Siden er sidst opdateret 14. december 2019 - kl. 15:34

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Slotssø-Løbet i Gråsten - lørdag d. 1. april 2017 - kl. 10

"Slotssø-Løbet #3"

Løbsinfo

My Race Result

 

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Skovvej 17, 6300 Gråsten (ved den store eg)

- arrangør er Æblegaard og Humlehave Støttekreds (tidligere Gråsten Friskoles Støtteforening) - maks. 300 deltagere

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (- tilmelding senest d. 23/3 - herefter +20 kr.)

- se også: 2015 - Orla 70 år 2016 - 2016 - 2017 - 2018 - Mette 50 år 2019 - 2019 - 2020

Afvikles som rundeløb  (5,3k)

- med depot pr. runde

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (5,3k)

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også Marathon - se også Halvmarathon - se også Rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Runder Distance Tid Bemærkning
1 3023 Ulrik Pihl Klub100 marathon Mand 1 M 1 8 42,20 3.16.56 Hurtigste mand
2 3020 Preben Skovmand Guderup Løbeklub Mand 2 M 2 8 42,20 3.18.54  
3 3025 Kim Hammerich Sporten/G.K.kaysen Mand 3 M 3 8 42,20 3.28.25  
4 3018 Ole Fogtmann Team Fogtmann Racing Mand 4 M 4 8 42,20 3.43.28  
5 3027 Jan Lorenzen Løbeklubben Tempo Mand 5 M 5 8 42,20 3.50.58  
6 3015 Michael Egeberg Jensen   Mand 6 M 6 8 42,20 4.14.27  
7 3029 Henrik Sødequist   Mand 7 M 7 8 42,20 4.15.38  
8 3030 Ib Jensen Team Mormor Mand 8 M 8 8 42,20 4.19.03  
9 3031 Karin Eriksen Ikast A&M / Klub 100 Marathon Dk Kvinde 1 K 1 8 42,20 4.19.07 Hurtigste kvinde
10 3009 Claus Sørensen Atletica Mand 9 M 9 8 42,20 4.19.07  
11 3014 Lars Troelsen Lions Give Mand 10 M 10 8 42,20 4.19.08  
12 3022 Tove Grevsen Aaig Kvinde 2 K 2 8 42,20 4.21.17  
13 3028 John Raschat   Mand 11 M 11 8 42,20 4.27.52  
14 3024 Ricky Andersen Klub100 Marathon.dk Mand 12 M 12 8 42,20 4.34.52  
15 3005 Alex Lundahl Korup Motion /klub 100 Mand 13 M 13 8 42,20 4.34.53  
16 3021 Susanne Gravesen   Kvinde 3 K 3 8 42,20 4.36.45  
17 3008 Christina Jensen Team Jensen Kvinde 4 K 4 8 42,20 4.40.34  
18 3007 Christian Eliasen IVG/Vognsbølparkens marathon Mand 14 M 14 8 42,20 4.56.01  
19 3017 Niels Sehested Vidar Motion Sønderborg Mand 15 M 15 8 42,20 4.57.49  
20 3019 Peter Klarlund Atletica / Klub 100 Marathon DK Mand 16 M 16 8 42,20 5.28.48  

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også Marathon - se også Halvmarathon - se også Rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Runder Distance Tid Bemærkning
1 234 John O'connor Jensen Multiatleterne Mand 1 M 1 4 21,10 1.20.07 Hurtigste mand
2 219 Bjørn Ryborg Vidar Motion Sønderborg Mand 2 M 2 4 21,10 1.30.40  
3 242 Michael Fischer   Mand 3 M 3 4 21,10 1.30.54  
4 243 Michael Hartmann Brørup Løbeklub Mand 4 M 4 4 21,10 1.35.20  
5 232 Jesper Hell Team Davidsen Mand 5 M 5 4 21,10 1.40.04  
6 249 Torben Jørgensen BUI-Motion Mand 6 M 6 4 21,10 1.40.15  
7 237 Karsten Skouboe Kristensen   Mand 7 M 7 4 21,10 1.44.11  
8 216 Anders Juel Nielsen   Mand 8 M 8 4 21,10 1.44.13  
9 246 Søren Falkenberg Dreyer GIG Løb & Motion Mand 9 M 9 4 21,10 1.45.45  
10 231 Jeanette Schmidt   Kvinde 1 K 1 4 21,10 1.47.40 Hurtigste kvinde
11 1438 Mike Beta 1. Flensburger Lauftreff Mand 10 M 10 4 21,10 1.48.24  
12 227 Henning Nielsen 1. Flensburger Lauftreff Mand 11 M 11 4 21,10 1.48.36  
13 221 Dennis Brunsberg   Mand 12 M 12 4 21,10 1.51.21  
14 233 Jochen Giebelmann Team Erdinger Alkoholfrei Mand 13 M 13 4 21,10 1.53.14  
15 223 Erik Lank Pinen og plagen Mand 14 M 14 4 21,10 1.57.03  
16 245 Peer Mikkelsen GIG Løb & Motion Mand 15 M 15 4 21,10 1.57.40  
17 244 Morten Hagensen Petersen BUI Mand 16 M 16 4 21,10 1.58.13  
18 222 Dorthe Merrild GIG Løb & Motion Kvinde 2 K 2 4 21,10 1.58.39  
19 248 Tom Randrup Fosgrau GIG Løb & Motion Mand 17 M 17 4 21,10 1.58.40  
20 250 Ulla Due Lange IVG Kvinde 3 K 3 4 21,10 2.02.09  
21 247 Sten Hymøller Dansk Halvmarathon klub Mand 18 M 18 4 21,10 2.02.20  
22 239 Klaus K Langendorff GIG Løb & Motion Mand 19 M 19 4 21,10 2.04.06  
23 213 Thomas Schneider 1. Flensburger Lauftreff Mand 20 M 20 4 21,10 2.05.08  
24 226 Helle Jensen Aaig Aabenraa Kvinde 4 K 4 4 21,10 2.07.11  
25 217 Anders Risager   Mand 21 M 21 4 21,10 2.07.12  
26 230 Jan Marcussen Bui-Motion Mand 22 M 22 4 21,10 2.07.58  
27 220 Carsten Fischer   Mand 23 M 23 4 21,10 2.08.24  
28 240 Lars Brønlund Bjerringbro atletik og motion Mand 24 M 24 4 21,10 2.09.39  
29 236 Karsten Johannsen GIG Løb & Motion Mand 25 M 25 4 21,10 2.11.18  
30 218 Birgitte Bille Schøning GIG løb & motion Kvinde 5 K 5 4 21,10 2.13.52  
31 225 Hanne Kruse Olsen Brørup Løbeklub Kvinde 6 K 6 4 21,10 2.14.41  
32 224 Gitte Brønlund Bjerringbro atletik og motion Kvinde 7 K 7 4 21,10 2.22.13  
33 241 Mette Jochimsen GIG Løb & Motion Kvinde 8 K 8 4 21,10 2.22.24  
34 235 Karen Jessen Olsen Aaig Aabenraa Kvinde 9 K 9 4 21,10 2.33.31  
35 228 Henrik Hjorth Æblegård friskole 1 Mand 26 M 26 4 21,10 2.47.44  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også Marathon - se også Halvmarathon - se også Rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Runder Distance Tid Bemærkning
1 17 Bo Junker AAIG Aabenraa Mand 1 M 1 3 15,82 1.21.38 Hurtigste mand
2 205 Ulrik Ehmsen   Mand 2 M 2 3 15,82 1.26.23  
3 110 Lea Frilund Team Friwildt Kvinde 1 K 1 3 15,82 1.28.29 Hurtigste kvinde
4 37 Dennis Markmann Vidar Motion Mand 3 M 3 3 15,82 1.28.29  
5 18 Bodil Dueholm Vidar Motion Sønderborg Kvinde 2 K 2 3 15,82 1.28.31  
6 93 Karina Nicolaisen Team Nicolaisen Kvinde 3 K 3 3 15,82 1.30.03  
7 99 Kim Nicolaisen Team Nicolaisen Mand 4 M 4 3 15,82 1.30.04  
8 197 Tina Jørgensen BUI-Motion Kvinde 4 K 4 3 15,82 1.32.27  
9 16 Bo Davidsen Team Davidsen Mand 5 M 5 3 15,82 1.34.30  
10 140 Mette Rindom Dahl   Kvinde 5 K 5 3 15,82 1.37.54  
11 208 Vivi Bay Reinke Vidar Motion Sønderborg Kvinde 6 K 6 3 15,82 1.41.21  
12 73 Jes Nørgaard   Mand 6 M 6 3 15,82 1.41.40  
13 101 Kirsten Bollmann Vidar Motion Sønderborg Kvinde 7 K 7 3 15,82 1.44.06  
14 156 Ole Svendsen Vidar Motion Sønderborg Mand 7 M 7 3 15,82 1.45.24  
15 111 Lea Teichert   Kvinde 8 K 8 3 15,82 1.48.48  
16 25 Christian Hansen Æblegård friskole Mand 8 M 8 3 15,82 1.53.11  
17 200 Tina Wettengl Wettengl&warrington Kvinde 9 K 9 3 15,82 1.54.32  
18 172 Sally Warrington Wettengl&warrington Kvinde 10 K 10 3 15,82 1.54.32  
1 105 Lars Rossen Hansen   Mand 1 M 1 2 10,55 0.41.47 Hurtigste mand
2 75 Jesper Jakobsen Æblegård friskole Mand 2 M 2 2 10,55 0.42.18  
3 98 Kenneth Warming   Mand 3 M 3 2 10,55 0.45.23  
4 214 Claus Auning Rinkenæs løb Mand 4 M 4 2 10,55 0.47.22  
5 32 Claus Lassen GIG Løb & Motion Mand 5 M 5 2 10,55 0.48.36  
6 1446 Frederik Andersen   Mand 6 M 6 2 10,55 0.51.49  
7 59 Henrik Olling Lysabild Løbeklub Mand 7 M 7 2 10,55 0.51.55  
8 1445 Søren Andersen   Mand 8 M 8 2 10,55 0.53.55  
9 149 Nanna Thorøe   Kvinde 1 K 1 2 10,55 0.54.40 Hurtigste kvinde
10 183 Søren Agerley   Mand 9 M 9 2 10,55 0.54.41  
11 159 Luise Bork Kræmer Gråsten Kvinde 2 K 2 2 10,55 0.54.47  
12 45 Dorthe Nielsen Team Friwildt Kvinde 3 K 3 2 10,55 0.56.53  
13 57 Henning Olsen AAIG Aabenraa Mand 10 M 10 2 10,55 0.56.56  
14 125 Marianne Lützen   Kvinde 4 K 4 2 10,55 0.57.19  
15 169 Sabrina Vedstesen   Kvinde 5 K 5 2 10,55 0.58.38  
16 179 Sofie Havn   Kvinde 6 K 6 2 10,55 0.58.45  
17 142 Michael Davidsen Team Davidsen Mand 11 M 11 2 10,55 0.59.56  
18 126 Marianne Menzer Vidar Motion Sønderborg Kvinde 7 K 7 2 10,55 1.00.14  
19 14 Bjarne Christensen   Mand 12 M 12 2 10,55 1.00.28  
20 187 Steffen Benthin   Mand 13 M 13 2 10,55 1.00.32  
21 23 Cathrine Markmann Vidar Motion Kvinde 8 K 8 2 10,55 1.01.17  
22 30 Christopher Nielsen Æblegård friskole Dreng 1 M 14 2 10,55 1.01.39 Hurtigste dreng
23 180 Solveig Schwarz Team Strandhaven Kvinde 9 K 9 2 10,55 1.02.00  
24 135 Martina Simurda   Kvinde 10 K 10 2 10,55 1.02.12  
25 86 Juliane Neumann Vidar Motion Sønderborg Kvinde 11 K 11 2 10,55 1.02.17  
26 87 Jytte Arildsen Pedersen Vidar Motion Kvinde 12 K 12 2 10,55 1.02.25  
27 31 Claus Faaborg Kalland   Mand 14 M 15 2 10,55 1.03.30  
28 131 Marites Bagaslao Marcussen Nordborg løbeklub Kvinde 13 K 13 2 10,55 1.05.00  
29 145 Mimmi Ludvigsen Bov IF løb & motion Kvinde 14 K 14 2 10,55 1.05.15  
30 1442 Louise Odgaard Broager Kvinde 15 K 15 2 10,55 1.05.34  
31 116 Magnus Kristensen Æblegård friskole Mand 15 M 16 2 10,55 1.06.25  
32 155 Noel Johannsen Æblegård friskole Dreng 2 M 17 2 10,55 1.06.26  
33 12 Betsy Jensen   Kvinde 16 K 16 2 10,55 1.06.39  
34 49 Flemming Jensen Team Jensen Mand 16 M 18 2 10,55 1.06.53  
35 69 Jens Jørgensen   Mand 17 M 19 2 10,55 1.06.53  
36 143 Mie Bjerg GIG Løb & Motion Kvinde 17 K 17 2 10,55 1.08.04  
37 4 Anette Damm Christensen AAIG Aabenraa Kvinde 18 K 18 2 10,55 1.09.21  
38 128 Marie Andresen Bov IF løb & motion Kvinde 19 K 19 2 10,55 1.09.46  
39 114 Lis Fyhr Vidar Motion Kvinde 20 K 20 2 10,55 1.10.27  
40 68 Jeannette Ehmsen   Kvinde 21 K 21 2 10,55 1.14.30  
41 90 Karina Aagaard   Kvinde 22 K 22 2 10,55 1.14.34  
42 211 Yvonne Thomsen Bov IF løb & motion Kvinde 23 K 23 2 10,55 1.14.51  
43 91 Karina Bech Christiansen   Kvinde 24 K 24 2 10,55 1.15.47  
44 188 Susanne Asmussen Aaig Aabenraa Kvinde 25 K 25 2 10,55 1.17.25  
45 84 Julia Hartmann AAIG Aabenraa Kvinde 26 K 26 2 10,55 1.19.10  
46 167 Rusanna Makerdichian   Kvinde 27 K 27 2 10,55 1.21.50  
47 1441 Maria Veinholt Æblegård friskole Kvinde 28 K 28 2 10,55 1.22.34  
48 6 Annabell Brandt Nørgaard   Kvinde 29 K 29 2 10,55 1.24.00  
49 104 Lærke Teichert   Pige 1 K 30 2 10,55 1.28.31 Hurtigste pige
50 141 Michael Carstensen   Mand 18 M 20 2 10,55 1.31.56  
51 22 Caroline Møller Hjorth Æblegård friskole 1 Kvinde 30 K 31 2 10,55 1.37.57  
52 21 Camilla Møller Hjorth Æblegård friskole 1 Pige 2 K 32 2 10,55 1.37.57  
53 190 Tabita Brandt Nørgaard   Pige 3 K 33 2 10,55 1.49.17  
54 191 Tamara Brandt Nørgaard   Pige 4 K 34 2 10,55 1.58.52  
55 5 Ann Brandt Nørgaard   Kvinde 31 K 35 2 10,55 1.58.57  
1 95 Kasper Mouritsen   Mand 1 M 1 1 5,27 0.23.02 Hurtigste mand
2 36 David Teichert Nicolaisen Team Nicolaisen Mand 2 M 2 1 5,27 0.26.38  
3 150 Nicklas Møller Bergmann   Mand 3 M 3 1 5,27 0.26.53  
4 152 Nikolaj Frilund Team Friwildt Mand 4 M 4 1 5,27 0.26.56  
5 177 Simon Brødsgaard Æblegård friskole Mand 5 M 5 1 5,27 0.26.57  
6 203 Torben Frilund Team Friwildt Mand 6 M 6 1 5,27 0.27.10  
7 164 Rikke Møller Nielsen Vidar Motion Sønderborg Kvinde 1 K 1 1 5,27 0.27.12 Hurtigste kvinde
8 94 Karina Terp   Kvinde 2 K 2 1 5,27 0.27.20  
9 136 Mathias Christiansen   Dreng 1 M 7 1 5,27 0.28.07 Hurtigste dreng
10 63 Jakob Havn Æblegård friskole Dreng 2 M 8 1 5,27 0.28.08  
11 1448 Jens Ulrich Æblegård friskole Mand 7 M 9 1 5,27 0.28.33  
12 39 Ditte Bang   Kvinde 3 K 3 1 5,27 0.29.01  
13 146 Morten Davidsen Team Davidsen Mand 8 M 10 1 5,27 0.29.55  
14 48 Flemming Davidsen Team Davidsen Mand 9 M 11 1 5,27 0.30.05  
15 147 Morten Frederiksen   Mand 10 M 12 1 5,27 0.30.35  
16 82 Johnny Lauritzen Vidar Motion Sønderborg Mand 11 M 13 1 5,27 0.30.52  
17 20 Brian Nicolaisen Team Nicolaisen Mand 12 M 14 1 5,27 0.31.24  
18 158 Pernille Lauritsen Team Davidsen Kvinde 4 K 4 1 5,27 0.31.27  
19 127 Marianne Stenger   Kvinde 5 K 5 1 5,27 0.31.46  
20 175 Sebastian Vedstesen   Dreng 3 M 15 1 5,27 0.32.01  
21 47 Ernst Svensson   Mand 13 M 16 1 5,27 0.32.01  
22 161 Randi List-Jensen Bov IF løb & motion Kvinde 6 K 6 1 5,27 0.32.41  
23 42 Dorte Davidsen Team Davidsen Kvinde 7 K 7 1 5,27 0.32.47  
24 43 Dorthe Bisgaard Larsen   Kvinde 8 K 8 1 5,27 0.32.58  
25 199 Tina Schelke Bov IF løb & motion Kvinde 9 K 9 1 5,27 0.33.15  
26 96 Kathrin Søderberg-Christensen Jordfræserne Kvinde 10 K 10 1 5,27 0.33.16  
27 160 Peter Schwarz Jørgensen Team Strandhaven Dreng 4 M 17 1 5,27 0.33.39  
28 198 Tina Nicolaisen Team Nicolaisen Kvinde 11 K 11 1 5,27 0.33.52  
29 212 Zille Møller Æblegård friskole Pige 1 K 12 1 5,27 0.34.05 Hurtigste pige
30 3 Alfi Ylander Æblegård friskole Dreng 5 M 18 1 5,27 0.34.08  
31 124 Marianne Havn   Kvinde 12 K 13 1 5,27 0.34.29  
32 206 Victor Engel Æblegård friskole Dreng 6 M 19 1 5,27 0.34.40  
33 77 Johan Engel Æblegård friskole Dreng 7 M 20 1 5,27 0.34.52  
34 113 Lis B. Christensen   Kvinde 13 K 14 1 5,27 0.35.00  
35 102 Kirsten Teichert Nicolaisen Team Nicolaisen Kvinde 14 K 15 1 5,27 0.35.03  
36 67 Jean Davidsen Team Davidsen Kvinde 15 K 16 1 5,27 0.35.03  
37 28 Christina Davidsen Team Davidsen Kvinde 16 K 17 1 5,27 0.35.29  
38 119 Malik Ehmsen   Mand 14 M 21 1 5,27 0.35.29  
39 129 Mariea Kjær Meyhoff Jordfræserne Kvinde 17 K 18 1 5,27 0.35.41  
40 100 Kirsten Blanco Jørgensen Jordfræserne Kvinde 18 K 19 1 5,27 0.35.41  
41 70 Jens Jørgensen AAIG Aabenraa Mand 15 M 22 1 5,27 0.35.48  
42 115 Lise Sørensen   Kvinde 19 K 20 1 5,27 0.35.58  
43 134 Marleen Hartog Nissen   Kvinde 20 K 21 1 5,27 0.36.16  
44 88 Karen Lausten   Pige 2 K 22 1 5,27 0.36.18  
45 171 Sahra B. Christensen   Kvinde 21 K 23 1 5,27 0.36.33  
46 1437 Conni Gjerlevsen AAIG Aabenraa Kvinde 22 K 24 1 5,27 0.37.00  
47 53 Helene Lausten   Kvinde 23 K 25 1 5,27 0.37.13  
48 65 Jane Kraak   Kvinde 24 K 26 1 5,27 0.37.14  
49 144 Mikkel Nielsen Team Davidsen Mand 16 M 23 1 5,27 0.37.29  
50 207 Vile Meyer Æblegård friskole Pige 3 K 27 1 5,27 0.38.01  
51 58 Henrik Meyer   Mand 17 M 24 1 5,27 0.38.01  
52 138 Mette Meyer   Kvinde 25 K 28 1 5,27 0.38.02  
53 66 Jannie Nissen   Kvinde 26 K 29 1 5,27 0.38.06  
54 196 Tina Busch Givskov BUI-Motion Kvinde 27 K 30 1 5,27 0.38.08  
55 11 Belinda Beck Bui Kvinde 28 K 31 1 5,27 0.38.15  
56 107 Laura Jørgensen Æblegård friskole Kvinde 29 K 32 1 5,27 0.38.21  
57 64 Jan Kristensen   Mand 18 M 25 1 5,27 0.38.30  
58 112 Lene Laue Vollertsen   Kvinde 30 K 33 1 5,27 0.38.42  
59 80 Johanna Schwarz Jørgensen Team Strandhaven Pige 4 K 34 1 5,27 0.40.03  
60 1447 Jannes Fischer   Dreng 8 M 26 1 5,27 0.40.28  
61 85 Juliane Fischer   Kvinde 31 K 35 1 5,27 0.40.35  
62 92 Karina Jürgensen   Kvinde 32 K 36 1 5,27 0.40.37  
63 210 Winnie Majeske   Kvinde 33 K 37 1 5,27 0.40.43  
64 103 Kristian Lausten   Dreng 9 M 27 1 5,27 0.40.55  
65 176 Sif Lorenzen Æblegård friskole Pige 5 K 38 1 5,27 0.41.23  
66 185 Søren Lorenzen   Mand 19 M 28 1 5,27 0.41.23  
67 132 Marius Vase Æblegård friskole Dreng 10 M 29 1 5,27 0.41.24  
68 109 Laurits Zachariassen Æblegård friskole Dreng 11 M 30 1 5,27 0.43.02  
69 202 Tobias Petersen Æblegård friskole Dreng 12 M 31 1 5,27 0.43.02  
70 27 Christian Møller Hjorth Æblegård friskole 1 Dreng 13 M 32 1 5,27 0.43.36  
71 163 Rebecka Kranz Æblegård friskole Pige 6 K 39 1 5,27 0.43.40  
72 97 Katja Engel   Kvinde 34 K 40 1 5,27 0.43.50  
73 173 Sander Teichert Nicolaisen Team Nicolaisen Mand 20 M 33 1 5,27 0.44.05  
74 151 Nicolai Nicolaisen Team Nicolaisen Mand 21 M 34 1 5,27 0.44.10  
75 154 Noah Lund Hansen   Dreng 14 M 35 1 5,27 0.44.31  
76 194 Thomas Hjorth Augustenborg Mand 22 M 36 1 5,27 0.46.14  
77 79 Johan Zachariassen Æblegård friskole Dreng 15 M 37 1 5,27 0.46.24  
78 26 Christian Lausen   Dreng 16 M 38 1 5,27 0.46.37  
79 178 Simon Lausen   Mand 23 M 39 1 5,27 0.46.37  
80 19 Bozena Lausen   Kvinde 35 K 41 1 5,27