Siden er sidst opdateret 17. december 2018 - kl. 12:59

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Et hjerte for alle Løbet i Aabenraa - søndag d. 16. december 2018 - kl. 10

"Et hjerte for alle løbet"

Et hjerte for alle

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens Gade 7, 6200 Aabenraa

- foreningen "Et hjerte for alle" er stiftet for at afskaffe den fattige jul i Aabenraa Kommune

 

- info og tilmelding My Race Result - (forhåndstilmelding senest 15/12 - herefter +20 kr.)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

5k

8k
5k gang

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 8 Lucas Stentoft   M 1 0.27.49 0.27.41 Hurtigste mand
2 118 Therese Adam Møller (Aabenraa) K 1 0.28.15 0.27.46 Hurtigste kvinde
3 132 Rasmus Engedal Aabk M 2 0.30.15 0.30.12  
4 162 Lasse Lorenzen GIV eilte whist M 3 0.30.18 0.29.12  
5 209 Helle Hestbech Fitnesssyd K 2 0.30.20 0.29.15  
6 144 Thomas Hansen -6200 M 4 0.30.26 0.30.20  
7 121 Christopher Westphal Henriksen Aabk M 5 0.32.05 0.31.59  
8 131 Dorrit Andersen AAIG Aabenraa K 3 0.32.05 0.31.19  
9 128 Nanna Iversen (Vejle) K 4 0.32.07 0.31.55  
10 10 Søren Walbech   M 6 0.32.54 0.32.25  
11 136 Torben Hasselmann (Rødekro) M 7 0.33.40 0.32.59  
12 120 Søren Jacobsen (Løgumkloster) M 8 0.33.42 0.33.34  
13 143 Oscar Warming Hansen -6200 M 9 0.33.43 0.33.33  
14 133 Durita Engedal (Aabenraa) K 5 0.33.47 0.33.31  
15 142 Charlotte Warming Hansen -6200 K 6 0.33.47 0.33.35  
16 2 Pia Schmidt   K 7 0.33.55 0.33.49  
17 125 Kjeld Johannsen W & K M 10 0.34.02 0.33.11  
18 124 Winnie Holm Kruse W & K K 8 0.34.02 0.33.12  
19 9 Ulla Sparholt   M 11 0.34.06 0.33.39  
20 78 Benjamin Duus (Aabenraa) M 12 0.34.09 0.34.06  
21 114 Louise Koldsø Rødekro Tri & Motion K 9 0.34.12 0.34.06  
22 79 Jacob Jacobsen (Aabenraa) M 13 0.34.28 0.34.22  
23 77 Alberte Duus (Aabenraa) K 10 0.34.28 0.34.23  
24 135 Vicky Norbeck Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning K 11 0.35.06 0.34.49  
25 134 Frank Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning M 14 0.35.06 0.34.50  
26 1 Henrik Pedersen Bolderslev Løb & Motion M 15 0.35.28 0.34.57  
27 145 Kenny Månsson (Sønderborg) M 16 0.36.00 0.35.42  
28 146 Tina Marie Christensen (Sønderborg) K 12 0.36.00 0.35.43  
29 99 Rikke Bjørg Nielsen (Egernsund) K 13 0.36.23 0.36.06  
30 98 Helle Øland BUI-Motion K 14 0.36.23 0.36.06  
31 76 Rikke Duus (Aabenraa) K 15 0.36.31 0.36.25  
32 101 Birte Geertsen Aaig/Bjergladies K 16 0.36.44 0.35.50  
33 126 Anette Damm Christensen Aaig Aabenraa K 17 0.36.45 0.35.50  
34 95 Stephan Jacobsen (Aabenraa) M 17 0.37.12 0.36.08  
35 97 Tina Luxenburger (Aabenraa) K 18 0.37.13 0.36.16  
36 91 Rasmus Gansler (Aabenraa) M 18 0.37.14 0.36.11  
37 103 Nicolai Christiansen (Aabenraa) M 19 0.37.15 0.36.13  
38 104 Janne Blomberg Fam. Blomberg K 19 0.38.09 0.38.06  
39 105 Jeppe Blomberg Fam. Blomberg M 20 0.38.09 0.38.07  
40 127 Ruth Mikkelsen Aaig Aabenraa K 20 0.38.13 0.38.00  
41 94 Sandra Rós Bjarkardóttir (Aabenraa) K 21 0.38.22 0.37.23  
42 83 Charlotte Schumacher (Toftlund) K 22 0.38.31 0.38.09  
43 137 Marianne Flugt Schulz (Aabenraa) K 23 0.39.16 0.38.31  
44 138 Flemming Schulz (Aabenraa) M 21 0.39.26 0.38.30  
45 109 Marlene Gammelgaard (Haderslev) K 24 0.39.27 0.38.37  
46 111 Anne Kristine Krarup (Haderslev) K 25 0.39.27 0.38.37  
47 110 Mette Lorensen (Haderslev) K 26 0.39.27 0.38.37  
48 147 Hans Petersen (Rødekro) M 22 0.39.30 0.38.52  
49 148 Ove Schneider AAIG Aabenraa M 23 0.39.45 0.39.03  
50 80 Anne Holm AAIG Aabenraa K 27 0.39.54 0.39.38  
51 100 Karen Jessen Olsen Bjergladys /Aaig K 28 0.39.56 0.39.40  
52 87 Katrine Kohberg (Aabenraa) K 29 0.40.08 0.39.39  
53 93 Rikke Kohberg (Aabenraa) K 30 0.40.09 0.39.41  
54 90 Peter Kohberg (Aabenraa) M 24 0.40.11 0.39.43  
55 115 Kirsten Enig KLOMK K 31 0.40.16 0.39.37  
56 117 Lone Geisler KLOMK K 32 0.40.17 0.39.40  
57 92 Reneé Martinsen (Aabenraa) K 33 0.40.48 0.40.40  
58 107 Lone Callesen AAIG Aabenraa K 34 0.41.31 0.40.49  
59 129 Helle Tietje (Aabenraa) K 35 0.42.09 0.41.20  
60 130 Laura Tietje (Aabenraa) K 36 0.42.10 0.41.20  
61 116 Birthe Nørgaard KLOMK K 37 0.42.14 0.41.49  
62 139 Anita Börner Løb med SdU K 38 0.42.30 0.41.36  
63 149 Johanne Andersen (Åbenrå) K 39 0.42.32 0.41.39  
64 122 Nicklas Thomsen Nissen Aabenraa Boldklub M 25 0.42.33 0.42.22  
65 81 Anne Schmidt (Frederiksberg) K 40 0.42.35 0.42.24  
66 84 Hanne Bojsen Halvvejshuset i Aabenraa K 41 0.44.04 0.43.38  
67 89 Martina Andersen Halvvejshuset i Aabenraa K 42 0.44.05 0.43.48  
68 88 Linda Knudsen Halvvejshuset i Aabenraa K 43 0.44.05 0.43.46  
69 108 Julia Hartmann AAIG Aabenraa K 44 0.44.13 0.43.43  
70 86 Inga Lykke AAIG Aabenraa K 45 0.44.14 0.43.41  
71 112 Annemette Schultz Lund Team Schultz K 46 0.56.40 0.56.40  
72 106 Line Meldgaard Meldgaard K 47 1.03.27 1.02.16  
73 113 Henrik Lund Team Schultz M 26 1.06.39 1.05.33  

 

tilbage til toppen

Resultater 8 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 246 Anne-Sophie Bork-Rasmussen AAIG Aabenraa K 1 0.38.06 0.37.57 Hurtigste kvinde
2 151 Anders Barsøe AAIG Aabenraa M 1 0.38.07 0.37.33 Hurtigste mand
3 255 Nicolai Schultz (Haderslev) M 2 0.40.31 0.40.21  
4 253 Thue Nielsen Aaig M 3 0.40.46 0.40.01  
5 154 Begitte Hansen (Aabenraa) K 2 0.40.50 0.40.41  
6 5 Esben Højsager   M 4 0.41.26 0.41.21  
7 250 Claus Lassen GIG M 5 0.44.06 0.43.59  
8 247 Jens Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 6 0.44.29 0.43.48  
9 258 Thomas Ebbesen AAIG Aabenraa M 7 0.45.10 0.45.02  
10 252 Thomas Vestergaard Crazy Bikers M 8 0.45.12 0.44.58  
11 243 Rhina Ravn Rødekro Tri & Motion K 3 0.45.45 0.45.24  
12 176 Paul Alstrup KLOMK M 9 0.46.22 0.46.14  
13 256 Tonny Drejer Christensen Team Kallemosen M 10 0.46.37 0.46.31  
14 218 Søren Riis Rødekro if fodbold M 11 0.46.49 0.46.40  
15 6 Aviaaja Pregaard   K 4 0.46.51 0.46.13  
16 217 Henrik Hausted Rødekro if fodbold M 12 0.46.51 0.46.42  
17 163 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 5 0.46.52 0.46.13  
18 7 Gitte Lyndrup   K 6 0.46.55 0.46.15  
19 236 Minna Marloth Juhl (Rinkenæs) K 7 0.46.57 0.45.57  
20 237 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 8 0.47.03 0.46.23  
21 199 Søren Pedersen (Aabenraa) M 13 0.47.21 0.46.57  
22 239 Dorthe Fogtmann AAIG Aabenraa K 9 0.47.39 0.47.12  
23 197 Jesper Rasmussen Rødekro Tri & Motion M 14 0.47.41 0.47.05  
24 229 Frede Jensen Rødekro tri & motion M 15 0.48.51 0.48.14  
25 224 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 16 0.48.53 0.48.28  
26 212 Kirsten Nielsen AAIG Aabenraa K 10 0.48.55 0.48.26  
27 192 Preben Nielsen (Stubbæk) M 17 0.48.56 0.48.45  
28 211 Iben Kyndal Rødekro Tri & Motion K 11 0.49.24 0.49.11  
29 152 Annelise Madsen Aaig K 12 0.49.26 0.49.12  
30 4 Lissie Callesen   K 13 0.49.28 0.49.12  
31 202 Hans Nørgaard Clausen Rødekro Tri & Motion M 18 0.49.58 0.49.34  
32 201 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 14 0.49.59 0.49.35  
33 188 Anne Boutrup Hejnsvig Runners K 15 0.50.05 0.49.17  
34 203 Andreas Paulsen Bolderslev Løb & Motion M 19 0.50.16 0.49.30  
35 204 Ole Hohlmann Aaig Aabenraa M 20 0.50.31 0.49.30  
36 215 Hanne Pia Nielsen Aaig/Bjergladies K 16 0.50.35 0.49.55  
37 200 Asger Hartmann AAIG Aabenraa M 21 0.50.53 0.50.36  
38 213 Mogens S. Nielsen AAIG Aabenraa M 22 0.50.53 0.50.08  
39 193 Birgitte Sørensen Meldgaard K 17 0.51.24 0.50.32  
40 235 Tommy Jensen AAIG Aabenraa M 23 0.51.26 0.50.37  
41 233 Ingelise Juhl AAIG Aabenraa K 18 0.52.36 0.51.35  
42 226 Conny Schlesinger Aaig Aabenraa K 19 0.52.43 0.51.49  
43 183 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 20 0.52.43 0.51.57  
44 257 Keld Brogaard (Aabenraa) M 24 0.52.55 0.52.36  
45 242 Susanne Jacobsen Aabenraa K 21 0.52.56 0.52.48  
46 223 Laurids Pedersen Bov IF løb & motion M 25 0.52.59 0.52.39  
47 170 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa K 22 0.53.11 0.52.18  
48 248 Solveig Petersen Aaig / Bjergladies K 23 0.53.12 0.52.18  
49 160 Jane Kraak (Holbøl) K 24 0.53.15 0.53.04  
50 198 Stig Andersen Rødekro Tri & Motion M 26 0.53.33 0.52.57  
51 194 Britt Rerup Meldgaard K 25 0.53.40 0.52.33  
52 172 Werner Gregersen AAIG Aabenraa M 27 0.53.48 0.52.49  
53 171 Torben Lykke AAIG Aabenraa M 28 0.53.50 0.53.40  
54 225 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion K 26 0.54.05 0.53.50  
55 228 Kirsten Jensen Rødekro tri & motion K 27 0.54.07 0.53.44  
56 195 Bjarne Jørgensen (Aabenraa) M 29 0.54.07 0.53.55  
57 166 Marianne Meilandt (Rødekro) K 28 0.54.15 0.53.54  
58 177 Kim Schauer Boysen AAIG Aabenraa M 30 0.54.39 0.54.02  
59 251 Malou Petersen (Aabenraa) K 29 0.54.39 0.54.19  
60 206 Margit Abramsen AAIG K 30 0.54.40 0.53.32  
61 234 Tina Ohlsen Aaig/Bjergladies K 31 0.54.42 0.53.33  
62 245 Bent Petersen AAIG Aabenraa M 31 0.54.45 0.54.29  
63 254 Michael Petersen Rødekro og Aabenraa M 32 0.54.54 0.54.24  
64 249 Christian Schultz MP-Fanklub M 33 0.54.56 0.54.30  
65 210 Mogens Krag Nissen Rødekro Tri & Motion M 34 0.54.58 0.54.26  
66 175 Tina Alstrup KLOMK K 32 0.55.19 0.55.09  
67 221 Henrik Hansen (Åbenrå) M 35 0.55.25 0.55.03  
68 169 Bianca Nissen (Aabenraa) K 33 0.55.36 0.54.54  
69 3 Betina Jensen   K 34 0.55.37 0.54.53  
70 259 Gitte Petersen (Åbenrå) K 35 0.55.38 0.54.56  
71 205 Poul Gormsen Meldgaard M 36 0.56.08 0.55.33  
72 231 Monika Kasten (Aabenraa) K 36 0.56.31 0.55.29  
73 230 Eva Sjöström EUC Syd K 37 0.56.42 0.55.40  
74 179 Anna Mathilde Dahlmann Rødekro Tri & Motion K 38 0.56.58 0.56.38  
75 178 Morten Dahlmann Rødekro Tri & Motion M 37 0.56.59 0.56.39  
76 216 Lis Jørgensen Løjtlands Løbeklub K 39 0.57.00 0.56.01  
77 167 Martin Christensen Halvvejshuset i Aabenraa M 38 0.57.04 0.56.24  
78 150 Åge Hansen Halvvejshuset i Aabenraa M 39 0.57.05 0.56.24  
79 191 Willi Hilbig AAIG M 40 0.57.06 0.56.34  
80 190 Magnus Hilbig AAIG M 41 0.57.09 0.56.35  
81 196 Nina Jansen Nina Jansen K 40 0.57.46 0.57.23  
82 220 Helle Kohberg (Aabenraa) K 41 0.58.07 0.57.36  
83 219 Rikke Lyngholm Bohlbro (Aabenraa) K 42 0.58.07 0.57.35  
84 227 Marianne Refslund Aaig / Bjergladies K 43 0.58.18 0.57.14  
85 222 Birthe Baun Brodersen Aaig/Bjergladies K 44 0.58.39 0.57.55  
86 155 Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa K 45 0.58.40 0.57.42  
87 244 Bjarne Ekberg AAIG Aabenraa M 42 0.59.45 0.59.09  
88 158 Inga Bæk Meier Bjergladies K 46 1.00.01 0.59.53  
89 156 Frede Jespersen AAIG Aabenraa M 43 1.00.19 1.00.12  
90 241 Preben Gundersen AAIG Aabenraa M 44 1.02.11 1.01.37  
91 238 Britta Beck Aaig Motion K 47 1.02.22 1.01.26  
92 185 Nina Rasmine Dalby Hansen (Aabenraa) K 48 1.03.11 1.02.59  
93 159 Inge Hoffmann Asmussen (Vojens) K 49 1.03.12 1.02.12  
94 207 Tina Zornow Aaig/Bjergladies K 50 1.03.13 1.02.13  
95 164 Lone Beeck AAIG Aabenraa K 51 1.03.13 1.02.17  
96 182 Anne Grete Jacobsen Aaig/Bjergladies K 52 1.03.15 1.02.07  
97 208 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa K 53 1.03.15 1.02.15  
98 161 Keld Asmussen (Vojens) M 45 1.06.22 1.05.14  
99 181 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa M 46 1.06.24 1.05.16  

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km walk - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

- 40 Aneken Petersen (Aabenraa) K - 1.13.13 1.12.01  
- 65 Bastian Hinrichsen (Aabenraa) M - 1.01.19 1.00.19  
- 31 Bettina Bundgaard Mark (Aabenraa) K - 1.13.05 1.11.52  
- 57 Bjarne Jacobsen (Løgumkloster) M - 0.52.03 0.51.27  
- 42 Bodil Snedker Teknisk lager K - 0.58.12 0.57.44  
- 67 Brian Hansen (Rødekro) M - 1.12.33 1.11.42  
- 54 Clara Schultz Lund Team Schultz K - 1.06.05 1.04.58  
- 52 Ejner Schultz Team Schultz M - 1.06.01 1.04.56  
- 63 Emilie Ekberg AAIG K - 1.01.51 1.01.17  
- 62 Gitte Ekberg AAIG K - 1.01.47 1.01.14  
- 64 Heidi Hinrichsen (Aabenraa) K - 1.01.18 1.00.18  
- 68 Hella Timmerby (Tønder) K - 1.12.29 1.11.36  
- 51 Inge Paulsen Bolderslev Løb & Motion K - 1.02.59 1.01.47  
- 43 Jette B Nielsen (Aabenraa) K - 0.55.19 0.54.28  
- 48 Jette Jacobsen Team Kassø K - 0.55.15 0.54.23  
- 50 Jørgen Boutrup Hejnsvig Runners M - 0.52.08 0.51.20  
- 32 Kathrine Albers Halvvejshuset i Aabenraa K - 1.11.57 1.11.33  
- 39 Knud Dahl (Aabenraa) M - 1.13.04 1.11.52  
- 60 Lea Meilandt (Aabenraa) K - 1.00.18 0.59.59  
- 45 Lena Nymann Heisel Team Kassø K - 0.55.19 0.54.25  
- 49 Lennert Petersen Team Kassø M - 0.56.12 0.55.17  
- 41 Lone Andresen Teknisk lager K - 0.58.10 0.57.41  
- 33 Lone Bundgaard Mark (Aabenraa) K - 1.13.04 1.11.50  
- 34 Lukas Hansen Halvvejshuset i Aabenraa M - 0.20.27 0.20.02  
- 58 Mette Jacobsen (Løgumkloster) K - 0.52.04 0.51.29  
- 35 Mikkel Rørup Halvvejshuset i Aabenraa M - 1.11.59 1.11.57  
- 30 Mona Gustafsson (Aabenraa) K - 1.12.27 1.11.38  
- 36 Nikolaj Hess Halvvejshuset i Aabenraa M - 0.20.26 0.20.02  
- 59 Nikolas Sjælland (Aabenraa) M - 1.00.17 0.59.55  
- 55 Ole Enig KLOMK M - 0.47.46 0.47.06  
- 37 Rasmus Biermann Halvvejshuset i Aabenraa M - 1.11.54 1.11.51  
- 29 Sandie Calender (Aabenraa) K - 1.12.30 1.11.41  
- 38 Svend Dahl (Aabenraa) M - 1.13.09 1.11.54  
- 46 Torben Heisel Team Kassø M - 0.56.13 0.55.13  
- 56 Tove Jørgensen (Bolderslev) K - 0.55.13 0.54.18  
- 53 Tove Schultz Lund Team Schultz K - 1.06.40 1.05.36  
- 61 Viggo Højland Brodersen Aabenraa M - 1.00.21 0.59.19  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

13-12-15

Et hjerte for alle løbet

Aabenraa

Google Fotos - OveS

221

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

13-12-15

Et hjerte for alle løbet -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 3.30 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen