Siden er sidst opdateret 19. oktober 2018 - kl. 08:36

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Tønderløbet - lørdag d. 1. september 2018 - kl. 14 (første start)

"Tønderløbet"

Tønderløbet

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 14.00 (første start) fra adressen: Torvet, 6270 Tønder

- Danmarks gladeste og fladeste løb skriver Tønderløbet på sin hjemmeside.

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling(20-06-12 - DAF opmåling er udløbet)

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 30/8 - eftertilmelding på dagen +50 kr)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Halvmarathon

10k
5k og 1,8k børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 2 km børneløb - se også 2 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Plac. Startnr. Navn Klub/Team By  Land  Køn Pl. M/K AK Brutto Netto Bemærkning
1
152 Mads Outzen Dransfeldt   Kolding DEN M 1 M07-08 0.07.37 0.07.36 1. M 7-8 år
2 63 Silas Andersen   Løgumkloster DEN M 2 M07-08 0.07.45 0.07.44  
3 421 Bastian Pedersen     DEN M 3 M07-08 0.08.49 0.08.48  
4 64 Martin Mahler Høeg   Tønder DEN M 4 M07-08 0.08.53 0.08.51  
5 392 Mathilde Vonge Loftager Agerskov Ungdomsskole   DEN K 1 K07-08 0.09.14 0.09.13 1. K 7-8 år
6 414 viktor hansen     DEN M 5 M07-08 0.09.40 0.09.36  
7 120 Astrid Palmus Carl   Haderslev DEN K 2 K07-08 0.09.43 0.09.42  
8 153 Asger Outzen Dransfeldt Eltang Skole og Børnehave Kolding DEN M 6 M00-06 0.09.44 0.09.43 1. M 0-6 år
9 83 Mathias Bronée   Kolding DEN M 7 M00-06 0.09.58 0.09.55  
10 191 Frederikke Gaul Hydro Precision Tubing   DEN K 3 K09-11 0.10.10 0.10.01  
11 248 Frida Madsen Zabel Tønder Kommune Tønder DEN K 4 K07-08 0.10.32 0.10.30  
12 420 Joel Pudlo     DEN M 8 M07-08 0.10.37 0.10.31  
13 252 Cornelius Toft Ludvig Andresen schule Tønder DEN M 9 M00-06 0.10.44 0.10.34  
14 265 Lisa Jørgensen   Rødekro DEN K 5 K00-06 0.10.55 0.10.52 1. K 0-6 år
15 404 lærke svane møller     DEN K 6 K00-06 0.10.55 0.10.53  
16 419 Eline Pudlo     DEN K 7 K00-06 0.10.57 0.10.52  
17 337 Martin Sontag Hydro Precision Tubing   DEN M 10 M07-08 0.11.22 0.11.15  
18 235 Magnus Andersen Hydro   DEN M 11 M00-06 0.11.31 0.11.24  
19 412 oscar august thøstesen     DEN M 12 M00-06 0.11.46 0.11.36  
20 369 Simone Udsen Udsen Odense N DEN K 8 K07-08 0.11.55 0.11.53  
21 251 Hector Toft Ludvig Andresen schule Tønder DEN M 13 M07-08 0.12.29 0.12.21  
22 95 Agnes Bang-Hansen Ejendomsmæglerbonde.dk Lunderskov DEN K 9 K00-06 0.12.34 0.12.31  
23 433 Oliver Bidstrup     DEN M 14 M07-08 0.12.55 0.12.45  
24 121 Carl Thomsen Korntvedgaard Tønder DEN M 15 M00-06 0.13.03 0.12.59  
25 217 Jesper Lorenzen   Tønder DEN M 16 M07-08 0.13.20 0.13.15  
26 434 Aiden Jessen JCH Enæring og Træning   DEN M 17 M00-06 0.13.44 0.13.33  
27 394 anna Christensen     DEN K 10 K07-08 0.14.02 0.13.57  
28 81 Isabella Lind Karlsen   Rødekro DEN K 11 K00-06 0.14.02 0.13.58  
29 110 Simon Gotthardsen   Skærbæk DEN M 18 M00-06 0.14.28 0.14.23  
30 109 Mads Gotthardsen   Skærbæk DEN M 19 M00-06 0.14.28 0.14.23  
31 249 Kalle Madsen Zabel Tønder Kommune Tønder DEN M 20 M00-06 0.14.47 0.14.45  
32 260 Michaela Zabel Højer Ungdomsskole Højer DEN K 12 K12+ 0.14.50 0.14.47  
33 97 Nicklas Jordt     DEN M 21 M00-06 0.15.00 0.14.54  
34 413 naya hansen     DEN K 13 K00-06 0.16.04 0.15.59  
35 65 Mai Mahler Høeg   T'ønder DEN K 14 K00-06 0.16.20 0.16.17  
36 80 Dicte Vestergaard Jensen NBRO Running Sønderborg DEN K 15 K00-06 0.16.51 0.16.47  
37 435 Emelie Jessen JCH Enæring og Træning   DEN K 16 K07-08 0.17.28 0.17.17  
38 370 Magnus Udsen   Odense N DEN M 22 M00-06 0.17.55 0.17.53  
39 164 Mie Andersen Hydro Precision Tubing   DEN K 17 K12+ 0.17.58 0.17.52  
40 222 Daniel Andersen Hydro Precsion Tubing   DEN M 23 M00-06 0.17.58 0.17.52  
41 241 Philippa Jessen Hydro   DEN K 18 K00-06 0.18.05 0.17.52  
42 66 Lykke Fallesen   Rødding DEN K 19 K00-06 0.18.11 0.17.58  
43 67 Frederik Fallesen   Rødding DEN M 24 M00-06 0.18.11 0.18.00  
44 416 Amanda Abrahamsen     DEN K 20 K00-06 0.18.32 0.18.24  
45 430 Johan A     DEN M 25 M00-06 0.19.06 0.18.49  
46 427 Gitte A     DEN K 21 K12+ 0.20.13 0.19.56  
47 426 Jan Agermose     DEN M 26 M12+ 0.20.14 0.19.57  
48 428 Mathias A     DEN M 27 M00-06 0.20.51 0.20.37  
49 389 Karoline Simonsen Skærbæk Skærbæk DEN K 22 K00-06 0.23.22 0.23.15  
50 395 albert christensen     DEN M 28 M00-06 0.24.03 0.23.57  
51
338 Emil Sontag Hydro Precision Tubing   DEN M 29 M00-06 0.25.45 0.25.36  
- 98 Maja Jordt     DEN K - K07-08 - -  

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 2 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Plac. Startnr. Navn Klub/Team By  Land  Køn Pl. M/K AK Brutto Netto Bemærkning
1 247 Alexander Pryds Rødekro Tri & Motion Aabenraa DEN M 1 M18-29 0.16.20 0.16.18 Hurtigste mand
2 279 Bjørn Køhrsen Agerskov Ungdomsskole   DEN M 2 M13-17 0.20.42 0.20.39  
3 402 Henrik Schimidt     DEN M 3 M30-39 0.20.44 0.20.41  
4 139 Sebastian Rogat   Aabenraa DEN M 4 M13-17 0.20.49 0.20.46  
5 273 Cecilie Schroll   Sydals DEN K 1 K18-29 0.20.50 0.20.47 Hurtigste kvinde
6 246 Michael Raffnsøe Møller Haderslev TRI 2000 Haderslev DEN M 5 M40-49 0.21.31 0.21.29  
7 259 Jonas Jægerlund   Tønder DEN M 6 M13-17 0.21.50 0.21.47  
8 199 Svend Rasmussen Emmerske   DEN M 7 M13-17 0.21.58 0.21.46  
9 359 Silvana Stief Spiridon Schleswig Schleswig GER K 2 K40-49 0.22.08 0.22.06  
10 62 Theis Andersen   Løgumkloster DEN M 8 M00-12 0.22.13 0.22.09  
11 61 Anette Holst Andersen Løgumkloster Løbemotion Løgumkloster DEN K 3 K30-39 0.22.19 0.22.14  
12 250 Mogens Madsen Zabel Øster Højst Filialskole   DEN M 9 M40-49 0.22.28 0.22.26  
13 319 Carl Andersen KKB   DEN M 10 M13-17 0.22.30 0.22.26  
14 410 Casper Madsen TM Tønder Håndbold   DEN M 11 M18-29 0.22.33 0.22.23  
15 396 Rasmus peteren     DEN M 12 M00-12 0.23.27 0.23.24  
16 408 Niklas Simonsen TM Tønder Håndbold   DEN M 13 M18-29 0.23.28 0.23.19  
17 328 Stine Reifling KKB   DEN K 4 K13-17 0.23.46 0.23.43  
18 423 Christian Kittel Ludwig-Andresen Skole   DEN M 14 M30-39 0.23.51 0.23.39  
19 347 Lasse Balsgaard Julemærkehjemmet Kollund   DEN M 15 M30-39 0.23.57 0.23.33  
20 399 Mikkel Schmidt     DEN M 16 M00-12 0.24.21 0.24.18  
21 411 Thomas Clausen     DEN M 17 M18-29 0.24.29 0.24.19  
22 151 Mads Outzen Dransfeldt   Kolding DEN M 18 M00-12 0.24.31 0.24.28  
23 350 Alberte Iversen Tønder Tønder DEN K 5 K00-12 0.25.02 0.24.59  
24 418 Halfdan Pedersen Riis     DEN M 19 M13-17 0.25.13 0.25.07  
25 417 Mikkel Pedersen     DEN M 20 M30-39 0.25.14 0.25.07  
26 287 Indira Beckovic Agerskov Ungdomsskole   DEN K 6 K18-29 0.25.51 0.25.42  
27 276 Alberte Vonge Loftager Agerskov Ungdomsskole   DEN K 7 K00-12 0.25.52 0.25.43  
28 323 Iben Juul KKB   DEN K 8 K13-17 0.25.55 0.25.51  
29 234 Laura Andersen Hydro   DEN K 9 K00-12 0.26.03 0.25.49  
30 225 Christian Mensel Møller   Tønder DEN M 21 M00-12 0.26.22 0.26.10  
31 233 Frederik Andersen Hydro   DEN M 22 M00-12 0.26.24 0.26.12  
32 60 Morten Friedrichsen   Heide GER M 23 M40-49 0.26.27 0.26.18  
33 267 Anders Kirch   Højer DEN M 24 M40-49 0.26.44 0.26.35  
34 218 Poul Erik Lorenzen   Tønder DEN M 25 M40-49 0.26.45 0.26.36  
35 232 Mette Wind Nielsen Hydro   DEN K 10 K30-39 0.26.47 0.26.36  
36 200 Jonas Knudsen Emmerske   DEN M 26 M13-17 0.26.58 0.26.49  
37 219 Mona Madsen Løgumkloster løbemotion Løgumkloster DEN K 11 K40-49 0.26.59 0.26.48  
38 144 Christina Carstensen   Tønder DEN K 12 K30-39 0.27.04 0.26.53  
39 406 frank clausen tmt   DEN M 27 M50-59 0.27.05 0.26.56  
40 145 Christina Kristensen     DEN K 13 K30-39 0.27.11 0.27.00  
41 56 Simon Kühl kastaniebo Tønder DEN M 28 M00-12 0.27.13 0.26.42  
42 196 Victor Gorritzen Emmerske   DEN M 29 M13-17 0.27.14 0.27.04  
43 441 Abdulvahwan Alhammad Tønder Overbygningsskole   DEN M 30 M00-12 0.27.15 0.27.13  
44 239 Mathilde Nielsen Hydro   DEN K 14 K00-12 0.27.21 0.27.07  
45 333 Louise Jensen   Esbjerg DEN K 15 K30-39 0.27.51 0.27.33  
46 263 Torben Thomsen   Bredebro DEN M 31 M40-49 0.27.52 0.27.35  
47 238 Martin Nielsen Hydro   DEN M 32 M40-49 0.27.52 0.27.38  
48 351 Kim Iversen   Tønder DEN M 33 M40-49 0.28.13 0.28.10  
49 223 Betina Mensel møller   Tønder DEN K 16 K40-49 0.28.16 0.28.03  
50 190 Matilde Gaul Hydro Precision Tubing   DEN K 17 K13-17 0.28.16 0.28.04  
51
155 Kirsten Christiansen Sæd AutoService Tønder DEN K 18 K50-59 0.28.17 0.27.58  
52 214 henrik ronnie kjeldsen tønder kommune Tønder DEN M 34 M40-49 0.28.42 0.28.26  
53 180 Per Hansen Hydro Precision Tubing   DEN M 35 M50-59 0.28.44 0.28.27  
54 55 Silje Maria Kühl kastaniebo Tønder DEN K 19 K00-12 0.28.44 0.28.37  
55 237 Allan Hansen Hydro   DEN M 36 M18-29 0.28.44 0.28.27  
56 209 Mia Louise Honoré   Tønder DEN K 20 K13-17 0.28.44 0.28.36  
57 150 Randi Outzen Dransfeldt   Kolding DEN K 21 K30-39 0.28.48 0.28.45  
58 208 Anne Berit Honoré   Tønder DEN K 22 K40-49 0.28.50 0.28.41  
59 236 Anette Bonnichsen Hydro   DEN K 23 K18-29 0.28.53 0.28.35  
60 397 eva riber     DEN K 24 K40-49 0.28.59 0.28.52  
61 364 Mikkel Jessen   Toftlund DEN M 37 M00-12 0.29.01 0.28.58  
62 363 Rikke Bjørnskov   Toftlund DEN K 25 K30-39 0.29.02 0.28.59  
63 122 Mikkel Thomsen Korntvedgaard Tønder DEN M 38 M00-12 0.29.12 0.29.04  
64 415 Asmus C     DEN M 39 M50-59 0.29.16 0.29.09  
65 123 Bjarne Petersen BOG Løb Bylderup-Bov DEN M 40 M50-59 0.29.21 0.29.14  
66 226 Jan Mensel Møller   Tønder DEN M 41 M50-59 0.29.30 0.29.17  
67 304 Malou O. Andresen KKB   DEN K 26 K13-17 0.29.30 0.29.25  
68 262 Anette Iversen   Tønder DEN K 27 K40-49 0.29.34 0.29.18  
69 330 Anita Schmidt Løgumkloster Løbemotion Løgumkloster DEN K 28 K50-59 0.29.52 0.29.40  
70 119 Johanne Palmus Carl   Haderslev DEN K 29 K00-12 0.29.56 0.29.51  
71 242 Jesper S. Kristensen Hydro   DEN M 42 M40-49 0.30.07 0.29.51  
72 243 Therese S. Kristensen Hydro   DEN K 30 K00-12 0.30.07 0.29.51  
73 398 vibke schmidt     DEN K 31 K40-49 0.30.17 0.30.04  
74 21 Lene Marie Midtgaard   Toftlund DEN K 32 K30-39 0.30.30 0.30.11  
75 22 Belinda Midtgaard   Toftlund DEN K 33 K30-39 0.30.39 0.30.20  
76 213 Eva Andresen Tønder Kommune, Borgerservice Tønder DEN K 34 K40-49 0.30.41 0.30.35  
77 202 Heidi Oliveira Emmerske   DEN K 35 K40-49 0.31.02 0.30.52  
78 179 Helle Hansen Hydro Precision Tubing   DEN K 36 K50-59 0.31.07 0.30.50  
79 401 Rita Hansen     DEN K 37 K50-59 0.31.24 0.31.12  
