Siden er sidst opdateret 02. oktober 2018 - kl. 15:23

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Rødekro-løbet - fredag d. 17. august 2018 - kl. 19 (børn kl. 18)

"Rødekro-løbet"

Rødekroløbet 2018

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 19 (børn kl. 18) fra adressen: Rødekro Midt 9, 6230 Rødekro

- Rødekro-løbet er et rigtigt byløb - der løbes på en ca. 2k runde i centrum med masser af tilskuere.

- der startes med børneløb - 4k, 6k og 10k starter kl. 19 - løbet tæller også som sønderjysk mesterskab på 10k landevej og 4k landevej for ungdom

- DAF opmåling - se rapport(2k) se DAF opmåling(28-03-17)

- se Info samt tilmelding My Race Result (online tilmelding senest d. 18/8 kl. 14)

- fortræning d. 6/8 Facebook og 13/8 Facebook

 - se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

DAF opmålt rute 10k - 10k SM

4k - 4k SMU - 6k

0,6k Børneløb

1,2k Børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 4 km - se også 4 km - se også 6 km - se også 10 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 16 Oscar Ebbesen AAIG Aabenraa M 1 0.13.54 0.13.52  
2 13 Milan Axelgaard   M 2 0.14.37 0.14.37  
3 8 Lars Rossen Hansen   M 3 0.16.04 0.16.03  
1 50 Betina Detlefsen   K 1 0.17.31 0.17.31  
2 21 Betina Marcimak Citroën Service Rødekro K 2 0.18.58 0.18.55  
3 27 Vibeke Olsen Citroën Service Rødekro K 3 0.19.34 0.19.30  
4 51 Victor Buchhalt   M 4 0.19.41 0.19.37  
4 58 Malou Mikkelsen   K 4 0.19.43 0.19.41  
5 20 Tobias Vinther   M 5 0.19.45 0.19.41  
6 24 Nikolai Ravn Citroën Service Rødekro M 6 0.20.08 0.20.02  
7 17 Oscar Mols   M 7 0.20.32 0.20.26  
8 86 Kasper Beining Rødekro Tri & Motion M 8 0.21.04 0.21.01 SM M10-15 år
9 54 Frederik Christensen   M 9 0.21.06 0.21.02  
10 40 Alexander Nasser Petersen   M 10 0.21.06 0.21.02  
11 46 William Kaczmarek NHU M 11 0.21.12 0.21.10  
5 44 Emilie Beck Jensen   K 5 0.21.13 0.21.12  
12 49 Elias Toftkær   M 12 0.21.16 0.21.14  
6 5 Iben Jensen   K 6 0.21.29 0.21.18  
7 10 Mette Buchholdt   K 7 0.21.37 0.21.30  
8 23 Mia Schjerning Citroën Service Rødekro K 8 0.22.37 0.22.33  
9 11 Mia Jørgensen   K 9 0.22.56 0.22.55  
13 39 Jørgen Steen Winther Romme   M 13 0.23.28 0.23.17  
10 18 Pernille C. Norbeck   K 10 0.23.28 0.23.23  
11 1 Anneli Paulson   K 11 0.23.36 0.23.34  
12 52 Mathia Kaczmarek   K 12 0.23.41 0.23.31  
13 53 Emma Svendsen   K 13 0.23.41 0.23.31  
14 29 Winnie Steinbeck Jørgensen Hotel Røde-Kro K 14 0.23.48 0.23.36  
15 4 Hanne Stigsen   K 15 0.24.05 0.23.53  
16 57 Sille Poulsen Løjt idrætsforening K 16 0.24.16 0.24.16 SM K10-15 år
17 19 Ruth Elisabeth Andersen   K 17 0.24.19 0.24.14  
14 45 Thomas Andresen   M 14 0.24.20 0.24.09  
15 36 Hjalmer Frederiksen Rødekro Tri & Motion M 15 0.24.27 0.24.24 SM
16 3 Claus Christensen   M 16 0.24.42 0.24.36  
18 12 Mia Kafton Christensen   K 18 0.24.42 0.24.36  
19 33 Line Holm Rejseholdet K 19 0.25.18 0.24.55  
20 56 Emelie Poulsen Løjt idrætsforening K 20 0.25.33 0.25.32 SM
17 14 Nikolai Bruhn Christensen   M 17 0.25.37 0.25.27  
21 38 Mette Olesen Team Rynkeby Sønderjylland K 21 0.26.02 0.25.48  
22 7 Karina Blom Team Rynkeby Sønderjylland K 22 0.26.06 0.25.52  
23 28 Christine Röpke Quast Hotel Røde-Kro K 23 0.26.17 0.26.04  
24 15 Nynne Maria Jørgensen   K 24 0.26.21 0.26.20  
25 6 Julie Galle Hansen   K 25 0.26.21 0.26.20  
18 25 Robin Hartmann Citroën Service Rødekro M 18 0.27.15 0.27.07  
19 26 Simon Schmidt Citroën Service Rødekro M 19 0.27.16 0.27.08  
20 43 Kim Hammerum Hjemmeværnet (forsvaret) M 20 0.27.20 0.27.14  
26 42 Elizabeth Temirci Hjemmeværnet (forsvaret) K 26 0.27.21 0.27.15  
21 22 Jakob Berthelsen Citroën Service Rødekro M 21 0.27.31 0.27.23  
22 41 Christoffer Nasser Petersen   M 22 0.28.04 0.28.01  
23 55 William Christensen   M 23 0.28.04 0.28.01  
27 2 Christina Hansen   K 27 0.29.28 0.29.15  
24 32 Lasse Holm Rejseholdet M 24 0.32.01 0.31.37  
25 37 Kim Hansen Rødekro Tri & Motion M 25 0.32.02 0.31.54  
26 30 Jonas Christiansen Rejseholdet M 26 0.32.23 0.32.00  
28 31 Julie Holm Rejseholdet K 28 0.35.33 0.35.10  
27 48 Niclas Senius Nielsen   M 27 0.36.06 0.35.58  
29 47 Nicoline Abraham   K 29 0.36.07 0.35.59  
30 35 Tina Holm Rejseholdet K 30 0.54.53 0.54.30  
31 34 Tina Christiansen Rejseholdet K 31 0.54.56 0.54.32  

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 4 km - se også 6 km - se også 10 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 546 Christian Matthiesen NHU M 1 0.21.28 0.21.26  
2 239 Anders Bisgaard Rødekro Tri & Motion M 2 0.22.27 0.22.26  
3 245 Victor Thomsen Rødekro tri & motion M 3 0.23.13 0.23.13  
1 244 Rhina Ravn Rødekro Tri & Motion K 1 0.24.27 0.24.27  
4 237 Allan Quist Nielsen RKCC M 4 0.24.46 0.24.43  
5 256 Kennet Jacobsen Team Rynkeby Sønderjylland M 5 0.25.06 0.25.02  
2 246 Merete Lind Hansen Rødekro tri & motion/ Team Meins Running K 2 0.25.09 0.25.06  
6 225 René Marcimak Citroën Service Rødekro M 6 0.26.11 0.26.05  
7 258 Peter Jørgensen   M 7 0.26.31 0.26.20  
8 227 John Jørgensen EMC M 8 0.27.03 0.27.00  
9 226 Tommy Ravn Citroën Service Rødekro M 9 0.27.07 0.27.01  
10 267 Jens Bau Lorenzen Rødekro vvs M 10 0.27.11 0.26.56  
11 222 Jens Schjerning Citroën Service Rødekro M 11 0.27.20 0.27.16  
12 210 Karsten Nissen   M 12 0.28.09 0.27.56  
13 268 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 13 0.28.28 0.28.24  
14 262 Jacob Gammelgaard   M 14 0.29.09 0.28.58  
15 236 Stefan Skov LOOP Rødekro M 15 0.29.14 0.29.08  
16 254 Søren Riis TEAM Grevsen M 16 0.29.46 0.29.35  
17 235 Palle Ulrik Hansen LOOP Rødekro M 17 0.29.49 0.29.49  
18 220 Werner Nissen   M 18 0.30.10 0.30.03  
19 263 Søren Skøtt   M 19 0.30.13 0.30.05  
20 217 Oliver Mols   M 20 0.30.34 0.30.27  
21 204 Heine Andersen   M 21 0.30.46 0.30.32  
22 230 Søren Quast Hotel Røde-Kro M 22 0.31.33 0.31.19  
23 273 Jesper Nielsen   M 23 0.31.36 0.31.23  
3 215 Mona Jacobsen   K 3 0.32.03 0.31.49  
4 272 Randi Sandberg Bossen   K 4 0.32.05 0.32.02  
24 264 Morten Kjer   M 24 0.32.17 0.32.09  
5 242 Jeanette Bisgaard Rødekro Tri & Motion K 5 0.32.18 0.32.11  
6 201 Anette Paulsen Jensen   K 6 0.32.28 0.32.12  
25 203 Evald Møller   M 25 0.32.50 0.32.39  
26 221 Daniel Nielsen Citroën Service Rødekro M 26 0.32.58 0.32.49  
27 247 Mogens Falk Nielsen Rødekro tri og motion M 27 0.33.17 0.33.10  
7 257 Lone Winther Romme   K 7 0.33.18 0.33.07  
28 243 Jørgen Skau Bjerregaard Rødekro Tri & Motion M 28 0.33.27 0.33.18  
29 255 Thomas Grevsen TEAM Grevsen M 29 0.33.28 0.33.17  
8 207 Ingemarie Jepsen   K 8 0.33.38 0.33.23  
9 234 Kis Æbeløe LOOP Rødekro K 9 0.33.51 0.33.46  
10 271 Loa Poulsen Team Rynkeby K 10 0.34.23 0.34.09  
11 240 Hanne Bramvel Christensen Rødekro Tri & Motion K 11 0.34.26 0.34.19  
12 214 Mathilde Madsen   K 12 0.34.28 0.34.22  
13 206 Inga Paulsen   K 13 0.34.41 0.34.26  
30 216 Morten Stigsen   M 30 0.34.44 0.34.30  
31 209 Jesper Ungermann Christensen   M 31 0.34.58 0.34.43  
14 211 Linette Wieczorek   K 14 0.34.58 0.34.44  
15 251 Mette Bladt RUNNERS K 15 0.35.24 0.35.07  
16 253 Tina Rasmussen RUNNERS K 16 0.35.24 0.35.07  
17 252 Tanja Nørgaard RUNNERS K 17 0.35.25 0.35.08  
18 212 Louise Horskjær   K 18 0.35.28 0.35.22  
32 261 Hans Petersen   M 32 0.35.45 0.35.29  
33 208 Jan Bundgaard   M 33 0.35.51 0.35.37  
19 205 Henriette Hansen   K 19 0.35.53 0.35.41  
20 224 Maria Thomsen Citroën Service Rødekro K 20 0.35.58 0.35.46  
21 223 Louise Severin Citroën Service Rødekro K 21 0.35.59 0.35.48  
22 276 Rane Kjer Møller   K 22 0.36.10 0.36.00  
23 275 Berit Kjer Møller   K 23 0.36.10 0.36.00  
24 274 Maria Jessen   K 24 0.36.15 0.36.03  
34 259 Bo Jensen   M 34 0.36.32 0.36.14  
25 260 Helena Jensen   K 25 0.36.59 0.36.42  
26 213 Marianne Æbeløe   K 26 0.38.03 0.37.52  
27 269 Berit Kjeldsen LOOP Rødekro K 27 0.38.16 0.38.16  
35 229 Erik Nørgaard Jørgensen Hotel Røde-Kro M 35 0.38.19 0.38.07  
28 219 Tina Venø   K 28 0.39.26 0.39.20  
36 278 Bønneland   M 36 0.39.35 0.39.26  
29 277 Rikke Bønneland   K 29 0.39.35 0.39.26  
30 238 Agnes Marie Pedersen Hansen Rødekro Tri & Motion K 30 0.40.05 0.39.57  
31 233 Britta Andersen LOOP Rødekro K 31 0.40.06 0.39.57  
32 241 Helle Mikkelsen Rødekro Tri & Motion K 32 0.40.24 0.40.16  
33 231 Clara Jochimsen Jochimsen K 33 0.41.51 0.41.46  
34 232 Vicky Jochimsen Jochimsen K 34 0.41.51 0.41.45  
35 249 Conni Larsen RUNNERS K 35 0.42.03 0.41.47  
36 248 Birthe Beck RUNNERS K 36 0.42.04 0.41.48  
37 270 Bettina Kjeldsen   K 37 0.47.56 0.47.49  
37 527 Danni Callesen RUNNERS M 37 0.50.32 0.50.16  
38 228 Alberte-Sofie Rosa Meyer Olesen Hjemly Efterskole - Runners High K 38 0.50.32 0.50.19  

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 4 km - se også 6 km - se også 10 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 429 Jesper Meins Haderslev IF M 1 0.32.52 0.32.51 SM M30-39 år
2 428 Jens Carl Haderslev IF M 2 0.34.52 0.34.51 SM
3 439 Alexander Pryds Rødekro Tri & Motion M 3 0.34.54 0.34.53 SM M18-19 år
4 456 Jonas Skau Rødekro Tri & Motion M 4 0.36.03 0.36.03 SM M20-29 år
5 449 Kenneth Severin Rødekro Tri & Motion M 5 0.36.11 0.36.09 SM
6 406 Jesper Stærk Jakobsen AAIG Aabenraa M 6 0.36.26 0.36.25 SM
7 410 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa M 7 0.37.09 0.37.08 SM M40-49 år
8 536 Søren Pedersen Kollund M 8 0.37.23 0.37.21  
9 462 Lasse Beining Rødekro Tri & Motion M 9 0.37.24 0.37.23 SM
10 446 John Greve Schultz Iversen Rødekro Tri & Motion M 10 0.37.47 0.37.45 SM M50-59 år
11 417 Torben Køhling AAIG Aabenraa M 11 0.37.51 0.37.50 SM
12 455 Victor Borella Jessen Rødekro Tri & Motion M 12 0.38.00 0.37.59 SM
13 519 Kasper Rhinstrøm-Schmidt Fredericia Triathlon Team M 13 0.38.17 0.38.16  
1 441 Cecilie Marcimak Rødekro Tri & Motion K 1 0.38.18 0.38.17 SM K18-19 år
14 433 Morten Riis Haderslev IF M 14 0.38.46 0.38.44 SM
15 435 Søren Schleidt Haderslev IF M 15 0.39.23 0.39.20 SM
16 401 Anders Barsøe AAIG Aabenraa M 16 0.39.29 0.39.26 SM
17 460 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion M 17 0.39.44 0.39.41 SM
2 544 Begitte Hansen Rødekro Tri & Motion K 2 0.39.48 0.39.47 SM K20-29 år
3 402 Anne-Sophie Bork-Rasmussen AAIG Aabenraa K 3 0.39.50 0.39.49 SM
18 403 Esben Højsager AAIG Aabenraa M 18 0.39.57 0.39.55 SM
19 434 Morten Wolff Haderslev IF M 19 0.40.40 0.40.39 SM
20 447 John Hansen Rødekro Tri & Motion M 20 0.40.45 0.40.43 SM
21 453 Rune Overbye Sørensen Rødekro Tri & Motion M 21 0.40.57 0.40.54 SM
22 416 Thomas Hunderup AAIG Aabenraa M 22 0.41.11 0.41.09 SM
23 426 Henrik Andersen Haderslev IF M 23 0.41.12 0.41.10 SM
24 413 Palle Rosen Madsen AAIG Aabenraa M 24 0.41.32 0.41.31 SM M60-69 år
4 437 Sara Bang-Hansen Jels IF K 4 0.42.09 0.42.06 SM K30-39 år
5 430 Lone Carl Haderslev IF K 5 0.42.29 0.42.27 SM
25 442 Frits Detlefsen Rødekro Tri & Motion M 25 0.43.13 0.43.10 SM
26 451 Martin Skødt Petersen Rødekro Tri & Motion M 26 0.43.41 0.43.37 SM
27 537 Søren Schack Jessen   M 27 0.43.49 0.43.38  
28 510 Lars Johnson   M 28 0.44.02 0.44.02  
29 543 Wojciech Szuzesniak   M 29 0.44.11 0.44.08  
30 418 Andreas Rönnau Bov IF Løb & Motion M 30 0.44.13 0.44.10 SM
31 524 Thomas Christiansen Rejseholdet M 31 0.44.18 0.44.11  
32 404 Hamid (isa) Heydari AAIG Aabenraa M 32 0.44.41 0.44.39 SM
33 511 Lars Peter Otte   M 33 0.44.48 0.44.44  
6 461 Mia Nielsen AAIG Aabenraa K 6 0.44.53 0.44.45 SM
34 541 Martin Christensen   M 34 0.45.18 0.45.13  
35 431 Marc Hurkmans Haderslev IF M 35 0.45.46 0.45.43 SM
7 424 Christina Schleidt Haderslev IF K 7 0.46.18 0.46.12 SM K40-49 år
36 509 Lars Brade   M 36 0.46.34 0.46.26  
8 444 Henriette Ahrenkiel Rødekro Tri & Motion K 8 0.47.03 0.47.00 SM
37 415 Thomas Ebbesen AAIG Aabenraa M 37 0.47.11 0.47.09 SM
38 538 Rasmus Rodenberg Pedersen Hjemmeværnet (forsvaret) M 38 0.47.29 0.47.24  
39 535 Tom-Eirik Köppe Team Lillevang M 39 0.47.44 0.47.37  
40 436 Torben Dall Hansen Haderslev IF M 40 0.47.57 0.47.54 SM
41 501 Claus Iversen   M 41 0.47.58 0.47.43  
42 504 Jesper Christensen   M 42 0.48.02 0.47.52  
43 458 Holger Hansen AAIG Aabenraa M 43 0.48.06 0.47.58 SM M70 år+
44 450 Kim Møller-Rasmussen Rødekro Tri & Motion M 44 0.48.09 0.48.00 SM
45 457 Søren Toft Sørensen Haderslev IF M 45 0.48.19 0.48.17 SM
46 525 Frank Lund Rødekro Smedie M 46 0.48.19 0.48.11  
47 523 Marc Holm Rejseholdet M 47 0.48.30 0.48.23  
9 515 Tine Brodersen   K 9 0.48.33 0.48.24  
48 512 Robert Andersen   M 48 0.48.49 0.48.44  
49 420 Per Givskov BUI motion M 49 0.48.58 0.48.46 SM
50 547 Bo Kaczmarek   M 50 0.49.18 0.49.08  
51 423 Alfred Sørensen Haderslev IF M 51 0.50.33 0.50.20 SM
10 427 Ida Sørensen Haderslev IF K 10 0.50.33 0.50.20 SM
52 422 Rune Svendsen BUI-Motion M 52 0.50.34 0.50.21 SM
53 419 Heinrich Schneider BUI Motion M 53 0.50.34 0.50.22 SM
54 545 Bo Davidsen AAIG Aabenraa M 54 0.50.59 0.50.51 SM
55 540 Uffe Steffensen Rødekro Tri & Motion M 55 0.51.12 0.51.08 SM
56 513 Ruben Andresen   M 56 0.51.21 0.51.14  
57 454 Tommy Madsen Rødekro Tri & Motion M 57 0.51.42 0.51.37 SM
58 443 Hans Nørgaard Clausen Rødekro Tri & Motion M 58 0.52.33 0.52.28 SM
59 445 Jan van Zon Rødekro tri & motion M 59 0.52.37 0.52.29 SM
60 517 Jakob Petersen Citroën Service Rødekro M 60 0.53.06 0.53.01  
61 518 Morten Andersen Citroën Service Rødekro M 61 0.53.06 0.53.01  
11 405 Ingelise Juhl AAIG Aabenraa K 11 0.54.13 0.54.04 SM K60-69 år
12 516 Rikke Graven Æbeløe Ase K 12 0.54.25 0.54.15  
62 411 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa M 62 0.54.44 0.54.35 SM
13 463 Kirsten Kjær Jensen Rødekro Tri & Motion K 13 0.54.44 0.54.35 SM K50-59 år
63 452 Niels Jørgen Kristiansen   M 63 0.56.40 0.56.33  
14 438 Anne-Marie Skjerk Løjtlands Løbeklub K 14 0.56.44 0.56.41 SM
15 514 Sarah Armbrust   K 15 0.57.33 0.57.18  
64 520 Kim Lildholdt Hjordkær Løbeklub M 64 0.57.37 0.57.23  
65 542 Florian Thiemer   M 65 0.57.57 0.57.41  
66 522 Frank Jochimsen Jochimsen M 66 1.00.06 1.00.01  
16 505 Karina Bech Christiansen   K 16 1.00.24 1.00.10  
17 531 Mariea Meuhoff RUNNERS K 17 1.00.32 1.00.15  
19 532 Mette Jochimsen RUNNERS K 19 1.00.32 1.00.16  
18 440 Alice Nielsen Rødekro Tri & Motion K 18 1.00.33 1.00.23 SM
67 507 Karsten Meyer Olesen   M 67 1.03.32 1.03.19  
68 539 Mikkel Grosen Hjemmeværnet (forsvaret) M 68 1.07.18 1.07.11  
20 508 Kristina Æbeløe Thielsen   K 20 1.09.58 1.09.47  
21 506 Karina Wollsen   K 21 1.11.58 1.11.49  
22 503 Jeanett Søndergaard   K 22 1.12.09 1.11.55  
69 528 Finn Jacobsen RUNNERS M 69 1.13.42 1.13.25  
23 502 Iben Duedahl   K 23 1.13.42 1.13.32  
24 530 Jytte Jacobsen RUNNERS K 24 1.16.22 1.16.05  
25 526 Annelise Madsen RUNNERS K 25 1.16.22 1.16.05  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - se resu pdf (2018)- se resu pdf (SM 4k - 2018) - se resu pdf (SM 10k - 2018)

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

17-08-18

Rødekroløbet - 3

Rødekro

Rødekro IF Tri og Motion - Google+ -

386

17-08-18

Rødekroløbet - 2

Rødekro

Rødekro IF Tri og Motion - Google+ -

400

17-08-18

Rødekroløbet - 1

Rødekro

Rødekro IF Tri og Motion - Google+ -

400

17-08-18

Rødekroløbet - børn2

Rødekro

Rødekro IF Tri og Motion - Google+ -

221

17-08-18

Rødekroløbet - børn1

Rødekro

Rødekro IF Tri og Motion - Google+ -

400

18-08-17

Rødekroløbet (AAIG) også SM -

Rødekro

Google Fotos - Lars Bo Hansen

43

06-06-14

Rødekroløbet -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

800

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen