Siden er sidst opdateret 18. oktober 2018 - kl. 14:51

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

LINAK Nordborg Marathon - lørdag d. 25. august 2018 - kl. 10

"Nordborg Marathon #8"

Nordborg Marathon

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

Instagram

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Stationsvej 12, 6430 Nordborg

- smukke, lidt kuperede ruter i det naturskønne Nordals

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling(18-05-16) - kun halvmarathon er DAF opmålt

- yderligere info samt tilmelding Sportstiming.dk (tilmelding senest d. 23/8)

- se også: 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

- Bjarne Østergaard kunne her fejre sit marathon nr. 100!

Afvikles på rute over flere sløjfer over fuld distance

- depoter pr. 5 km

Marathon

DAF opmålt rute Halvmarathon

5,27k og 10,55k

1k børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 1 km børneløb - se også 1 km - se også 5,27 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også SM - se også 42,2 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Land  By  Køn Pl. M/K Kategori Nettotid  Bemærkning
1
762 Camilla Junker   DEN Nordborg K 1 K7-10 0.03.22 Hurtigste pige
2 785 Cecilje Andreasen   DEN   K 2 K7-10 0.03.28  
3 777 Jasmin Wollesen-Nielsen   DEN Nordborg K 3 K7-10 0.03.31  
4 781 Victoria Fack Caspersen   DEN Nordborg K 4 K7-10 0.03.32  
5 752 Simon Mindedahl Hansen   DEN Nordborg M 1 M7-10 0.03.33 Hurtigste dreng
6 784 Asta Priske Lei   DEN   K 5 K7-10 0.03.39  
7 700 Christian Strüssmann HSV DEN Augustenborg M 2 M7-10 0.03.39  
8 759 Bjørk Hansen Oksbøl friskole DEN   K 6 K7-10 0.03.41  
9 773 Nicoline Petersen   DEN Aabenraa K 7 K7-10 0.03.45  
10 745 Anne Sofie Sarsgaard Dowdall   DEN Nordborg K 8 K7-10 0.03.47  
12 705 Silla Lundby Nielsen   DEN Sønderborg K 9 K7-10 0.03.50  
11 735 Willads Pedersen   DEN Augustenborg M 3 M70+ 0.03.50  
13 767 Liam Smidt   DEN Skelde M 4 M7-10 0.03.54  
14 774 Amalie Petersen   DEN Aabenraa K 10 K7-10 0.03.55  
15 722 Lærke Frank   DEN Sønderborg K 11 K70+ 0.04.04  
16 758 Daniel Hansen Oksbøl friskole DEN   M 5 M7-10 0.04.05  
17 746 Marcus Sarsgaard Dowdall   DEN Nordborg M 6 M7-10 0.04.06  
18 778 Oliver Wollesen-Nielsen   DEN Nordborg M 7 M70+ 0.04.08  
19 714 Jamie Tiufkær Fedders   DEN Sønderborg M 8 M70+ 0.04.15  
20 706 Elise Langmaack   DEN Nordborg K 12 K70+ 0.04.16  
21 768 Aili Rohde   DEN Nordborg K 13 K70+ 0.04.21  
22 747 Simon Sarsgaard Dowdall   DEN Nordborg M 9 M70+ 0.04.33  
23 770 Dicte Jauert Bødker   DEN Augustenborg K 14 K7-10 0.04.39  
24 751 Lina Mindedahl Hansen   DEN Nordborg K 15 K7-10 0.04.42  
26 734 Jamie Kyek Frau GER Rauenberg K 16 K7-10 0.04.49  
25 755 Benjamin Frandsen   DEN Nordborg M 10 M7-10 0.04.49  
27 712 Lucas Dyg   DEN Nordborg M 11 M70+ 0.04.55  
28 730 Hagen Walter Rohland SV Borussia Salzgitter GER Salzgitter M 12 M70+ 0.04.55  
29 757 Bertil C Drimer Pejstrup   DEN   M 13 M7-10 0.04.56  
30 711 Tobias Dyg   DEN Nordborg M 14 M7-10 0.04.58  
31 775 Kristian Knudsen   DEN Esbjerg Ø M 15 M70+ 0.05.04  
32 702 Daniel Martin Lyck Thornhal Ingen DEN Sønderborg M 16 M70+ 0.05.05  
33 704 Liv Lundby Nielsen   DEN Sønderborg K 17 K7-10 0.05.06  
34 701 Mathilde Strüssmann HSV DEN Augustenborg K 18 K70+ 0.05.10  
35 708 Nethe Johansen   DEN Nordborg K 19 K7-10 0.05.11  
36 771 Leander Jauert Bødker   DEN Augustenborg M 17 M70+ 0.05.17  
37 723 Vitus Søgaard Nymann   DEN   M 18 M70+ 0.05.19  
38 737 Lauge Sander Mittet Kjær   DEN Ullerslev M 19 M70+ 0.05.25  
40 736 Else Sander Mittet Kjær   DEN Ullerslev K 20 K70+ 0.05.26  
39 783 Ebbe Johansen   DEN   M 20 M70+ 0.05.26  
41 769 Matvey Voronov   DEN Nordborg M 21 M70+ 0.05.27  
43 707 Signe Johansen   DEN Nordborg K 21 K70+ 0.05.31  
42 782 Philip Munk lysgaard   DEN Knebel M 22 M70+ 0.05.31  
44 766 Mille Smidt   DEN Skelde K 22 K70+ 0.05.50  
45 703 Filippa Lundby Nielsen   DEN Sønderborg K 23 K70+ 0.05.52  
46 748 Nicolaj Jessen   DEN Nordborg M 23 M7-10 0.06.07  
47 753 Tobias Mindedahl Hansen   DEN Nordborg M 24 M7-10 0.06.07  
48 763 Anne-Sofie Knudsen   DEN   K 24 K7-10 0.06.22  
49 764 Xander Hynding   DEN   M 25 M70+ 0.06.22  
50 726 Martha Søgaard Chistensen   DEN Hårlev K 25 K7-10 0.06.52  
51
754 Nicolai Kristensen   DEN Sønderborg M 26 M70+ 0.07.10  
52 749 Mathias Jessen   DEN Nordborg M 27 M7-10 0.07.17  
53 750 Sofie Jessen   DEN Nordborg K 26 K70+ 0.07.19  
54 727 Thilde Søgaard Christensen   DEN Hårlev K 27 K70+ 0.07.35  
55 724 Bertil Søgaard Nymann   DEN Augustenborg M 28 M70+ 0.07.47  
56 725 Ditlev Søgaard Nymann   DEN Augustenborg M 29 M70+ 0.07.48  
57 729 Klara Christin Rohland SV Borussia Salzgitter GER Salzgitter K 28 K70+ 0.07.49  
58 756 Anton C Drimer Pejstrup   DEN   M 30 M70+ 0.08.09  
59 741 Liv Nørulf Brdr. Nørulf DEN Nordborg K 29 K70+ 0.08.12  
60 740 Gro Nørulf Brdr. Nørulf DEN Nordborg K 30 K70+ 0.08.14  
61 779 Arthur Nordbag Kristoffersen Team Nordbag DEN Augustenborg M 31 M70+ 0.08.24  
62 713 Ellie Tiufkær Fedders   DEN Sønderborg K 31 K70+ 0.08.32  
63 731 Marten Broder Rohland SV Borussia Salzgitter GER Salzgitter M 32 M70+ 0.08.42  
64 738 Edith Sander Rødsten   DEN Hedehusene K 32 K70+ 0.09.32  
65 739 Julie Barrit Team Barrit DEN Vejen K 33 K70+ 0.09.59  
66 780 Noah Wethje Raabe   DEN Nordborg M 33 M70+ 0.11.04  

 

tilbage til toppen

Resultater 5,27 km - se også 1 km - se også 5,27 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også SM - se også 42,2 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Land  By  Køn Pl. M/K Kategori Nettotid  Bemærkning
1
603 Oscar Ebbesen AAIG-Aabenraa DEN Aabenraa M 1 M11-15 0.19.13 Hurtigste mand
2 637 Gitte Kjær Jensen   DEN   K 1 K40-49 0.21.02 Hurtigste kvinde
3 582 Viktor Scroll Von Der Stein Nordborg Slot Efterskole DEN   M 2 M16-17 0.22.11  
4 563 Karl-Emil Schälder Nordborg Slot Efterskole DEN   M 3 M16-17 0.22.15  
5 627 Joachim Priske Lei   DEN   M 4 M11-15 0.23.14  
6 619 Jacob Nymann   DEN Augustenborg M 5 M30-39 0.24.27  
7 584 Bjarne Nebel Gjessø Løbeklub DEN Them M 6 M40-49 0.25.00  
8 580 Tobias Schønau Nordborg Slot Efterskole DEN   M 7 M11-15 0.25.14  
9 623 Isak Vilbergsson The Vilbergs DEN   M 8 M7-10 0.25.28  
10 624 Vilberg Olafsson The Vilbergs DEN   M 9 M50-59 0.25.30  
11 604 Zacharias Fack Caspersen   DEN Nordborg M 10 M11-15 0.25.36  
12 525 Dagmar Haubjerg Andersen Gjessø Løbeklub DEN Silkeborg K 2 K20-29 0.25.57  
13 583 William Malmberg Nordborg Slot Efterskole DEN   M 11 M11-15 0.25.58  
14 541 Rikke Junker   DEN Nordborg K 3 K40-49 0.26.10  
15 615 Rasmus Hovgaard Nordborg slot efterskole DEN   M 12 M11-15 0.26.23  
16 581 Tobias Nielsem Nordborg Slot Efterskole DEN   M 13 M16-17 0.26.25  
17 543 Nicolai Langmaack Team Langmaack DEN Nordborg M 14 M11-15 0.26.27  
18 575 Mikkel Schulz Nordborg Slot Efterskole DEN   M 15 M11-15 0.26.45  
19 586 Amanda Harboe Friis Nørtoft GJessø Løbeklub DEN Silkeborg K 4 K18-19 0.26.52  
20 549 Ida Mølskov Knudsen   DEN Esbjerg K 5 K11-15 0.26.55  
21 524 Clara Nørtoft Gjessø Løbeklub DEN Silkeborg K 6 K20-29 0.27.03  
22 625 Arne Franck 100 maraton club Deutschland GER Kaltenkichen M 16 M50-59 0.27.07  
23 602 Jørn Christian Krogh Nordborg Løbeklub DEN Nordborg M 17 M40-49 0.27.14  
24 601 Silas Krogh Team Keddekubik DEN Nordborg M 18 M11-15 0.27.15  
25 578 Rasmus Warnecke Nordborg Slot Efterskole DEN   M 19 M16-17 0.27.26  
26 544 Frederikke Petersen   DEN Aabenraa K 7 K11-15 0.27.36  
27 571 Lukas Gram-Hansen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 20 M11-15 0.28.16  
28 585 mille bendix stubbæk DEN Aabenraa K 8 K11-15 0.28.20  
29 519 Kirsten Truelsen   DEN Sønderborg K 9 K50-59 0.28.33  
30 508 Celine Matzon Nordborg Løbeklub DEN Nordborg K 10 K11-15 0.28.40  
31 573 Marcus Van Rensburg Nordborg Slot Efterskole DEN   M 21 M11-15 0.28.43  
32 579 Thor Buch Nordborg Slot Efterskole DEN   M 22 M16-17 0.28.55  
33 613 Liv Sjørup Nordborg slot efterskole DEN   K 11 K11-15 0.29.07  
34 618 Nikolaj Christensen   DEN Hårlev M 23 M30-39 0.29.24  
35 547 Magnus Bech-Petersen   DEN   M 24 M7-10 0.29.29  
36 540 Christian Gregersen   DEN Nordborg M 25 M40-49 0.29.39  
37 539 Birthe Pedersen   DEN Sydals K 12 K40-49 0.29.43  
37 548 Julie Kjær Jacobsen   DEN Nordborg K 12 K18-19 0.29.43  
39 606 Clara Zeuthen Nordborg Slot Efterskole DEN   K 14 K16-17 0.29.51  
39 512 Sofia Strüssmann HSV DEN Augustenborg K 14 K11-15 0.29.51  
41 513 Morten Strüssmann HSV DEN Augustenborg M 26 M30-39 0.29.53  
42 587 Caroline Uhlmann Lorenzen   DEN Nordborg K 16 K11-15 0.30.17  
43 635 Isabell Frosch   DEN   K 17 K11-15 0.30.21  
44 542 Rikke Jørgensen   DEN Gråsten K 18 K20-29 0.30.26  
45 616 Per H. Juhl Nordborg Løbeklub DEN Nordborg M 27 M50-59 0.30.32  
46 561 Kalle Thorsager Nordborg Slot Efterskole DEN   M 28 M16-17 0.30.38  
47 614 Piet Dibbern Nordborg slot efterskole DEN   M 29 M11-15 0.30.45  
48 556 Freja Westen Nordborg Slot Efterskole DEN   K 19 K16-17 0.30.48  
48 560 Jeppe Nielsen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 30 M11-15 0.30.48  
50 611 Jonas Mörs Nordborg slot efterskole DEN   M 31 M11-15 0.30.49  
51
555 Christian Lemonius Nordborg Slot Efterskole DEN   M 32 M11-15 0.30.50  
52 572 Magnus Dahl Nordborg Slot Efterskole DEN   M 33 M16-17 0.30.56  
53 529 Lajla Petersen Vidar sønderborg DEN Sønderborg K 20 K60-69 0.31.13  
54 510 Mia Nielsen   DEN Christiansfeld K 21 K20-29 0.31.21  
55 550 Anton Rahbek Nordborg Slot Efterskole DEN   M 34 M11-15 0.31.59  
55 609 Jonas Johansen Nordborg slot efterskole DEN   M 34 M16-17 0.31.59  
57 559 Jasmin Petersen Nordborg Slot Efterskole DEN   K 22 K11-15 0.32.42  
58 551 Asger Klausen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 36 M16-17 0.33.19  
59 576 Nikolai Hansen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 37 M16-17 0.33.28  
60 528 Erling Nielsen   DEN Nordborg M 38 M60-69 0.33.53  
61 533 Kasia Mazur   DEN Augustenborg K 23 K20-29 0.33.58  
62 521 Andreea-Elena Tibuleac   DEN Nordborg K 24 K30-39 0.34.09  
63 531 Anna Langmaack   DEN Nordborg K 25 K11-15 0.34.21  
64 536 Helle Werner   DEN Knebel K 26 K30-39 0.34.40  
64 535 Jørn Werner   DEN Nordborg M 39 M60-69 0.34.40  
66 634 Tanja Frosch   DEN   K 27 K30-39 0.35.03  
67 636 Naemi Frosch   DEN   K 28 K11-15 0.35.04  
69 522 Mathilde Lindharth LM Wind Power DEN Vojens K 29 K11-15 0.35.18  
69 523 Thomas Engelstoft Lindharth LM Wind Power DEN Vojens M 40 M40-49 0.35.18  
70 501 Julie Tiufkær   DEN Sønderborg K 30 K20-29 0.35.25  
71 558 Ida Teckemeier Nordborg Slot Efterskole DEN   K 31 K11-15 0.35.36  
71 553 Camille Svenningsen Nordborg Slot Efterskole DEN   K 31 K11-15 0.35.36  
73 545 Lis Munk   DEN Knebel K 33 K50-59 0.36.03  
74 564 Kasper Madsen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 41 M16-17 0.36.04  
75 570 Lucas Alexandre Nordborg Slot Efterskole DEN   M 42 M11-15 0.36.52  
76 530 Birgit Lyngkilde Nordborg Løbeklub DEN Nordborg K 34 K60-69 0.36.59  
77 605 Christian Nielsen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 43 M11-15 0.37.45  
78 532 Susanne Andreasen Gjessø løbeklub DEN Silkeborg K 35 K40-49 0.37.51  
79 629 Cecilje Andreasen   DEN   K 36 K7-10 0.37.57  
80 630 Sonja Hansen   DEN   K 37 K60-69 0.38.03  
81 526 Bitten Matthiesen Langeland Cykel & Løb DEN Humble K 38 K70+ 0.38.05  
81 628 Heidi Andreasen   DEN   K 38 K30-39 0.38.05  
81 527 Tina Matthiesen Langeland Cykel & Løb DEN Humble K 38 K50-59 0.38.05  
84 502 Louise Tiufkær Fedders   DEN Sønderborg K 41 K30-39 0.38.29  
85 617 Bente S. Rasmussen   DEN Nordborg K 42 K50-59 0.38.39  
86 567 Lin Stentoft Nordborg Slot Efterskole DEN   K 43 K11-15 0.39.58  
87 534 Lene Werner   DEN Nordborg K 44 K50-59 0.39.59  
88 554 Chester Gadegaard Nordborg Slot Efterskole DEN   M 44 M16-17 0.41.18  
89 639 Susanne Garbrecht RUNNERS DEN   K 45 K50-59 0.41.31  
90 607 Fee Lindenblatt Nordborg Slot Efterskole DEN   K 46 K11-15 0.42.56  
91 516 Corina Kyek Frau GER Rauenberg K 47 K40-49 0.43.19  
92 538 Leif Frank Sundhedscenter DEN Augustenborg M 45 M50-59 0.43.33  
92 537 Sune holm Guldin   DEN Nordborg M 45 M40-49 0.43.33  
94 610 Jonas Gran Nordborg slot efterskole DEN   M 47 M11-15 0.43.36  
95 515 Dorte Petersen   DEN Haderslev K 48 K50-59 0.44.12  
96 568 Louise Markussen Nordborg Slot Efterskole DEN   K 49 K16-17 0.45.09  
97 552 Astrid Nebel Nordborg Slot Efterskole DEN   K 50 K11-15 0.45.10  
98 574 Martin Jørgensen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 48 M16-17 0.45.32  
100 569 Louise Egebæk Nordborg Slot Efterskole DEN   K 51 K16-17 0.45.33  
100 577 Peter Lomholt Nordborg Slot Efterskole DEN   M 49 M16-17 0.45.33  
101
608 Fiona Rejmers Nordborg slot efterskole DEN   K 52 K11-15 0.45.37  
102 557 Gaia Sydow Nordborg Slot Efterskole DEN   K 53 K11-15 0.46.21  
103 612 Katrine Julius Nordborg slot efterskole DEN   K 54 K11-15 0.46.22  
103 565 Katja Gedsø Nordborg Slot Efterskole DEN   K 55 K16-17 0.46.22  
105 514 Hanna Bruun   DEN Haderslev K 56 K40-49 0.46.29  
106 566 Lasse Bærholm Nordborg Slot Efterskole DEN   M 50 M16-17 0.53.58  
107 562 Karen Lisbjerg Nordborg Slot Efterskole DEN   K 57 K11-15 0.54.00  
108 511 Anita Thornhal intet DEN Sønderborg K 58 K30-39 1.06.15  

 

tilbage til toppen

Resultater 10,55 km - se også 1 km - se også 5,27 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også SM - se også 42,2 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Land  By  Køn Pl. M/K Kategori Nettotid  Bemærkning
1
419 Vadym Zaiets   DEN Nordborg M 1 M20-29 0.41.04 Hurtigste mand
2 368 Jannik Møller Hansen Nordborg Løbeklub DEN Nordborg M 2 M20-29 0.44.07  
3 345 Marianne Nors Karstensen   DEN Billund K 1 K40-49 0.44.13 Hurtigste kvinde
4 392 Morten Junker   DEN Nordborg M 3 M40-49 0.46.52  
5 339 Uve Edemann   DEN Hellerup M 4 M50-59 0.47.06  
6 354 Dennis Larsen   DEN Gråsten M 5 M30-39 0.47.26  
7 434 Kristian Dam   DEN   M 6 M40-49 0.47.34  
8 415 Mathew Dutson PWC revision DEN Nordborg M 7 M20-29 0.48.02  
9 380 Jesper Knudsen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 8 M11-15 0.48.12  
10 416 Thomas Ebbesen AAIG-Aabenraa DEN Aabenraa M 9 M40-49 0.48.39  
11 384 Rasmus Elmsted Nordborg Slot Efterskole DEN   M 10 M16-17 0.49.36  
12 351 Jesper Bossen LINAK DEN Nordborg M 11 M20-29 0.49.39  
13 334 Jeppe Thomsen   DEN Sønderborg M 12 M30-39 0.49.48  
14 423 Andreas nørgaard   DEN Sønderborg M 13 M11-15 0.49.50  
15 379 Jeppe Andersen Nordborg Slot Efterskole DEN   M 14 M16-17 0.49.59  
16 364 Henrik Gottschalk Augustenborg løbeklub DEN Augustenborg M 15 M50-59 0.50.17  
17 388 Jacob Foster-Mortensen   DEN Augustenborg M 16 M16-17 0.50.54  
18 365 Kurt Frost Augustenborg Løbeklub DEN   M 17 M50-59 0.51.01  
19 435 Jess Littau   DEN Odense N M 18 M30-39 0.51.02  
20 352 Anni Schmidt Terkildsen Hejnsvig Runners DEN Hejnsvig K 2 K50-59 0.51.30  
21 341 Morten B. Jørgensen Nordborg Løbeklub DEN Nordborg M 19 M50-59 0.51.39  
21 433 Kenneth Jensen   DEN   M 19 M40-49 0.51.39  
23 333 Jens Nødskov Hansen Danfoss Marathon Club DEN Sønderborg M 21 M40-49 0.51.46  
24 376 Andreas Hald Nordborg Slot Efterskole DEN   M 22 M16-17 0.52.03  
25 325 Frank Walter Rohland LG Alstom Salzgitter Ausbildung. GER Salzgitter M 23 M40-49 0.52.33  
26 374 Thomas Zinck Larsen Guderup Løbeklub DEN Sønderborg M 24 M20-29 0.52.49  
27 309 Jan Zangenberg Nordborg Løbeklub DEN Nordborg M 25 M60-69 0.52.58  
28 356 Boe Lundby Madsen   DEN Sønderborg M 26 M30-39 0.53.48  
29 425 Pia Mørk KLOMK DEN Aabenraa K 3 K30-39 0.54.11  
30 391 Lars Tonnesen   DEN Nordborg M 27 M40-49 0.54.13  
31 420 Lotte Nielsen Gjessø Løbeklub DEN Silkeborg K 4 K40-49 0.54.17  
32 437 Bjarne Schultz   DEN   M 28 M50-59 0.54.19  
33 414 Mie Abild   DEN Sønderborg K 5 K40-49 0.54.21  
34 426 Michael Madsen   DEN Sønderborg M 29 M40-49 0.54.27  
35 367 Michael Sørensen Augustenborg løbeklub DEN Sønderborg M 30 M40-49 0.54.29  
36 308 Michael Østergaard   DEN Aarhus M 31 M30-39 0.54.53  
37 431 Warren Joiner   DEN   M 32 M40-49 0.55.01  
38 353 Jørn Nissen Petersen ingen DEN Løgumkloster M 33 M50-59 0.55.06  
39 383 Pelle Domela Nordborg Slot Efterskole DEN   M 34 M16-17 0.55.28  
40 301 Svend Madsen VBIF-Løberne DEN Aabenraa M 35 M60-69 0.55.33  
41 385 Tobias Koch Nordborg Slot Efterskole DEN   M 36 M16-17 0.55.41  
42 393 Louise Falster Sørensen   DEN Nordborg K 6 K30-39 0.55.50  
43 307 Uffe Andersen   DEN Haderslev M 37 M40-49 0.56.18  
44 319 Lise Mikkelsen Nordborg Løbeklub DEN Nordborg K 7 K40-49 0.56.24  
44 382