80 8 Heidi Hasfeldt Larsen   Svendborg DEN K 38 K40-49 0.31.31 0.31.26  
81 387 Kamilla Gabelgaard Simonsen   Skærbæk DEN K 39 K00-12 0.31.45 0.31.27  
82 384 Claus Rasmussen Rend og Hop   DEN M 43 M18-29 0.31.45 0.31.37  
83 380 Kasper Plasmann Rend og Hop   DEN M 44 M30-39 0.31.46 0.31.38  
84 336 Marianne Valentin Tønder Kommune Tønder DEN K 40 K50-59 0.32.08 0.32.01  
85 78 Elly Pedersen   Toftlund DEN K 41 K60-69 0.32.12 0.32.01  
86 310 Julia Konwent KKB   DEN K 42 K13-17 0.32.23 0.32.19  
87 298 Jakob T. Magnusson KKB   DEN M 45 M00-12 0.32.41 0.32.36  
88 301 Kasper S. Jelsgaard KKB   DEN M 46 M13-17 0.32.41 0.32.37  
89 299 Jeppe E.B. Struck KKB   DEN M 47 M13-17 0.32.42 0.32.37  
90 128 Ejner Lund   Sommersted DEN M 48 M60-69 0.33.11 0.33.04  
91 349 Lydia Henriette Sørensen   Skærbæk DEN K 43 K30-39 0.33.11 0.33.03  
92 294 Nicklas Petersen KKB   DEN M 49 M13-17 0.33.23 0.33.15  
93 34 Grethe Bysted Padborg PI Toftlund DEN K 44 K40-49 0.34.31 0.34.16  
94 35 Gry Randrup   Randers NV DEN K 45 K30-39 0.34.32 0.34.15  
95 388 Laura G Simonsen     DEN K 46 K00-12 0.34.45 0.34.25  
96 390 Helle G. Simonsen Skærbæk Skærbæk DEN K 47 K30-39 0.34.46 0.34.26  
97 131 Magnus Rennekamp Aabenraa Kommune Løgumkloster DEN M 50 M13-17 0.34.49 0.34.36  
98 54 Anette Roost Sørensen Tønder kommune Løgumkloster DEN K 48 K18-29 0.34.51 0.34.43  
99 13 Vibeke Appel Sørensen Tønder Kommune Tønder DEN K 49 K50-59 0.34.51 0.34.43  
100 327 Nalin Ali KKB   DEN K 50 K13-17 0.35.14 0.35.10  
101
266 Simon Jørgensen   Rødekro DEN M 51 M00-12 0.35.29 0.35.19  
102 135 Nicholas Lindholm Olesen   Ribe DEN M 52 M00-12 0.35.30 0.35.16  
103 192 Jannie Elgaard Hydro Precision Tubing   DEN K 51 K40-49 0.35.36 0.35.21  
104 261 Bente Thomsen RB Boesen Tønder DEN K 52 K40-49 0.35.36 0.35.21  
105 331 Lene Tygesen   Tønder DEN K 53 K40-49 0.35.38 0.35.22  
106 329 Rikke Boesen   Gram DEN K 54 K30-39 0.35.38 0.35.22  
107 258 Ida Bilge Atiser     DEN K 55 K00-12 0.36.10 0.36.06  
108 201 Birgit Clausen Emmerske   DEN K 56 K40-49 0.36.13 0.36.02  
109 325 Maya Pedersen KKB   DEN K 57 K13-17 0.36.45 0.36.41  
110 140 Theodor Kofoed-Hessellund   Skjern DEN M 53 M00-12 0.36.48 0.36.37  
111 132 Lauritz Severinsen   Løgumkloster DEN M 54 M00-12 0.36.48 0.36.35  
112 133 Dorthe Lindholm Olesen   Løgumkloster DEN K 58 K40-49 0.36.52 0.36.38  
113 292 Nana Lysholm Agerskov Ungdomsskole   DEN K 59 K13-17 0.37.07 0.36.44  
114 288 Celina Sievertsen Agerskov Ungdomsskole   DEN K 60 K13-17 0.37.07 0.36.43  
115 289 Emma Bøgsted Agerskov Ungdomsskole   DEN K 61 K13-17 0.37.07 0.36.45  
116 195 Grethe Højsager Emmerske   DEN K 62 K13-17 0.37.53 0.37.42  
117 269 Daniel Ziefeldt   Tønder DEN M 55 M00-12 0.37.56 0.37.50  
118 268 Mette Ziefeldt   Horsens DEN K 63 K30-39 0.37.58 0.37.53  
119 383 Alex Poulsen Rend og Hop   DEN M 56 M18-29 0.38.10 0.38.03  
120 256 Liv Gönül Atiser     DEN K 64 K00-12 0.38.24 0.38.20  
121 257 Randi Atiser   Tønder DEN K 65 K40-49 0.38.25 0.38.21  
122 315 Rasmus Jepsen KKB   DEN M 57 M13-17 0.38.47 0.38.40  
123 317 Tobias Roth KKB   DEN M 58 M13-17 0.38.52 0.38.46  
124 309 Jon Linnet KKB   DEN M 59 M13-17 0.39.10 0.39.04  
125 308 Abdulrahman Ahmad KKB   DEN M 60 M13-17 0.39.11 0.39.03  
126 300 Jonas Nielsen KKB   DEN M 61 M13-17 0.39.12 0.39.05  
127 307 Rene Callesen KKB   DEN M 62 M00-12 0.39.13 0.39.07  
128 52 Lene Diemer Jacobsen Fuglesøvej 20 Vojens DEN K 66 K50-59 0.39.34 0.39.20  
129 51 Anja Elizabeth Nielsen   Vojens DEN K 67 K40-49 0.39.34 0.39.21  
130 339 Therese Lauersen Julemærkehjemmet Kollund   DEN K 68 K00-12 0.39.55 0.39.29  
131 28 Mette Haugaard   Løgumkloster DEN K 69 K18-29 0.40.09 0.39.59  
132 215 ole larsen tønder kommune Tønder DEN M 63 M40-49 0.40.28 0.40.24  
133 23 Tobias Hattens Midtgaard   Toftlund DEN M 64 M00-12 0.40.32 0.40.32  
134 303 Levis T. Hitimana KKB   DEN M 65 M13-17 0.40.57 0.40.51  
135 76 Tina Hoyer   Tønder DEN K 70 K40-49 0.41.00 0.40.44  
136 321 Emilie Nielsen KKB   DEN K 71 K13-17 0.41.37 0.41.32  
137 302 Laura R. Kirch KKB   DEN K 72 K13-17 0.41.37 0.41.31  
138 295 Caroline Feddersen KKB   DEN K 73 K00-12 0.41.37 0.41.31  
139 59 Kurt Petersen Hjemmeplejen Tønder Øst Bredebro DEN M 66 M60-69 0.41.40 0.41.27  
140 134 Markus Lindholm Olesen   Ribe DEN M 67 M00-12 0.41.57 0.41.42  
141 73 Line rose Hansen   Tønder DEN K 74 K18-29 0.42.39 0.42.28  
142 377 Thomas Bindesbøl Rend og Hop   DEN M 68 M18-29 0.42.55 0.42.47  
143 379 Henrik Andresen Rend og Hop   DEN M 69 M30-39 0.42.55 0.42.47  
144 382 Jens Kristian Johansen Rend og Hop   DEN M 70 M18-29 0.43.12 0.43.02  
145 371 Kirsten Clausen Rend og Hop Ravsted DEN K 75 K60-69 0.43.44 0.43.36  
146 374 Søren Clausen Rend og Hop   DEN M 71 M18-29 0.43.45 0.43.38  
147 342 Malea Puggaard Julemærkehjemmet Kollund   DEN K 76 K00-12 0.45.06 0.44.42  
148 306 Oliver E. Steensen KKB   DEN M 72 M00-12 0.46.18 0.46.14  
149 311 Kima Hosa KKB   DEN K 77 K13-17 0.46.22 0.46.16  
150 296 Denis Osmanovic KKB   DEN M 73 M13-17 0.46.30 0.46.25  
151
305 Matthew M. J. Lines KKB   DEN M 74 M13-17 0.46.30 0.46.25  
152 297 Esben L. Henneberg KKB   DEN M 75 M13-17 0.46.32