann NRUI K 11 0.52.19 0.52.27  
51 14 Egon Nissen DHK M 40 0.52.33 0.52.47  
52 3 Helle Hausted (Rødding) K 12 0.52.35 0.52.53  
53 44 Leif Hansen Ribe Motion M 41 0.53.20 0.53.33  
54 42 John Nissen Ribe Motion M 42 0.54.11 0.54.23  
55 34 Jeppe Løgstrup Portvinsklubben M 43 0.54.18 0.54.29  
56 25 Finn Hansen NRUI M 44 0.54.22 0.54.31  
57 62 Christine Sandberg   K 13 0.54.28 0.54.41  
58 36 Steen Drue Portvinsklubben M 45 0.55.05 0.55.15  
59 39 Hanne Grethe Holm Ribe Motion K 14 0.55.24 0.55.38  
60 9 Trine Brander (Ribe) K 15 0.55.44 0.55.56  
61 4 Lene Jacobsen (Ribe) K 16 0.55.44 0.55.56  
62 38 Birthe Fog Ribe Motion K 17 0.55.56 0.56.07  
63 10 Veronika Laxy (Øster Vedsted) K 18 0.56.06 0.56.16  
64 31 Sussanne L. Jepsen ØVIF Motion K 19 0.56.28 0.56.35  
65 46 Maja Lorenzen Ribe Motion K 20 0.57.12 0.57.24  
66 43 Klaus Barckmann Ribe Motion M 46 0.57.13 0.57.24  
67 51 Mogens Guldberg Jepsen Rødding Motion og tri klub M 47 0.58.16 0.58.30  
68 19 Hans Dieter Schwenker Lemvig Løbeklub M 48 1.41.02 1.41.15  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf - eller her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen